021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

سریع ترین رایانه جهان

در آبان ماه ۱۳۸۹ شاهد معرفی یک ابر رایانه با نام Tianhe-1 وقدرت ۲٫۵ پتافلاپ  توسط چینی ها بودیم . این ابر رایانه در آن زمان توانست لقب سریع ترین رایانه ی جهان را به خود اختصاص دهد. اما ، پیشروی این رایانه  دیری نپایید و سوپر کامپیوتر ۱۰ پتافلاپی ژاپنی و سپس رایانه ی ۲۰ پتافلاپی آمریکایی قدرت را به دست گرفتند.

سریع ترین رایانه جهان

چین و تولید سریع ترین رایانه جهان

پس از به میدان آمدن رقبا چین بیکار ننشت و تولید ابر رایانه ها را ادامه داد. این بار با Tianhe-2 وارد میدان رقابت شد. این ابرکامپیوتر بیش از ۳ میلیون هسته پردازشگر داشته و موفق شد عنوان سریع ترین رایانه جهان  را در اختیار بگیرد.

گزارش ها حاکی از این است که این ابر رایانه چینی می تواند تا ۳۰ کوادریلیون محاسبه را در هر ثانیه انجام دهد. این رایانه ی قدرتمند  به راحتی می تواند ماشین غول پیکر لابراتوار ملی Oak Ridge آمریکا (تیتان) را از میدان رقابت حذف نماید. به نظر می رسد طبق برنامه های اعلام شده، فقط  سوپر کامپیوتر وزارت انرژی ایالات متحده توانایی رقابت با Tianhe-2 دارد.

ابر رایانه ی تمام عیار چینی

Tianhe-2 به طور کامل ساخت چین است. سریع ترین رایانه جهان از نسخه ی  ویژه ی از لینوکس با نام Kylin استفاده می کند. این نسخه توسط دانشگاه  ملی تکنولوژی چین تولید شده است و حتی تجهیزات شبکه و پردازنده های مورد استفاده در این ابررایانه  تولید چین هستند. در حقیقت تنها بخش این کامپیوتر که چینی است ، ریزپردازنده های اینتلی هستند که برای بخش محاسبات ریاضی در این دستگاه مورد استفاده قرار می گیرند.

این موفقیت برای کشور چین که  تا سال ۲۰۰۱ در لیست ۵۰۰ سوپر کامپیوتر برتر دنیا جایگاهی نداشت. موفقیت چشم گیر و بسیار بزرگ است. لازم به ذکر است ،  ساخت سریع ترین رایانه ی جهان در چین زنگ خطری برای آمریکا است. ابرکامپیوتر قدرتمند فعلی دنیا یعنی Sunway TaihuLight ساخت چین با سرعت ۹۳ پتافلاپ، است.

ژاپنی ها به میدان رقابت می آیند

ژاپن جهت شکستن رکود سریع ترین رایانه جهان ، در نظر دارد ابرکامپیوتر قدرتمند خود با نام AI Bridging Cloud Infrastructure (اختصارا (ABCI) را توسعه دهد. پیش بینی می شود این ابرکامپیوتر با سرعت ۱۳۰ پتافلاپ اجرا شود؛ این موضوع بدین معناست که کامپیوتر مذکور قادر است ۱۳۰ کوادریلیون محاسبه در هر ثانیه انجام دهد! ژاپنی ها در نظر دارند این پروژه را تا آوریل ۲۰۱۸  به اتمام برسانند . پیش بینی می شود، ABCI به عنوان قدرتمندترین ابرکامپیوتر جهان شناخته شده و گوی رقبت از سایرین خواهد ربود.

مرکز تعمیرات رایانه

مرکز تعمیرات رایانه ، پیشگام در تعمیر فوق تخصصی انواع مدل های رایانه ، خدماتی بی نظیر را به کاربران گرامی در سراسر کشور مژده می دهد . واحد تعمیرات رایانه در مرکز سخت افزار ایران مجهز به تکنولوژی روز ، برترین تکنسین های کشور را جهت ارائه ی سرویس های تخصصی رایانه در محل و در مرکز جذب نموده است. در صورت تمایل می توانید از کارگاه های ما دیدن فرمایید. در صورت بروز هر مشکل سخت افزاری و نرم افزاری ضمن تماس با کارشناسان در خواست خود را جهت تعمیر رایانه در مرکز و یا در منزل ثبت نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.