اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

تعمیر شیر سه طرفه پکیج

شیر سه طرفه یکی از قطعات سازنده پکیج است که نقش زیادی در عملکرد پکیج خواهد داشت، بنابراین در صورت خرابی باید به دقت تعمیر شود. برای تعمیر شیر سه طرفه پکیج باید با نحوه عملکرد آن آشنایی کامل داشته باشید. تعمیر شیر باید در طی مراحلی انجام شود. متخصصین مرکز سخت افزار ایران پس از عیب یابی پکیج در صورتی که مشکل از شیر سه طرفه باشه نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام می نمایند.

قطعات مهم در عملکرد شیر سه طرفه پکیج

شیرهای سه طرفه معمولاً در پکیج های ثابت یافت می شوند و می توانند شیرهای مخلوط کننده باشند. شیرهای سه طرفه را می توان در منبع تغذیه یا برگشت لوله قرار داد. اگر در منبع تغذیه باشد، از یک دریچه منحرف استفاده می شود. اگر در برگشت لوله کشی شود، از یک شیر مخلوط استفاده می شود.

قطعات مختلفی در عملکرد شیر سه طرفه نقش دارند و البته به هنگام نصب و یا تعمیر باید قطعات دیگر هم بررسی شوند. در تعمیر شیر سه طرفه پکیج باید به این نکات توجه داشت.

برنامه های مخلوط کردن شیر سه طرفه را با دو ورودی از لوله کشی منبع تغذیه و یک خروجی به لوله کشی برگشت پیکربندی می کنند، بنابراین قبل از ارسال آن دو ورودی را با هم مخلوط می کنند. شیرهای مخلوط معمولاً با کنترل تعدیل استفاده می شوند اما می توانند روشن یا خاموش باشند. برنامه های انحرافی شیر سه طرفه را با یک ورودی از سمت منبع و دو خروجی به لوله کشی برگشت پیکربندی کرده اند.

مشکلات رایج شیر سه طرفه پکیج

دانستن میزان فشار شیر سه طرفه پکیج بسیار حائز اهمیت است.  برای تعیین سرعت جریان یا فشار موجود برای یک سوپاپ سه طرفه هیچ روش کلی وجود ندارد. برای تعیین میزان فشار برای یک شیر سه طرفه باید تمام مشخصات را بدانید.

در صورتی که شیر سه راهه به خوبی نصب نشده باشد، به هنگام استفاده از آب گرم موتور برقی، شیر سه طرفه را تحت فشار قرار داده و باعث پایین کشیده شدن آن خواهد شد. علاوه بر این ممکن است شیر برقی به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت شیر سه طرفه در وضعیتی قرار می گیرد که مسیر عبور آب مسدود خواهد شد. در چنین شرایطی نیاز به تعمیر شیر توسط متخصصان است.

 به هنگام تعمیر شیر سه طرفه پکیج باید همه بخش های پکیج مورد بررسی قرار بگیرند. در این بین باید اطمینان حاصل شود که آب به بیرون نشتی نمی دهد. به هنگام خرابی شیر سه طرفه باید بررسی شود که شیر سه طرفه در مکان مناسب نصب شده است. شیر سه طرفه باید زیر شیر برقی قرار بگیرد.

بررسی شیر پرکن در تعمیر شیر سه طرفه پکیج

شیر پرکن نقش تنظیم فشار آب را در رادیاتورها برعهده دارد. شیر پر کن در بین آب مصرفی و آب شوفاژ قرار می گیرد. در زمانی که فشار آب کم است، باید شیر پرکن باز شود. بعد از آن به هنگامی که فشار به تعادل رسید شیر پرکن باید بسته شود.

در صورت بروز مشکل باید شیر پرکن باز شده و از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنید. اگر شیر پرکن دچار خرابی باشد، فشار آب گرمایشی خود به خود بالا خواهد رفت. همچنین آب هم از شیر خارج می شود. شیر پرکن یکی از بخش هایی است که در تعمیر شیر سه طرفه پکیج باید به آن توجه کرد.

چگونگی تست و عیب یابی شیر سه طرفه

در فصل زمستان باید پکیج بر روی حالت زمستانی قرار بگیرد. برای تست کردن باید به دمای لوله برگشت پکیج دقت داشته باشید. اگر لوله بعد از پمپ گرم باشد، سوپاپ شیر سه راهه خراب است و باید حتما آن را تعویض کرد.

در این شرایط باید شیر آب گرم را باز کرده  تا آب خارج شود. در صورتی که پس از آن لوله باز هم گرم بود، حتما سوپاپ خراب است.

تعویض شیر سه طرفه پکیج

برای تعویض شیر سه طرفه پکیج، ورودی آب باید بسته شده تا از ورود آب جلوگیری شود. بعد از آن باید اتصال شیر از پمپ جدا شود. علاوه بر این شیر باید از مسیر گرمایی هم جدا شود. همچنین تمام لوله ها باید از بست جدا شوند.

پس از آن شیر جدید باید به جای شیر قدیمی قرار داده شود. بعد از آن باید تمام اتصالات مجددا برقرار شود. این اتصالات باید به خوبی سفت و محکم شوند تا هیچ گونه نشتی به وجود نیاید. بعد از آن باید اطمینان حاصل کنید که شیر سه طرفه سالم است.

 نکته قابل توجه این است در صورتی که موتور پایین بیاید، آب گرم شده و در صورت بالا بودن موتور گرمایش پکیج فعال می شود. در تعمیر شیر سه طرفه پکیج باید گفت که مراحل ساده ای مطرح است اما باید این کار توسط افراد مجرب و با تجربه صورت بگیرد.

4/5(1 امتیاز)