هارد دیسک

تعویض و ارتقا هارد دیسک رایانه

زمانی نیاز به تعویض و ارتقا هارد دیسک رایانه پیدا می کنید که مشکلاتی را دراین قطعه احساس نمایید. دیسک سخت یا  Hard Disk Drive)  ) بزرگترین حافظه جانبی موجود در رایانه ها است. تقریبا همه داده‌ها از جمله سیستم عامل Operating System) ) ، فایل‌ها، برنامه‌ها و … روی حافظه جانبیِ دیسک سخت قرار می‌گیرند. hard disk معمولا به اندازه یک کتابچه با اندازه‌ای بین ۳.۵ تا ۶ اینچ هستند.

دیسک سخت یک وظیفه دارد و آن حفظ دائمی داده‌ها است. هر داده دیجیتالی و اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک ارسال می‌شود، تا زمانی که حذف نشود بر روی سکتورها، در مکان‌ خود باقی خواهد ماند. این امکان وجود دارد که  شرایط محیطی در از بین درفتن  داده‌ها اثر بگذارد. افرادی وجود دارند که روزها و روزها از سیستم های کامپیوتری خود استفاده می کنند. این افراد تنها یک مصرف کننده می باشند و به دستگاه های خود بها نمی دهند

همین عدم رسیدگی ممکن است سبب بروز مشکلاتی مانند بد سکتور شدن هارد رایانه  یا لپ تاپ شما شود. در صورتی که همین مشکلات کوچک را نیز برطرف نکنید مشکلات بدتری برای دستگاه شما بوجود می آید که منجر به تعویض کامل hard disk شما خواهد شد. ما در این مطلب قصد داریم تا درباره این موضوع بیشتر سخن بگوییم و راهکارهایی را برای رفع این مشکل به شما پیشنهاد دهیم.

هارد دیسک

دلایل آسیب هارد دیسک ها

یکی از متداول ترین دلایل آسیب  هارد دیسک ها ویژگی ذاتی آنهاست. هارد دیسک ها قطعات مکانیکی می باشد و مانند هر قطعه ی دیگر فرسوده خواهند شد و از کار باز خواهند ایستاد. البته دلایل دیگری نیز ماندد ضربه خوردن یا تکان خوردن بیش از حد در هنگام فعالیت نیز از سایر موارد آسیب hard disk می باشد که در این گونه وضعیت ها هارد دیسک شما نیاز به تعمیر و تعویض دارد. منظور از فعالیت هارد دیسک ها، به زمان هایی اطلاق می شود که دستگاه در خواندن یا نوشتن اطلاعات می باشد.

اطلاع از خرابی هارد دیسک

معمولا شنیدن صداهای ناهنجار و غیر عادی از دستگاه و بخصوص ارورهای مرتبط با این موضوع می تواند از جمله ویژگی هایی باشد که برای شناسایی آسیب hard disk ها مناسب است. البته نوسانات برق نیز سبب می شود دستگاه شما دچار آسیب شود و شما می توانید با دیدن نوسانات متداول برق در محیط خود به این نتیجه برسید که مشکل هارد دیسک شما ناشی از این مورد بوده است. باید دانست که عوامل محیطی مانند دمای بالا و یا حرارت بیش از حد سبب آسیب و فرسودگی هارد شود و مشکلات بعدی را بوجود آورد.

مشکلاتی که بواسطه ی آسیب به هارد دیسک ها ایجاد می شود

از جمله مشکلاتی که به سبب آسیب به hard disk برای سیستم شما رخ می دهد می توان به بد سکتور شدن هارد شما اشاره کرد که در این صورت سطح پلاترهای هارد دیسک لپ تاپ یا کامپیوتر شما غیر قابل دسترسی می شوند و شما باید در این حالت قسمتی از فضای خود را فراموش کنید.

البته در زمان هایی مشکلات به قدری فجیع می باشد که سبب می شود تمامی هارد دیسک تعویض شود. گاهی ممکن است فکر کنید که می شود با پارتیشن بندی جدید مشکل بوجود آمده را رفع نمایید اما باید این نکته را بدانید که در صورت خرابی بیش از حد تنها راه حل تعویض هارد دیسک می باشد.

نحوه ی تعویض یا ارتقاء هارد دیسک های سیستم های رایانه ای

برای این امر شما باید به واحد تعمیرات رایانه  مراجعه کنید. هر دستگاه در مرکز سخت افزار ایران  کارگاه مخصوص به خود را دارد و شما می توانید با مراجعه  به آن اقدام به برطرف سازی مشکل هارد خود نمایید. البته زمان هایی ممکن است هارد دیسک مشکلی نداشته باشد و شما به دلایل مختلفی اقدام به ارتقاء هارد دیسک خود نمایید. بارها مشاهده شده است که افراد تنها برای کارایی بیشتر لپ تاپ یا کامپیوتر خود اقدام به ارتقاء این قطعه ی مهم سیستم های رایانه ای خود می کنند.

مرکز سخت افزار ایران ارائه دهنده ی انواع خدمات کامپیوتری به شما این اطمینان را می دهد که دستگاه شما در کمترین زمان ممکن و با قیمتی بسیار مناسب تعمیر خواهد شد. البته جهت تعویض هارد دیسک نیز می توانید به این مرکز مراجعه و اقدام به بهبود وضعیت هارد خود نمایید.

تعویض هارد دیسک

گاهی هارد دیسک ها سوخته و یا به شدت دچار آسیب دیدگی ناشی از ضربه شده اند. در چنین مواردی شما هیچ گونه بخت و اقبالی برای بازیابی هارد خود نخواهید داشت. البته ممکن است بخشی از اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک ها قابل بازیابی باشد که این موارد تنها توسط متخصصین  بازیابی اطلاعات قابل انجام است. درنتیجه بهتر است به یک مرکز حرفه ای جهت تعمیر رایانه مراجعه نمایید.

در صورتی که به تعمیرکاران عادی مراجعه کنید ممکن است دچار مشکلات متعددی شوید که سبب شود مشکلات دیسک شما بیش از پیش شود و دیگر بازیابی اطلاعات از روی هارد دیسک شما امکان پذیر نباشد.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+
تغییر تایم کاری