اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

رفع صدای ماشین لباسشویی

صدای ماشین لباسشویی مشکلی نسبتا رایج است که تقریبا بیشتر کاربران این دستگاه از بروز آن گلایه دارند. قطعات بسیاری داخل این دستگاه وجود دارند که می توانند موجب صدا دادن لباسشویی هنگام کار شوند. معمولا وقتی ماشین لباسشویی تکان میخورد یا صدا می دهد، تراز بودن آن را بررسی می کنند. اما این مشکل دلایل دیگری هم دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند. مثلا ممکن است یکی از قطعات داخل دستگاه آسیب دیده باشند.

در این صورت، تداوم خرابی قطعات می تواند زمینه ساز بروز مشکلات جدی تر در روند کاری لباسشویی شود. با توجه به رواج این مشکل، لازم دیدیم که مطلبی را به بررسی دلایل صدا دادن ماشین لباسشویی و روش های رفع این مشکل اختصاص دهیم. در ادامه ما تمامی عواملی که منجر به ایجاد صدای ماشین لباسشویی می شوند را مورد بررسی قرار می دهیم. دلایل و روش های ذکر شده، منحصر به یک برند خاص نیستند و در مورد بیشتر مدل ها نیز صدق می کنند.

بررسی دلایل صدای ماشین لباسشویی

همانطور که اشاره کردیم، صدا دادن ماشین لباسشویی دلایل متعددی دارد. از تراز نبودن دستگاه گرفته تا پارگی تسمه و خرابی برخی قطعات داخلی، تمامی این عوامل ممکن است منجر به بروز صدا در ماشین لباسشویی هنگام کار شوند. حتی اگر پمپ تخلیه درست کار نکند، احتمال صدا دادن دستگاه وجود خواهد داشت. خرابی موتور لباسشویی و یا فرسودگی و پارگی تسمه دیگ هم عوامل دیگری هستند که هنگام صدا دادن ماشین لباسشویی بررسی شده و برای برطرف کردن آنها اقدام می گردد. در ادامه، هریک از دلایل صدای ماشین لباسشویی را به صورت مفصل تر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تراز نبودن دستگاه

مهم ترین علت سر و صدای زیاد ماشین لباسشویی، تراز نبودن دستگاه است. این مساله را باید موقع نصب نصب ماشین لباسشویی بررسی کرده و در نظر بگیرید. اما اگر پس از نصب هم متوجه شدید که دستگاه تراز نیست، از یک نصاب یا تعمیرکار حرفه ای برای اصلاح وضعیت قرارگیری آن کمک بگیرید.

فرسودگی یا پارگی تسمه

تمامی ماشین های لباسشویی دارای یک تسمه هستند که پمپ تخلیه لباسشویی را فعال می کند. فرسودگی این تسمه به مرور زمان و یا پاره شدن آن، می تواند زمینه ساز بروز مشکلاتی از جمله صدای ماشین لباسشویی شما شود.

خرابی پمپ تخلیه

اگر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی شما درست کار نکند، عملیات تخلیه آب درست انجام نمی شود. از طرفی این مساله ممکن است منجر به ایجاد صداهای اضافه در مرحله تخلیه دستگاه شود.

فرسودگی تسمه‌ دیگ

در برخی از ماشین‌های لباسشویی، ۴ تسمه در گوشه‌های دیگ تعبیه شده اند که حرکت دیگ را خصوصاً در زمان آبکشی کنترل می‌کنند. فرسودگی یا پارگی این تسمه ها، زمینه را برای ایجاد صدای ماشین لباسشویی فراهم می کند.

خرابی موتور دایرکت درایو

یکی دیگر از دلایل ایجاد صدای ماشین لباسشویی، خرابی موتور دایرکت درایو است. توضیح این که برخی از ماشین های لباسشویی به موتور دایرکت درایو یا موتور بدون تسمه مجهز شده اند. قطعه ای به نام کوپلینگ، قدرت موتور را به جعبه دنده منتقل می کند. در صورت ساییدگی یا خرابی بخش های پلاستیکی موجود در موتور دایرکت درایو یا کوپلینگ ها، کار دستگاه همراه با سر و صداهایی خواهد بود.

خرابی موتور محرک

یکی دیگر از دلایل رایج صدای زیاد ماشین لباسشویی، خرابی بخشی تحت عنوان موتور محرک است. این قطعه مسئول افزایش قدرت پمپ و چرخش دیگ شستشو در ماشین های لباسشویی است و اگر درست کار نکند، صدایی شبیه به ویز ویز از دستگاه شنیده خواهد شد.

خرابی یاتاقان دیگ

یاتاقان دیگ با این هدف در ماشین های لباسشویی تعبیه شده که دیگ راحت تر بچرخد و بهتر کار کند. از جمله دلایل مهم صدای لباسشویی، باید به خرابی یاتاقان دیگ اشاره کرد.

خرابی کمک فنر

خرابی و از کار افتادن کمک فنر هم می تواند باعث ایجاد صدای ماشین لباسشویی شود. این قطعه در ماشین های اتوماتیک وجود دارد و حرکات دیگ را هنگام چرخش کنترل می کند. وقتی کمک فنر از کار می افتد، دیگ هنگام چرخش به بدنه برخورد کرده و به دنبال آن، صداهایی ایجاد خواهد شد.

چگونه صدای زیاد لباسشویی را برطرف کنیم؟

بسته به شدت آسیب دیدگی و قطعات معیوب، روش های مختلفی برای رفع صدای ماشین لباسشویی وجود دارد. برای برطرف کردن این مشکل، پیش از هر چیز باید قطعات مربوطه (تسمه، موتور محرک و …) با دقت بررسی شوند. پس از شناسایی قطعات آسیب دیده، باید این بخش ها به تناسب شدت خرابی، ترمیم شده و یا تعویض گردند. اقداماتی همچون تعویض یاتاقان های آسیب دیده، تعمیر و تعویض کلاچ آسیب دیده، تعمیرات کمک فنر، تعویض تسمه دیگ، تعمیر کوپلینگ و تعمیر و تعویض موتور متحرک، منجر به رفع مشکل صدای لباسشویی شده و روند کاری این دستگاه را به حالت عادی باز می گرداند. البته ترمیم و تعویض هریک از قطعات ذکر شده باید توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود تا مشکل به صورت کامل برطرف گردد.

مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی به دلیل کاربری مفیدی که دارد، خیلی زود مورد توجه کاربران قرار گرفت و بسیاری از افراد، از این محصول در منزل استفاده می کنند. به هر ترتیب این دستگاه نیز ممکن است با مشکلات و اختلالاتی مواجه شده و عملکرد آن مختل گردد. با توجه به پیچیدگی بخش ها و قطعات ماشین لباسشویی، لازم است که هر گونه اقدام تعمیراتی آن توسط افراد مجرب و ماهر انجام گردد.

نکته دیگر این که به دلیل وجود فناوری های جدید در این دستگاه، تعمیرات آن نیاز به ابزار و دستگاه های پیشرفته و استفاده از متدهای جدید دارد. تمامی این موارد در نمایندگی تعمیرات لباسشویی مرکز سخت افزار ایران تجمیع شده اند و به همین دلیل، کاربران می توانند از ترمیم بی نقص و تخصصی ماشین لباسشویی خود اطمینان داشته باشند. گفتنی است نمایندگی تعمیر لباسشویی خدمات خود را به یک برند خاص محدود نکرده و در حوزه بررسی و ترمیم انواع ماشین لباسشویی در برندهای سامسونگ، ال جی، شارپ، توشیبا، پاناسونیک، دوو، بوش و … فعالیت می کند.

امتیاز شما به این نوشته