امنیت شبکه های کامپیوتری

امنیت شبکه های کامپیوتری ، عبارت  از مقررات و سیاست‌های اتّخاذ شده توسط مدیریت شبکه است که به منظور جلوگیری و نظارت بر دسترسی غیرمجاز، سوء استفاده، اصلاح و یا ایجاد محدودیت در شبکه‌های کامپیوتری و منابع قابل دسترس در شبکه، اعمال می‌گردد . امنیت ، مبحثی  پیچیده اما با اصولی ساده است . در بسیاری از مواقع سادگی اصول ، ممکن استن ما را گمراه نموده و دور نمای فعالیت های ما را از لحاظ سهولت و اطمینان در سایه ای از ابهام فرو می برند. امنیت شبکه های رایانه ای  یک پردازش چند لایه است . تعیین نوع و نحوه ی تلقین لایه های دفاعی مورد نیاز ‌، فقط پس از تکمیل ارزیابی قابل ارائه است.

تهیه لیستی از سیاست های اجرایی بر مبنای این که چه چیزی برای سازمان مهم تر و انجام آن ساده تر است در اولویت قرار دارد . شرکت ها و سازمان ها باید اولویت ها را مشخص نموده و هر یک را در جایگاه خود اجرا نمایند.  لذا ارزیابی امنیتی یک بخش بسیار مهم تراز برنامه ریزی امنیتی آن است . بدون ارزیابی از مخاطرات ،‌ هیچ طرح اجرایی در جای خود به درستی قرار نمی گیرد. ارزیابی امنیتی خطوط اصلی برای پیاده سازی طرح های امنیتی است را  به منظور حفاظت از دارایی ها در مقابل تهدیدات مشخص می کند.

امنیت شبکه های کامپیوتری

امنیت شبکه های کامپیوتری در شرکت ها و سازمان ها

هم اکنون اینترنت و پست الکترونیکی جزء عناصر انکار ناپذیر در شرکت ها و سازمان ها است.  این عناصر مفید به دلیل عمومی بودن، دارای مخاطرات بسیاری هستند که موجب هدر رفتن منابع و سرمایه گذاری های سازمان ها  می شوند. به ویژه آن که به سادگی هزینه های پنهان زیادی را می توانند به سازمان هاتحمیل کنند و یا کارکرد یک سازمان را با بحران مواجه کنند. این وضعیت بحران  با یک طرح دفاعی مناسب قابل کنترل است .

آن چه در این جا ، هدف ما می باشد ارائه ی یک الگوی دفاعی کامل و منسجم است که بتواند با توجه به امکانات سازمان ، مورد بهره برداری قرار گیرد. بنابراین در وهله ی نخست  به مخاطراتی که تهدید کننده سازمان هستند توجه می کنیم ،  سپس جنبه های مختلف تهدیدات را روشن کرده و آنها را اولویت بندی می نماییم. پس از بررسی دقیق تهدیدات ، راه حل مناسبی را طی یک طرح زمانبندی شده و با بودجه مشخص در نظر می گیریم.

  اصلاح امنیت یک سیستم ، با پاسخگویی به پرسش های ذیل امکان پذیر خواهد گشت:

 • کدام منابع و دارایی هایی سازمان احتیاج به محافظت دارد ؟
 • تهدیدات این منابع شامل چه مواردی است ؟
 • سازمان با چه سرمایه ای می تواند از این تهدیدات جلوگیری نماید؟

درصورتی که نسبت به این موضوع آگاهی ندارید که در مقابل چه تهدیداتی می خواهید از اطلاعات خود محافظت نمایید، در این کار موفق نخواهید شد.  رایانه ها محتاج آن هستند که در مقابل خطرات از آنها حفاظت شود ولی این خطرات کدامند؟ به بیان ساده خطر زمانی قابل درک است که یک تهدید، از نقاط ضعفی که در سیستم وجود دارد جهت اختلال در آن  استفاده نماید. لذا، پس از آنکه خطرات شناخته شدند، می توان طرح ها و روش هایی را برای مقابله با تهدیدات و کاهش میزان آسیب پذیری آنها ایجاد کرد.

به روز رسانی مداوم طرح های امنیتی

از آن جا شرکت ها و سازمان ها ، پویا و در حال تغییر هستند ، بنابراین  طرح امنیتی به طور مدام باید به روز شود. به علاوه هر زمان که تعییرات عمده ای در ساختار و یا عملکردها به وجود آمد، می بایست ارزیابی مجددی صورت گیرد. بنابراین حتی در مواقعی یک سازمان به ساختمان جدیدی نقل مکان می کند، تمامی  دستگاه های جدید و هرآنچه که تحت تغییرات اساسی قرار می گیرد،  باید مجدا مورد ارزیابی قرار گیرد. ارزیابی مجدد برای تعمیرات رایانه  شامل مواردی می باشد که در بخش ذیل به آن ها اشاره می کنیم.

 ارزیابی شبکه های کامپیوتری پس از به روز رسانی

 • شناسایی نفوذ گران و جلوگیری از نفوذ آن ها
 • بررسی فیلترینگ اینترنت و پست های الکترونیکی
 • تنظیمات سیستمی و پیکره بندی آنها
 • چگونگی تهیه فایل های پشتیبان و فضای مورد نیاز آن
 • ضد ویروس
 • دیواره آتش
 • بررسی رمز های عبور
 • مدیریت اصلاحیه ها
 • آموزش کارکنان و نحوه اجرای برنامه ها

تناسب بین کاربری و طرح امنیتی

در طرح ریزی الگوهای امنیتی تناسب بین کاربری و طرح امنیتی در طرح ریزی و امنیت شبکه های کامپیوتری برای سازمان اهمیت بسیار زیادی دارد . همچنین روند تغییر و به روز آوری فناوری امنیتی باید مطابق با استانداردها و تهدیدات جدید پیش بینی شده باشد . برخی  از سازمان ها جهت تامین امنیت تجهیزاتی گران قیمت خریداری می نماید. در بسیاری موارد این هزینه ها برای سازمان سنگین می باشد. از طرفی مشخص نیست که این تجهیزات امنیتی پاسخگوی نیازهای سازمان بوده و به درستی عمل نماید. لذا خریدار همچنان با مشکلات امنیتی بی شماری دست و پنجه نرم می کند.

یک طرح امنیتی که بیشتر از ظرفیت یک سازمان تهیه شده باشد باعث اتلاف بودجه می شود. همچنین طرح امنیتی که نقص داشته باشد، تاثیر کم رنگی در کارکرد سازمان خواهد داشت و فرسایش نیروها ، دوباره کاری و کندی گردش کارها و سایر صدمات را به همراه خواهد داشت. ازین رو در برقراری امنیت شبکه های کامپیوتری از جمله مهم ترین و با ارزش ترین مراحل ، تامین امنیت برای دسترسی و کنترل تجهیزات شبکه است . از جمله این تجهیزات می توان به  مسیریاب، سوئیچ یا دیوارهای آتش اشاره نمود. توصیه می کنیم جهت برقراری امنیت شبکه های کامپیوتری با متخصصین و کارشناسان این امر در مراکز معتبر تماس بگیرید.

تعمیرات رایانه

مرکز تعمیرات رایانه ، با بهره مندی از متخصصین و کارشناسانی که دانش لازم را در برقراری امنیت شبکه های کامپیوتری دارند ، نوید دهنده ی خدماتی متمایز به کاربران گرامی می باشد. علاوه بر برقراری امنیت شبکه های رایانه ای ، تمامی خدمات مرتبط با رایانه ها در این مرکز با تجهیزاتی مدرن انجام می گردد. عیب یابی صحیح ، بهره مندی از قطعات اصل و اورجینال ، سرعت و دقت در تعمیرات از جمله عواملی است که در مرکز تعمیر رایانه همواره مورد نظر کاربران گرامی بوده است.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران  یش از دو دهه است که به ارائه تمامی خدمات تخصصی مرتبط با تعمیر و بهسازی دستگاه های خانگی (نظیر کولرهای گازی، تلویزیون های هوشمند و.. )، دستگاه های ارتباطی (تلفن همراه، فکس و …)، دستگاه های الکترونیکی و تعمیر آنها نظیر تعمیر پاور کامپیوتر (تبلت، لپ تاپ و…)، دستگاه های چاپ (پرینتر، کپی، فکس و …) و مواردی از این دست می پردازد و به سبب ارائه سرویس های با کیفیت و گارانتی دار مورد استقبال بسیاری از کاربران واقع شده است.

شما کاربران گرامی می توانید در صورت مشاهده هرگونه عیب و اختلال در هریک از دستگاه های هوشمند اداری، خانگی و از این دست به مرکز سخت افزار ایران مراجعه نموده و تخصصی ترین خدمات مرتبط با این دستگاه را دریافت کنید. کارشناسان ما در این مرکز شما را در جریان جزیی ترین اشکالات پیش آمده در دستگاه قرار داده و راهکارهای موجود جهت رفع آنها را با شما در میان می گذارند. با ما تماس بگیرید. دیگر واحدهای تعمیرات مرکز سخت افزار ایران در بخش زیر معرفی می گردند.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+