آیا روشن گذاشتن تلویزیون، سبب افت کیفیت تصویر می‌شود؟

تعمیر تلویزیون

اگر شما نیز جزو آندسته از کاربرانی هستید که روشن گذاشتن گاه و بیگاه تلویزیون برای شما بدل به عادت شده است، بهتر است مقاله پیش رو را دنبال کنید. در این مقاله برآنیم تا تأثیر روشن گذاشتن تلویزیون بر کیفیت تصویر به نمایش درآمده را بررسی کنیم. به علاوه برای آندسته از کاربرانی که نگران عمر مفید تلویزیون خود هستند، راهکارهایی را ارائه دهیم.

بد نیست بدانید که منظور از عمر مفید تلویزیون در میان کارشناسان تعمیر تلویزیون، مدت زمانی است که طول می‌کشد تا روشنایی تلویزیون شما به نصف مقدار اولیه‌اش برسد. البته از آنجایی که تلویزیون‌های امروزی روشنایی بالایی دارند، حتی پس از سپری شدن عمر مفیدشان، باز هم عملکرد خوب و قابل‌قبولی دارند و درست به همین دلیل است که شرکت های سازنده صحبت چندانی درباره عمر مفید تلویزیونهای تولیدی خود نمی‌کنند.

(چرا که تمام شدن عمر مفید تلویزیونها و تغییرات روشنایی تصویر آنها چندان محسوس نیست و به چشم نمی‌آید). در میان عوامل متعدد تأثیرگذار بر روی کیفیت تصویر تلویزیون، روشن گذاشتن تلویزیون از آن دست مواردی است که می‌توان به سادگی مانع از آن شد. در بخش‌های آتی به این موضوع و اهمیت آن بیشتر خواهیم پرداخت.

روشن گذاشتن تلویزیون

تأثیر روشن گذاشتن تلویزیون بر کیفیت تصویر

متأسفانه ساخت و طراحی تلویزیونهای امروزی به گونه‌ای است که روشن ماندهای طولانی‌ها و درازمدت، تأثیر منفی‌ای بر کیفیت تصویر آنها می‌گذارد. بنابراین اگر جزو آندسته از کاربرانی هستید که روشن گذاشتن تلویزیون به صورت گاه و بیگاه برای شما بدل به عادت شده است، بهتر است این عادت را کنار بگذارید و در اوقاتی که تمایل به دیدن تلویزیون ندارید، آن را خاموش کنید.

چرا که روشن ماندهای طولانی تلویزیون های امروزی، منجر به کم نورتر شدن LCD، LED و پلاسمای تلویزیون می‌شوند. درواقع عملکرد فسفر به کار رفته در پلاسماها همچون لامپ CCFL در LCD ها، روز به روز افت پیدا می‌کنند. این بدان معناست که تلویزیون‌های شما پس از گذشت مدتی با مصرف همان میزان برق اولیه، نور کمتری تولید می‌کنند.

البته برای کمک به تلویزیون و افزایش عمر مفید آن می‌توان از همان ابتدا نور تلویزیون را در بخش تنظیمات، کمی کاهش داد و پس از مدتی که نور تلویزیون کم شد، میزان کنتراست آن را زیاد کرد (در پلاسما) یا نور پس‌زمینه آن را افزایش داد (در LED و LCD).

البته کارشناسان تعمیر تلویزیون متذکر می‌شوند که انجام این تنطیمات نیز همیشه پاسخگو نیست و کارایی آنها محدود به بازه زمانی مشخصی خواهد بود. علاوه بر این کاهش کنتراست تلویزیون پلاسما و نور پس‌زمینه LCD یا LED نیز کمک شایانی به افزایش عمر تصویر تلویزیون خواهد کرد.

نکاتی برای افزایش عمر مفید تلویزیون

در صورتی که به هر دلیل ناچار به روشن گذاشتن تلویزیون خود هستید، توصیه کارشناسان تعمیرات تخصصی تلویزیون آن است که دستگاه را به گونه‌ای تنظیم کنید که تنها یک صفحه سیاه و مشکی را نمایش دهد. نکته دیگر آنکه نمایش یک تصویر ثابت بر روی تلویزیون، امکان هک شدن تصویر بر روی صفحه را زیاد می‌کند. اگر چه این اتفاق بیشتر برای تلویزیون های پلاسما‌ رخ می‌دهد اما چندان هم بعید نیست که برای تلویزیون‌های LCD و LED نیز شاهد این اتفاق باشیم.

توجه داشته باشید که اگر تلویزیون شما به صورت اتفاقی چند روز روشن بماند مشکل چندانی برای آن پیش نخواهد آمد اما اگر این کار، به کررات و به صورت مداوم اتفاق بیفتد، تأثیر بدی بر روی کیفیت تصویر تلویزیون و عمر مفید آن خواهد شد. کنتراست تلویزیون‌ پلاسما و نور پس زمینه LCD و LED را طوری تنظیم کنید که اگر پس از مدتی دچار افت نور شد، بتوانید با زیاد کردن کنتراست یا Brightness، تصویری دلپذیر مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که نباید در درازمدت تلویزیون خود را بر روی یک تصویر مشخص، ثابت نگه دارید. نکته آخر آنکه در صورت مشاهده هر گونه اشکال سخت افزاری و نرم افزاری در تلویزیون خویش صرفاً به مراکز مجاز تعمیر تلویزیون مراجعه نمایید و از حضور در مراکز غیرمجاز خودداری نمایید.

سرویس تلویزیون در محل

یکی از روش های مناسب جهت تعمیر تلویزیون های معیوب، روش سرویس تلویزیون در محل است. مناسب بودن این سرویس از آن روست که در آن نیازی به جابجایی و حمل مانیتور تلویزیون نیست و کارشناس تعمیر تلویزیون با حضور در محل –اداره، منزل، محل کار و …- نسبت به رفع اشکالات پیش آمده در تلویزیون اقدام می کند.

عدم نیاز به جابجایی تلویزیون، ضمن صرفه جویی در زمان، از بروز اتفاقات پیش بینی ناپذیر نظیر شکستگی و آسیب تلویزیون جلوگیری می کند. در صورتی که شما نیز دارنده یکی از مدل های تلویزیون هستید و در حال حاضر اختلالاتی در این دستگاه به وجود آمده، پیشنهاد ما به شما استفاده از سیستم سرویس تلویزیون در محل است. کارشناسان « سرویس در محل تلویزیون» بلافاصله پس از تماس شما به محل اعزام شده و اقدامات مورد نیاز جهت تعمیر را آغاز می‌کنند.

در این روش تمامی عملیات عیب‌یابی، تعمیر و سرویس تلویزیون در محل انجام شده و نیازی به خارج کردن دستگاه و جابجایی آن نیست. بعلاوه کارشناسان اعزامی ما آرشیوی از قطعات جانبی را با خود به همراه دارند تا در صورت خرابی هر یک از قطعات، بی‌هیچ فوت وقتی، نسبت به تعویض آن‌ها اقدام نمایند.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+