نرم افزار عیب یابی کامپیوتر به نام POST

نرم افزار عیب یابی کامپیوتر POST برای اولین بار توسط شرکت IBM و در سال ۱۹۸۱ در کامپیوترهای تولید شدۀ این شرکت به کار رفت. نرم افزار عیب یابی کامپیوتر به نام POST برنامه ای مشتمل بر مجموعه ای از دستورالعمل های ذخیره شده در تراشه ROM-BIOS مادربرد است که مسئولیت تست تمامی عناصر اصلی در زمان روشن کردن کامپیوتر را برعهده دارد. این برنامه پس از روشن کردن کامپیوتر، صحت عملکرد عناصر اصلی سخت افزار موجود در کامپیوتر را مورد بررسی قرار می دهد و این کار پیش از هر چیز نظیر استقرار سیستم عامل درون حافظه اتفاق می افتد.

نرم افزار عیب یابی کامپیوتر به نام POST

شیوه کار نرم افزار عیب یابی کامپیوتر

نرم افزار عیب یابی کامپیوتر POST صرفاً قادر به تشخیص خطاهای بحرانی است. این برنامه پس از روشن شدن کامپیوتر، به صورت اتوماتیک، اجراء و تست های لازم جهت بررسی صحت عملکرد عناصر اصلی دستگاه را انجام می دهد. تست حافظه، تست پردازنده، بررسی حافظه ROM، تست مدارات حمایتی برد اصلی و تجهیزات جانبی نظیر اسلات های موجود بر روی برد اصلی نمونه هائی از بررسی های انجام شده توسط برنامه POST است.

در صورتی که پس از انجام هر یک از تست های انجام شده توسط برنامه POST مشکل خاصی تشخیص داده شود، پیام های خطاء و یا هشدار دهنده‌ای که بیانگر نوع خطاء است، به کاربر ارائه می گردد. توقف فرآیند معروف بوتینگ (استقرار سیستم عامل درون حافظه) حاصل وجود هر گونه خطاء در این مرحله، خواهد بود. خطاهائی که توسط برنامه POST تشخیص داده می شوند را fatal error نیز می گویند زیرا سبب توقف فرآیند بوتینگ خواهند شد.

تعمیرات تخصصی کامپیوتر ایسوس
نمایندگی تجهیزات کامپیوتر ایسوساطلاعات بیشتر »
تعمیرات تخصصی کامپیوتر فوجیتسو
نمایندگی تجهیزات کامپیوتر فوجیتسواطلاعات بیشتر »
تعمیر کامپیوتر اچ پی تعمیرات کامپیوتر اچ پی
نمایندگی تعمیرات تجهیزات کامپیوتر اچ پیاطلاعات بیشتر »
تعمیرات تخصصی کامپیوتر دل
نمایندگی تعمیرات تجهیزات کامپیوتر دلاطلاعات بیشتر »

نمایش نوع خطاء در نرم افزار عیب یابی کامپیوتر

اجرای نرم افزار عیب یابی کامپیوتر از نوع POST سه نوع پیام خروجی را در پی خواهد شد:

  • کدهای صوتی
  • کدهای مبنای شانزده که برروی یک پورت I/O با یک آدرس خاص ارسال می گردد.
  • پیام های مبتنی بر متن که بر روی نمایشگر نمایش داده می شوند.

گزارش خطا توسط برنامه POST

گزارش خطا توسط برنامه POST به سه طریق انجام می شود:

کدهای صوتی (Beep Codes)

که از طریق بلندگوی سیستم پخش می شوند و قابل شنیدن هستند.

کدهای Checkpoint

این کدها همان کدهای مبنای شانزده checkpoint هستند که برای یک پورت I/O و برای یک آدرس خاص ارسال می گردند. برای مشاهده کدهای فوق به یک برد خاص نصب شده در یکی از اسلات های ISA و یا PCI نیاز است.

پیام های نمایش داده شده بر روی نمایشگر

این پیام ها صرفاً پس از مقداردهی اولیه آداپتور ویدئو قابل نمایش بر روی نمایشگر و استفاده خواهند بود.

کدهای صوتی برنامه POST

از این کدها برای اعلام خطاهای بحرانی استفاده می گردد. خطاهای مذکور در ابتدای فرآیند راه اندازی کامپیوتر و زمانی که هنوز کارت ویدئو و سایر سخت افزارها وارد مدار عملیاتی نشده اند، محقق می گردند. با توجه به این که در این مقطع نمایشگر در دسترس نیست، کد مربوط به هر یک از خطاهای موجود به صورت مجموعه ای beep مشخص می گردد. در صورتی که ماحصل اجرای برنامه POST موفقیت آمیز باشد و مشکل خاصی وجود نداشته باشد، پس از اتمام نرم افزار عیب یابی کامپیوتر POST ، فقط یک صدای beep شنیده خواهد شد.

در برخی سیستم ها (نظیر کامپیوترهای کامپک) پس از اتمام موفقیت آمیز برنامه POST، دو مرتبه beep شنیده می شود. در صورتی که تست صحت عملکرد برخی عناصر با موفقیت توأم نباشد، برای اعلام نوع خطاء تعداد مشخصی beep که ممکن است کوتاه و یا بلند و یا ترکیبی از هر دو باشد ، نواخته می گردد.

کدهای Checkpoint مربوط به برنامه POST

کدهای Checkpoint توسط روتین های برنامه POST بر روی یک پورت I/O با یک آدرس خاص مثلاً آدرس ۸۰h نوشته می شوند. به این کدها، کدهای POST نیز گفته میشود و امکان بررسی و خواندن آنها تنها از طریق نصب آدپتورهای خاص در یکی از اسلات های سیستم، امکان پذیر است.

از کدهای POST Checkpoint می توان جهت ردیابی وضعیت سیستم در زمان فرآیند بوتینگ -از زمانی که سیستم روشن می گردد تا زمانی که برنامه bootstrap loader اجراء می گردد ( آغاز استقرار سیستم عامل در حافظه)- استفاده کرد. پس از نصب یک POST code reader درون یکی از اسلات های مادربرد و همزمان با اجرای برنامه POST ، یک عدد مبنای شانزده بر روی نمایشگر کارت نمایش داده خواهد شد. در صورت توقف غیرمنتظره سیستم، با استفاده از کد نمایش داده شده می توان خطاء موجود را تشخیص داد . در شکل زیر یک POST card reader نشان داده شده است.

پیام خطا نمایش داده شده در نمایشگر

پیام های خطایی که بر روی صفحه مانیتور، نمایش داده می شوند تنها پس از مقداردهی کارت ویدئو و نمایشگر قابل نمایش و استفاده خواهند بود. این پیام های عموماً مختصر بوده و یک نوع خاص خطاء را گزارش می دهند.

کامپیوتر روشن میشود ولی تصویر ندارد؟

در این حالت نصب نرم افزار عیب یابی کامپیوتر امکان پذیر نمیباشد. در مرحله اول ابتدا تنظیمات بایوس را ریست کرده و مجددا تست کنید. در صورت نتیجه نگرفتن بهتر است به یک تعمیرکار کامپیوتر رجوع کنید.

نرم افزار عیب یابی کامپیوتر

مرکز سخت افزار ایران و دیگر واحدهای تعمیرات

مرکز سخت افزار ایران بیش از دو دهه است که به ارائه تمامی خدمات تخصصی مرتبط با تعمیر و بهسازی دستگاه های خانگی (نظیر کولرهای گازی، تلویزیون های هوشمند و.. )، دستگاه های ارتباطی (تلفن همراه، فکس و …)، دستگاه های الکترونیکی و تعمیر آنها نظیر تعمیر پاور کامپیوتر (تبلت، لپ تاپ و…)، دستگاه های چاپ (پرینتر، کپی، فکس و …) و مواردی از این دست می پردازد و به سبب ارائه سرویس های با کیفیت و گارانتی دار مورد استقبال بسیاری از کاربران واقع شده است.

شما کاربران گرامی می توانید در صورت مشاهده هرگونه عیب و اختلال در هریک از دستگاه های هوشمند اداری، خانگی و از این دست به مرکز سخت افزار ایران مراجعه نموده و تخصصی ترین خدمات مرتبط با این دستگاه را دریافت کنید. کارشناسان ما در این مرکز شما را در جریان جزیی ترین اشکالات پیش آمده در دستگاه قرار داده و راهکارهای موجود جهت رفع آنها را با شما در میان می گذارند. با ما تماس بگیرید. دیگر واحدهای تعمیرات مرکز سخت افزار ایران در بخش زیر معرفی می گردند.

اخبار و خواندنی های تعمیرات کامپیوتر

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+