021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

نکات مهم تمیز کردن وسایل برقی در زمان خانه تکانی

با نزدیک شدن به عید نوروز، زمان خانه تکانی برای شروع سال جدید فرا رسیده است. در این خصوص توجه به نکاتی برای تمیز کردن وسایل برقی بسیار ضروری است. بسیاری از افراد با معضل نحوه تمیز کردن این وسایل مواجه هستند؛ چرا که در صورت هر گونه اشتباهی در تمیزکاری لوازم برقی، ممکن است این وسایل آسیب ببینند و دچار مشکل شوند. موارد بسیار زیادی هر ساله به مراکز تعمیرات لوازم خانگی مراجعه می کنند که به دلیل سهل انگاری در تمیز کردن وسایل خانه، برخی از این وسایل خراب شده یا حتی سوخته اند.

در اینجا می خواهیم مهم ترین نکات تمیز کردن وسایل برقی خانه در زمان خانه تکانی را بررسی کنیم تا با استفاده از آنها بهترین روش ها برای تمیز کردن این وسایل را انتخاب کنید. انتخاب نوع مواد و وسایلی که باید برای تمیز کردن انتخاب کنید، نحوه جرم گیری و برق انداختن این دستگاه ها و مواردی از این دست همگی از مهم ترین نکاتی است که قبل از شروع خانه تکانی باید بدانید.

تمیز کردن وسایل برقی در زمان خانه تکانی

نکات کلی برای تمیز کردن وسایل برقی که باید به آنها توجه داشت

در کل برای تمیز کردن وسایل برقی حتما باید به ابزار و وسایلی که برای تمیزکاری از آنها استفاده می کنید، توجه کنید و از وسایلی استفاده کنید که آسیبی به این دستگاه ها نمی رسانند. استفاده از ابر ضد خش، شوینده های غیر اسیدی و شیمیایی، پارچه های مخصوص و بدون پرز و … از اهمیت زیادی برخوردار است.

استفاده از خمیرها و اسپری های مخصوص تمیز کردن سطوح استیل، استفاده از ترکیبات الکلی یا استون به منظور برق انداختن سطوح یا جدا کردن مواد چسبنده، استفاده از سرکه یا جوش شیرین برای تمیز کردن و جرم گیری سطوح و وسایل و …. از جمله این موارد است که باید به آنها توجه کرد.

نحوه تمیز کردن صفحه تلویزیون و کامپیوتر

معمولا صفحه تلویزیون با گرد و خاک، لکه های چربی یا جای دست کثیف می شود. اولین نکته مهم در تمیز کردن وسایل برقی این چنینی این است که باید در وهله نخست، حتما این دستگاه ها را خاموش کرد و آنها را از برق کشید. به هیچ عنوان نباید در حالت روشن این وسایل را تمیز کرد. حتما از یک دستمال بدون پرز و خشک برای تمیز کردن تلویزیون و کامپیوتر استفاده کنید. برای تمیز کردن دیواره ها و بخش های غیر شیشه ای این دستگاه ها می توان از یک پارچه آغشته به پارافین استفاده کرد و آنها را برق انداخت.

از طرفی نیز بهتر است حتما از دستمال های مخصوص تمیزکاری لوازم برقی و الکترونیکی برای تمیز کردن این دستگاه ها استفاده شود. برای پاک کردن اثر انگشت یا لکه های مقاوم روی پنل هم بهتر است از یک پارچه بدون پرز و نرم کتانی که به چند قطره آب آغشته شده است، استفاده کرد. پارچه را به آرامی روی لکه ها بزنید و از وارد کردن هر گونه فشاری به صفحه نمایش این خودداری کنید. به هیچ عنوان از محلول های شیمیایی یا حاوی الکل برای  تمیز کردن صفحه کامپیوتر  و تلویزیون استفاده نکنید و از اسپری کردن آب یا این محلول ها به صورت مستقیم روی نمایشگر خودداری کنید.

تمیز کردن ریموت تلویزیون و کیبورد کامپیوتر

یکی دیگر از قسمت های مهم در تمیز کردن وسایل برقی از نوع تلویزیون، سینماهای خانگی و کامپیوتر و لپ تاپ، تمیز کردن کیبورد و ریموت این دستگاه هاست. این بخش ها مدام توسط دست لمس می شوند و از قسمت هایی هستند که به شدت نیاز به تمیزکاری دارند. برای تمیز کردن آنها بهتر است از یک دستمال پاک کننده استفاده شود. همچنین می توان از پارچه آغشته به پارافین جهت برق انداختن این بخش ها کمک گرفت.

از طرفی نیز ممکن است لا به لای این کلید ها و دکمه ها یک سری آشغال و ذرات گیر کرده باشد که می توان با استفاده از یک گوش پاکن یا یک برس باریک و کوچک، آنها را تمیز کرد. برعکس کردن این وسایل و تکان دادن آهسته آنها نیز می تواند به خارج کردن این ذرات کمک کند.

تمیز کردن ریموت تلویزیون و کیبورد کامپیوتر

تمیز کردن پشت تلویزیون و کامپیوتر

یکی دیگر از بخش های مهم در تمیز کردن وسایل برقی، تمیز کردن قسمت پشتی تلویزیون و کامپیوتر است. معمولا پشت این دستگاه ها مقادیر بالایی گرد و خاک جمع شده است. برای تمیز کردن شان باید ابتدا آنها را از برق کشید و سپس با یک پارچه نرم و بدون پرز، این گرد و غبار را پاک کرد. اگر فضای کافی برای تمیز کردن پشت این دستگاه ها وجود ندارد، باید به آهستگی آنها را جلو کشید و شروع به تمیزکاری لوازم برقی مورد نظر کرد.

تمیز کردن پشت تلویزیون و کامپیوتر

نحوه تمیز کردن مایکروفر یا فر

مایکروفر و فر از آن دسته لوازم خانگی هستند که معمولا سطح داخلی شان با چربی و باقی مانده های غذا کثیف می شود. تمیز کردن وسایل برقی مانند مایکروفر و فر بسیار سخت است و به مهارت بالایی نیاز دارد. از این رو به ترفندهایی برای جرم گیری این وسایل نیاز است. یکی از روش های تمیزکاری لوازم برقی مانند مایکروفر، استفاده از ترکیب آب و لیمو ترش است. کافی است مقادیری از لیمو را در یک کاسه آب ریخته و آن را در مایکروفر قرار دهید. دستگاه را روشن کنید تا آب شروع به جوشیدن کند.

بخار ناشی از لیمو می تواند در چربی زدایی و جرم گیری مایکروفر موثر باشد و حتی بوی بدی که در این دستگاه وجود دارد را نیز از بین ببرد. برای تمیز کردن ذرات و غذاهای باقی مانده درون دستگاه نیز می توان از یک پارچه تمیز و مرطوب کمک گرفت و دیواره های آن را تمیز کرد. حتی دستمال آغشته به الکل نیز می تواند به تمیز کردن چربی های چسبیده به دیواره مایکروفر کمک کند. در تمیز کردن این دستگاه ها هرگز نباید از وسایل تیز یا اسکاچ زبر استفاده کرد. استفاده از اسپری حاوی ترکیبات شوینده و شیمیایی نیز به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

نحوه تمیز کردن مایکروفر یا فر

نکات تمیز کردن اتو

یکی دیگر از گزینه های مهم در تمیز کردن وسایل برقی در زمان خانه تکانی، اتو است. معمولا در این دستگاه ها املاح موجود در آب رسوب کرده و منافذ بخار آن بسته می شود. این امر نه تنها عملکرد اتو را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه ممکن است روی لباس ها لکه بیاندازد. برای جرم گیری اتو کافی است مقداری سرکه سفید را درون محفظه آب دستگاه ریخته و چند بار منافذ آن را شست و شو دهید. برای تمیز کردن جرم های روی سطح اتو نیز می توان از یک پارچه آغشته به جوش شیرین استفاده و به این ترتیب اتو را جرم گیری و تمیز کرد.

نکات تمیز کردن اتو

نکات مهم در تمیز کردن یخچال

یکی دیگر از گزینه های سخت تمیز کردن وسایل برقی در زمان خانه تکانی، یخچال است. برای تمیزکاری این دستگاه هم باید بدنه بیرونی آن تمیز شود و هم باید داخل یخچال تمیز و ضد عفونی شود تا بوی بد آن از بین برود. برای تمیز کردن بدنه بیرونی یخچال می توان از ترکیب آب گرم با جوش شیرین استفاده کرد. حتی این ترکیب را می توان برای تمیز کردن بخش های داخلی یخچال نیز به کار برد و از این ترکیب برای ضد عفونی کردن و از بین بردن بوی بد داخل یخچال کمک گرفت.

بعد از تمیز کردن و از بین بردن لکه ها و کثیفی های داخل و بیرون یخچال با استفاده از جوش شیرین و آب گرم، می توان از یک پارچه خشک و تمیز برای خشک کردن و تمیز کردن یخچال استفاده کرد. در نظر داشته باشید که برای تمیز کردن یخچال باید حتما دستگاه را از برق بکشید. برای تمیز کردن قسمت پشتی یخچال که معمولا بعد از گذشت مدتی پر از گرد و خاک و تار عنکبوت شده است، می توان دستگاه را از برق کشید و با جلو کشیدن آن، با استفاده از جاروبرقی گرد و خاک موجود را گرفت و تمیز کرد.

حتی بهتر است زیر یخچال را نیز با جا به جا کردن دستگاه تمیز کرد. در نهایت این که می توان کشوها و قفسه ها را بیرون آورده و آنها را به راحتی با آب گرم و مایع ظرفشویی تمیز کرد. استفاده از تفاله قهوه در یخچال به مدت یک شبانه روز نیز می تواند به از بین بردن بوی بد درون آن کمک کند.

نکات مهم در تمیز کردن یخچال

نکات مهم تمیز کردن ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی دو دستگاه دیگری هستند که در زمان خانه تکانی در لیست تمیز کردن وسایل برقی قرار می گیرند. برای تمیز کردن این دستگاه ها نیز باید هم بخش بیرونی یا بدنه آنها را در نظر گرفت و هم تمیز کاری و جرم گیری فضای داخلی این دستگاه ها را در نظر داشت.

نکات مهم تمیز کردن ماشین ظرفشویی و ماشین لباسشویی

تمیز کردن بدنه ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی

برای تمیزکاری لوازم برقی مانند این موارد ابتدا باید با استفاده از یک دستمال مرطوب و تمیز بدنه بیرونی آنها را تمیز کرد و لکه های روی آنها را از بین برد. در صورتی که این دستگاه ها سیلور هستند، بهتر است از یک شوینده یا یک محلول جرم گیر برای از بین بردن لکه ها و چربی های روی دستگاه کمک بگیرید. در نهایت نیز با یک دستمال تمیز و خشک، تمام شوینده ها را از روی بدنه پاک کنید. برای دستگاه هایی با بدنه سفید نیز می توان از ترکیب آب گرم و جوش شیرین برای لکه زدایی استفاده کرد. در پایان تمیز کردن وسایل برقی نیز می توان با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل، بدنه این دستگاه ها را برق انداخت.

تمیز کردن فضای داخلی لباسشویی و ماشین ظرفشویی

بخش مهم دیگر تمیز کردن وسایل برقی، تمیز کردن کابین داخلی این وسایل است. البته در اینجا هدف بیشتر ضد عفونی کردن این بخش هاست. در خصوص ماشین لباسشویی می توان از یک پارچه خشک و تمیز برای تمیز کردن لاستیک های درب استفاده کرد و هرگونه ترکیب و ضایعاتی که در آنجاست را تمیز کرد. برای ضد عفونی کردن این دستگاه نیز می توان از پودر مخصوص جرم گیری ماشین ظرفشویی  و ماشین لباسشویی استفاده کرد و طبق دستورالعمل هر دستگاه، کار شست و شو و ضدعفونی آنها را انجام داد. معمولا روند کار به این صورت است که این پودرها را درون دستگاه ریخته و اجازه می دهند ماشین لباسشویی یا ظرفشویی برای مدت یک تا دو ساعت، به صورت خالی کار کند و کار جرم گیری آن انجام شود.

نکات تمیز کردن وسایل برقی مانند آبمیوه گیری و غذاساز

دستگاه هایی مانند آبمیوه گیری، غذاساز، مخلوط کن، خردکن و … دسته دیگر گزینه های موجود در لیست تمیز کردن وسایل برقی خانگی هستند. این دستگاه ها دارای بخش های جداشدنی هستند که می توان به راحتی آنها را با آب و مایع ظرفشویی شست و تمیز کرد. برای تمیز کردن بخش های داخلی این دستگاه ها که دسترسی به آنها سخت تر است هم می توان از یک مسواک تمیز و نو یا یک برس کوچک کمک گرفت تا جرم ها و ضایعات احتمالی گیر کرده در این درزها و قسمت ها را تمیز کرد. 

نکته مهم در خصوص تمیز کردن این دستگاه ها، دقت در تمیز کردن تیغه های آنهاست. برای لکه گیری یا از بین بردن جرم های این بخش ها نیز می توان از ترکیب مایع سفید کننده، آب گرم و جوش شیرین استفاده کرد تا این بخش ها کاملا تمیز، براق و سفید شوند. بخش های غیر قابل شست و شوی این دستگاه ها را نیز می توان با استفاده از یک پارچه نم دار بدون پرز، تمیز و لکه گیری کرد. استفاده از یک پنبه آغشته به الکل نیز می تواند در برق انداختن این دستگاه ها به شما کمک کند.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *