021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت کند شدن سرعت لپ تاپ

کند شدن سرعت لپ تاپ می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد که پی بردن به آن نیاز به بررسی صحیح دستگاه توسط کارشناسان تعمیر لپ تاپ دارد. گاه، قدیمی بودنِ سیستم و استهلاک قطعاتِ آن سبب کند شدن سرعت لپ تاپ می گردند و گاه، وجود برخی بدافزارها سرعت آن را کاهش می دهند. بسته به نوع اشکال پیش آمده، در برخی موارد ممکن است با رعایت برخی نکات ساده در خصوص نحوه نگهداری سیستم مشکل برطرف گردد و در موارد دیگر ممکن است مجبور به ارتقاء سیستم و یا تعویض قطعات گردیم.

در هر حال، تجربه نشان داده که مشکل کند شدن سرعت لپ تاپ عموماً، ‌مشکلی اساسی است و اگر مربوط به قدیمی بودن سیستم نشود، قطعاً علت اساسی دیگری همچون وجود یک بد‌افزار دارد. پس بهتر است پیش از هر اقدامی علت کند شدن سرعت لپ تاپ را از کارشناسان این حوزه جویا شوید و دستگاه خود را جهت بررسی های تخصصی به آنها بسپارید. اگر دستگاه شما قدیمی است می توانید از راهکارهای ارائه شده در بخش زیر استفاده نمایید و سرعت آن را تا حدی بهبود بخشید.

کند شدن سرعت لپ تاپ

دلایل کند شدن سرعت لپ تاپ

علت کند شدن سرعت لپ تاپ، همانگونه که پیش از این نیز ذکر شد می تواند سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. در بخش زیر به برخی از اشکالات شایع نرم افزاری و سخت افزاری که سبب کند شدن سرعت لپ تاپ می گردند اشاره خواهیم کرد تا در بخش های بعد راهکارهای موجود جهت رفع آنها را ارائه دهیم.

1. عدم تهویه هوای صحیح دستگاه

2. وجود ویروس ها، بد افزارها و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضر

3. پراکندگی داده ها بر روی دیسک سخت لپ تاپ

4. اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار بلافاصله پس از روشن شدن و بالا آمدن سیستم

5. وجود آیکون های متعدد بر روی دسکتاپ

6. کم بودن حافظه یا همان رم دستگاه

بررسی کند شدن سرعت لپ تاپ و راهکارهای رفع آن

1. عدم تهویه صحیح دستگاه

فن یا همان سیستم تهویه هوا که در همه ی لپ تاپ ها تعبیه شده است، وظیفه خنک سازی دستگاه و متعادل نگاه داشتن دمای آن را برعهده دارد. اما گاه به دلیل آلودگی های بیش از حد (گرد و غبار موجود در هوا و یا استهلاک دستگاه و عدم سرویس دوره ای آن)، این قطعه کیفیت خود را از دست داده و در ادامه کار صداهای نابهنجاری را تولید می کند. صدا دادن فن لپ تاپ و پایین آمدن راندمان فن، در نهایت سبب داغ تر شدن سی پی یو می گردد که ادامه این وضعیت ممکن است آسیب های بیشتری را به دستگاه وارد سازد.

در چنین وضعیتی گردگیری و نظافت فن دستگاه می بایست در اولویت قرارگیرد. پاکسازی دریچه های فن لپ تاپ از گرد و غبار یا سایر مواد می تواند جریان هوا را در این دریچه ها روان سازد و به خنک شدن دستگاه و در نهایت رفع کند شدن سرعت لپ تاپ کمک کند. ظاهراً آسوده ترین راه برای پاکسازی دریچه های لپ تاپ  دمیدن هوا فشرده به آن دستگاه است. جهت این کار می توان از دستگاه های تولید کننده هوای فشرده موجود در فروشگاه ها استفاده کرد. پارچه نمناک (و نه خیس) نیز می تواند برای این کار مناسب باشد.

کند کار کردن لپ تاپ

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: علائم ویروسی شدن لپ تاپ

2. وجود آیکون های متعدد بر روی دسکتاپ

انیمیشن ها  یا تم ها روی صفحه دسکتاپ زیبا به نظر می آیند، اما سبب کند شدن سرعت لپ تاپ می گردند. اگر از ویندوز XP استفاده می کنید، از theme حالت قدیمی بدون عکس پس زمینه استفاده کنید. داشتن آیکون های کمتر روی دسکتاپ نیز به حفظ سرعت سیستم کمک می کند. عکسها نیز با وجود همه جذابیتی که دارند قدرت و سرعت کامپیوتر را کم می کنند. بنابراین، بهتر است که عکس پیش زمینه را بردارید.

سرعت کم لپ تاپ

3. پراکندگی داده ها بر روی دیسک سخت لپ تاپ

زمانی که شما فایلی را بر روی دیسک سخت ذخیره می کنید، ویندوز حتی الامکان فایل ذخیره شده را در اولین بخش قابل دسترسی دیسک سخت (که در اصطلاح کلاستر نام دارد) قرار می دهد و اگر قسمتی از آن فایل در اولین بخش جا نشود، ادامه آن را در کلاستر بعدی ذخیره می کند.

در ابتدا این شکل از ذخیره سازی فایل ها مشکلی را برای دیسک ایجاد نمی کند اما به مرور زمان این فایل ها روی دیسک سخت، پراکنده شده و پس از مدتی، سیستم ناچار است زمان زیادی را صرف باز کردن یک برنامه کند. دیفرگ کردن دیسک سخت راهکاری مناسب برای یکپارچه سازی و رفع پراکندگی داده ها است. با استفاده از این ابزار مفید ویندوز میتوان فایل های دیسک را یکپارچه سازی کرده و شاهد سریع تر اجرا شدن برنامه ها بود که این کار در نهایت رفع کند شدن سرعت لپ تاپ را سبب می گردد.

پیشنهاد سایت: تست سرعت لپ تاپ

4. کم بودن حافظه یا همان رم دستگاه

راهکار دیگر موجود جهت رفع کند شدن سرعت لپ تاپ جایگزینی حافظه رم فعلی با نمونه ای با ظرفیت بیشتر است. همانگونه که می دانید پردازنده لپ تاپ ترجیح می دهد تا اطلاعات لازم برای انجام پردازش خود را از روی حافظه رم بخواند تا هارد درایو و حتی حافظه SSD و دلیل این کار هم سرعت دسترسی بیشتر اطلاعات بر روی حافظه رم است.

در نتیجه هر چقدر که ظرفیت حافظه رم شما بیشتر باشد پردازنده کمتر نیاز به دسترسی اطلاعات از روی هارد درایو خواهد داشت و نتیجه افزایش چشمگیر سرعت کارکرد لپ تاپ خواهد بود. بنابراین بهتر است دست به کار شوید و حافظه دستگاه خود را افزایش دهید. ارتقای حافظه RAM لپ تاپ به یک یا دو گیگابایت بالاتر در بالابردن سرعت سیستم کاملا مؤثر است و شما بلافاصله می توانید تغییرات از آن را حس کنید.

5. اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار

اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار بلافاصله پس از روشن شدن و بالا آمدن سیستم، یکی دیگر از علت های کند شدن سرعت لپ تاپ است. برای اینکه متوجه شوید چه برنامه‌ای در حال استفاده‌ی زیاد از منابع لپ‌تاپ‌تان است هم ویندوز و هم مک ابزارهایی دارند تا ببینید هر برنامه در حال استفاده از چه توانی از پردازنده، رم، دیسک و شبکه‌تان است. در ویندوز برای این کار می‌توانید از Task Manager استفاده کنید و در مک از Activity Monitor چنین آماری را ببینید. هر دوی این ابزارها میزان استفاده از منابع سیستم‌تان را با درصد نشان می‌دهد و این قابلیت را دارید که از داخل همین ابزارها، برنامه‌ها را ببندید و منابع سیستم‌تان را بازیابی کنید.

رفع مشکل کند شدن سرعت لپ تاپ

6. وجود ویروس ها، بد افزارها و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضر

نصب یک سیستم عامل تازه می تواند به شکل فوق العاده ای کارکرد لپ تاپ را بهبود بخشد و کند شدن سرعت لپ تاپ را برطرف نماید. اگر هنوز از ویندوز ویستا استفاده می کنید، حتما آن را به ویندوز ۷ یا ۸ ارتقا دهید. این کار کارایی سیستم شما را بهبود می بخشد. نصب یک سیستم عامل تازه سبب کنار زدن ویروس ها، بد افزارها  و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضری می گردد که سیستم شما را کند ساخته اند.

توصیه می شود پس از نصب ویندوز و گرداننده های نرم افزاری، نصب یک آنتی ویروس مناسب و قوی را در اولیت قرار دهید. از آنجا که فایل های قدیمی و همچنین ورودی های رجیستری می توانند روی هم انباشته شده و شرایط کار را برای سیستم عامل دشوارتر سازند. در این حالت نصب تازه ویندوز می تواند واقعا کارساز باشد.

این مقاله کاربردی را بخوانید: رفع مشکل بوت نشدن لپ تاپ

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران با تکیه بر دانش و تخصص کارشناسان زبده و ماهر خویش در تلاش است تا تخصصی ترین خدمات حوزه سخت افزار و پشتیبانی فنی تجهیزات را به مشتریان، همکاران و هموطنان گرامی ارائه نماید. این مرکز مشتکل از پارت های متعددی است که در هریک از آنها خدمات مرتبط با یکی از محصولات هوشمند خانگی (نظیر تعمیر و سرویس کولرهای گازی خانگی)، دستگاه های ارتباطی (نظیر تلفن ثابت، تلفن همراه، فکس و… )، تجهیزات چاپ (نظیر تعمیرات پرینتر جوهرافشان و …) و دستگاه های الکترونیکی (نظیر لپ تاپف تبلت و …) به کاربران ارائه می گردد.

مرکز سخت افزار ایران به دلیل انجــام پروژه‌های کوچک و بـزرگ بیشمار، کوله باری از تجربه و تخصص را آمیزه فعالیت های خویش ساخته و از این راهرو موفق به ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات به مشتریان خویش گشته است. شما کاربران گرامی می توانید جهت آشنایی هر چه بیشتر با کادر فنی این مجموعه و نیز خدمات ارائه توسط این مرکز به وب سایت مرکز سخت افزار ایران مراجعه نمایید و یا از طریق راه های ارتباطی درج شده در این وب سایت با کارشناسان مربوطه تماس بگیرید

4.2/5(5 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

2 پاسخ

  1. سلام .بسیار عالی و مفید و کاربردی بود ..بیشتر اطلاعات و آموزش بدهید ..سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *