اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

تلویزیون SUHD چیست؟

سامسونگ فناوری‌های نمایشگر مختلفی را توسعه بخشیده است. اما یکی از بهترین آن‌ها فناوری SUHD  نام دارد. UHD به معنای Ultra High Definition است و تلویزیون‌های 4K را با این نام نیز صدا می‌زنند. اما حرف “S” در پشت نام تلویزیون SUHD به چه چیزی اشاره دارد؟ تلویزیون SUHD سامسونگ چه تفاوتی با تلویزیون‌های UHD معمولی بازار دارد؟ چه چیزی باعث شده سامسونگ نام متفاوتی را برای تلویزیون SUHD انتخاب کند و … همه این‌ها سوال‌هایست که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد و پاسخی برای آن‌ها نداشته باشید. در این مقاله به تمام این سوال‌ها پاسخ خواهیم داد و شما را با تلویزیون SUHD سامسونگ آشنا خواهیم کرد.

تلویزیون SUHD

تلویزیون SUHD چیست؟

SUHD مخفف عبارت کامل Super Ultra High Definition است و سامسونگ این نام انحصاری را برای محصولات UHD خود در بازار انتخاب کرده است. در واقع تلویزیون SUH بالارده‌ترین و گران قیمت‌ترین تلویزیون سامسونگ محسوب می‌شود. هر زمان روی تلویزیونی از برند سامسونگ برچسب SUHD را دیدید، مطمئن باشید که آن یک تلویزیون 4K با بالاترین کیفیت ممکن است. این تلویزیون ترکیبی از رزولوشن UHD را همراه با یک پنل تصویر تشکیل شده از ذرات کوانتومی را ارائه می‌کند که می‌توانند طول موج گسترده‌تری نسبت به تلویزیون‌های OLED را ایجاد کنند و در نتیجه باعث تولید شفافیت و روشنایی بهتری خواهند شد.

مقایسه تلویزیون SUHD با تلویزیون OLED

یکی از ایرادهایی که بر تلویزیون‌های OLED وارد است، احتمال زیاد پیکسل سوختگی در آن‌ها است. تلویزیون SUHD از یک تکنولوژی منحصر به فرد استفاده می‌کند و می‌تواند در پوشش‌دهی طیف رنگی و یکنواختی رنگ مشکی حتی با آن رقابت کند، اما سامسونگ ادعا می‌کند که دوام و طول عمر این نوع فناوری بیشتر است.

سامسونگ می‌گوید ال ای دی‌های خود تأمین کننده نور در پنل‌های OLED عمر طولانی مدتی ندارند و به مرور زمان باعث افت روشنایی صفحه می‌شوند. این درحالیست که در تلویزیون های اس یو اچ دی سامسونگ از نوع  پیشرفته پنل LCD استفاده شده که به خاطر نور پس زمینه‌ای که دارند، بعد از گذشت چند سال هم همان روشنایی سابق را ارائه می‌کند.

مقایسه تلویزیون SUHD با UHD

یکی از رقبای اصلی سامسونگ در تولید تلویزیون‌ها، شرکت کره‌ای ال جی است. ال جی نیز از یک فناوری انحصاری به نام Super UHD برای تلویزیون‌هایش استفاده می‌کند که از فناوری پیشرفته کوانتوم دات به نام نانوسل برخوردار است. در این فناوری همچنین از یک صفحه بین لامپ‌های LED و صفحه نمایش LCD استفاده شده است. همین باعث می‌شود دامنه پیا بالاتر رفته و رنگ‌های دقیق‌تری تولید شوند.

در آن سمت تلویزیون SUHD سامسونگ از فناوری نانو کریستال استفاده می‌کند. این پنل نیز می تواند دامنه پویا و تولید رنگ را نسبت به یک تلویزیون UHD معمولی بهبود ببخشد تا کارایی آن شبیه به تلویزیون‌های OLED شده ولی طول عمر مفید بیشتری داشته باشد. دو فناوری نانوسل و نانو کریستال سامسونگ شباهت زیادی با یکدیگر دارند.

مزایای فناوری نانو کریستال در تلویزیون های SUHD سامسونگ

حضور فناوری نانو کریستال در تلویزیون SUHD سامسونگ باعث شده این پنل بتواند رنگ‌ها را بهتر تولید کنند، دامنه پویای گسترده‌تری را ایجاد کرده و همینطور نوردهی بیشتری در مقایسه با پنل‌های OELD داشته باشد. در ادامه به بررسی مهم‌ترین مزایای فناوری نانو کریستال در تلویزیون‌های اس یو اچ دی خواهیم پرداخت.

۱- زاویه دید بسیار گسترده

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های SUHD تولید زاویه دید بسیار مناسب است. سامسونگ با کاهش حداکثری شکست و اشباع رنگ، موفق شده زاویه دید گسترده‌ای را در تلویزیون SUHD خود فراهم کند تا هر کجای خانه که نشسته باشید، بدون افت کیفیت تصویر بتوانید از تماشای برنامه تلویزیون یا مسابقه ورزشی کنار دوستان و خانواده خود لذت ببرید.

۲- عملکرد عالی در پخش محتوای HDR

نوری که از هر پیکسل تلویزیون SUHD عبور می‌کند، به لطف فناوری کوانتوم دات نانو کریستال شدت و سرعت بسیار خوبی دارد و همین باعث شده عملکرد تلویزیون‌های SUHD سامسونگ در پخش محتوای HDR فوق‌العاده باشد. HDR چیزی است که سامسونگ در آن مهارت خاصی دارد و اوج روشنایی تلویزیون‌های SUHD هنگام پخش محتوای HDR به ۱۰۰۰ نیت هم می‌رسد.

۳- ارتقاء کیفیت تصویر شگفت انگیز

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های تلویزیون SUHD سامسونگ، تجهیز شدن به یک موتور ارتقاء کیفیت تصویر مناسب است. عملکرد این موتور به گونه‌ای است که وقتی شما یک محتوا با رزولوشن پایین را بخواهید در تلویزیون خود مشاهده کنید، موتور ارتقاء کیفیت تصویر در ۴ مرحله آن تصویر را تحلیل و بررسی می‌کند و تلاش می‌کند آن را به رزولوشن UHD نزدیک کند.

5/5(1 امتیاز)