کارت صدا

چندی پیش شرکت مایکروسافت پیشنهاد کرد که کلیه ی تولید کنندگان، محصولات کامپیوترشان را همراه با کارت صدا تولید کنند (به علاوه ی وسایل دیگر، مانند پورت( USB  این پیشنهاد  به استاندارد PC97 معروف است. تولیدکنندگان مختار بودند، اما با توجه به اینکه بیشتر کامپیوتر های دنیا از محصولات مایکروسافت استفاده می کردند، این اقدام سبب سهولت کار می شد. به عنوان مثال اگر هم نرم افزار و هم سخت افزار کامپیوتر شما PC97  باشند، آنگاه این برنامه  عملکرد کاملی روی سیستم  دارد.

از آن به بعد تولید کنندگان کامپیوتر، محصولاتشان را به صورت کارخانه ای همراه با کارت صدا عرضه کردند. در این مقاله کارشناسان تعمیرات رایانه به بررسی انواع کارت صدا، مزیت ها و معایب هریک می پردازند.

کارت صدا

ساختن کارت صدای on board

امروزه نمی توان به راحتی سیستم جدیدی را یافت که کارت صدا نداشته باشد و معمولاً کارت صدای آنها روی مادربورد نصب شده است، به عبارت دیگر on board هستند (اصطلاح on board مشخص می کند که یکی از اجزاء مشخص مستقیماً درون بورد مربوطه قرار دارد.)

دو روش عمده برای ساختن کارت صدای on board  وجود دارد. ارزان ترین و رایج ترین روش، استفاده از چیپست خود مادربورد است. و روش دوم استفاده از کارت صدای مجزا (off-the-shell) مانند Creative Labs قابل دستیابی است.

مقایسه دوروش codec و (off-the-shell)

چیپست های جدید دربرگیرنده ی مداری هستند که معادل کارت صدای on board است و با کمک یک مدار خارجی به نام Codec مخفف Coder/Decoder که بسیار ارزان است، فعال می شود. به همین دلیل است که تولید کنندگان ترجیح می دهند مادربوردهایشان را همراه با کارت صدای on board بسازند، زیرا به قیمت نهایی محصول چیز زیادی نمی افزاید. این کارت صدا از یک مدار چهارگوش کوچک حدود ۱ cmتشکیل شده و معمولاً روی لبه ی پشتی مادربورد می نشیند.

مدارهای مختلفی بر روی مادربوردهای کنونی وجود دارند که می توان از آنها به عنوان codec استفاده کرد. این مادربوردها توسط شرکتهایی مانند Realteck ، Advance Logic (که متعلق به Realtek است)، C-Media و VIA تولید می شوند.

کیفیت صدای حاصل به کمک این روش، ممکن است پایین تر از کیفیتی باشدکه با استفاده از کارت صدای مجزا (off-the-shell) مانند Creative Labs قابل دستیابی است. اما کاربران عادی فقط از اینکه بدانند سیستم آنها قادر است صدا تولید کند، خوشحال می شوند.

مزیت کارت صدا ی کارت صدای مجزا (off-the-shell)

بیشتر کاربران حرفه ای در مرحله ی بعد از تهیه ی کارت صدای با کیفیت تر (به عنوان مثال صدای فراگیر)، یا از یک کارت صدای خارجی (External) استفاده می کنند و یا مادربوردی را انتخاب می کنند که از تراشه ای خارجی بهره می گیرد تا صدای on-board  مناسبی تولید کند. این تراشه از یک codec  بزرگتر است و این همان نوعی است که در کارت صداهای off-the-shell   یافت می شود. این امر شناسایی مادربوردی را که صدای on-board با کیفیت خوب ایجاد می کند آسان می سازد.

سه تراشه ای که اغلب استفاده می شوند عبارت اند از: Creative CT5880  (که در کارتهای SoundBlaster PCI 128 به کار می روند)، سری های C-Media CMI8738 (که صدایی با ۶ کانال ایجاد می کنند) و سری های VIA Envy24  . آخرین سری های VIA کیفیت صدای بسیار بالایی را ایجاد می کنند.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران جهت دستیابی به مفهوم واقعی خدمات متمایز و باکیفیت همواره به سازماندهی خویش ادامه داده و در راستای رسیدن به این هدف به همکاری با زبده ترین و مجرب ترین نیروهای کشور پرداخته است. مرکز سخت افزار ایران به دلیل تجهیز فضای خویش به نیروهای زبده و تجهیزات پیشرفته در طی سالهای اخیر توانسته است خود را به عنوان یکی از مراکز پیشرو در حوزه ارائه خدمات پس از فروش مطرح سازد.

شما کاربران گرامی می توانید در صورت مشاهده هرگونه عیب و اختلال در هریک از دستگاه های هوشمند اداری، خانگی و از این دست به مرکز سخت افزار ایران مراجعه نموده و تخصصی ترین خدمات مرتبط با این دستگاه را دریافت کنید. کارشناسان ما در این مرکز شما را در جریان جزیی ترین اشکالات پیش آمده در دستگاه قرار داده و راهکارهای موجود جهت رفع آنها را با شما در میان می گذارند. اطلاعات بیشتر در وب سایت رسمی مرکز سخت افزار ایران موجود می باشد.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+