021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت داغ شدن بدنه یخچال چیست؟

وجود حرارت در بنده یخچال و فریزر عادی است و بدن این دستگاه ها معمولا همیشه گرم هستند. اما گاهی شدت این حرارت بالاست و بدنه به وضوح داغ است. این وضعیت عادی نیست و باید آن را پیگیری کنید. داغ شدن بدنه یخچال مساله ای نسبتا رایج است که می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد. از حجم و وزن مواد غذایی داخل یخچال گرفته تا خرابی موتور، همه عواملی هستند که منجر به افزایش دما در بدنه یخچال یا فریزر می شوند.

چنانچه بدنه و دیواره های یخچال شما دائما داغ است و حرارت آن را همیشه احساس می کنید، حتما برای تعمیرات تخصصی آن اقدام کنید. تیم  تعمیرات یخچال  مرکز سخت افزار ایران کنار شما هستند تا ضمن بررسی و عیب یابی دقیق یخچال، بخش های آسیب دیده آن را ترمیم کرده و مشکل را حل کنند. در ادامه مطلب نیز نکات بیشتر راجع به دلایل داغ شدن بدنه یخچال و روش های رفع این ایراد خواهید آموخت.

داغ شدن بدنه یخچال

دلایل داغ شدن بدنه یخچال

همانطور که اشاره کردیم دلایل بی شماری برای داغ شدن بدنه یخچال و فریزر وجود دارد. شما باید این دلایل را بشناسید تا ضمن تشخیص، بتوانید آنها را در زمان مناسب برطرف کنید. اگر به تازگی حجم مواد غذایی داخل یخچال تان را افزایش داده اید، احتمال بالا رفتن دمای بدنه وجود دارد. در این شرایط کمپرسور فشار بیشتری را تحمل می کند و به دنبال آن حرارت بدنه نیز بالا می رود. البته چینش نامناسب مواد غذایی هم مساله دیگری است که در افزایش دمای بدنه بی تاثیر نیست.

اگر یخچال شما با دیوار فاصله مناسبی نداشته باشد، هوا به درستی بین لوله های کندانسور یخچال جریان نخواهد داشت. در نتیجه حرارت این لوله ها تخلیه نمی شود و دما به بدنه دستگاه منتقل خواهد شد. آلودگی یا انسداد کندانسور و لوله های آن نیز موجب داغ شدن بدنه یخچال خواهد شد. اگرچه این مشکل جدی است و نیاز به پیگیری فوری دارد، اما پس از شناسایی و رفع دلایل مذکور، جای نگرانی وجود نخواهد داشت.

رفع مشکل داغ شدن بدنه یخچال

با توجه به دلایل داغ شدن یخچال، روش های مختلفی برای رفع مشکل داغ شدن بدنه یخچال وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

حفظ فاصله استاندارد بین یخچال و دیوار

اگر بدنه یخچال شما مداما داغ می کند، پیش از هر کاری فاصله آن با دیوار را چک کنید. در بخش پیش هم عنوان کردیم که یخچال باید فاصله مناسبی با دیوار داشته باشد تا هوا به خوبی بین لوله های کندانسور آن جریان پیدا کند. بهترین میزان فاصله یخچال از دیوار 30 سانتی متر است. به این ترتیب گرمای کندانسور به درستی تخلیه می شود و حرارت به بدنه منتقل نمی گردد.

کاهش مواد غذایی داخل یخچال

چنانچه فاصله یخچال با دیوار نرمال بود اما همچنان شاهد داغ شدن بدنه یخچال تان بودید، مواد غذایی داخل آن را کاهش دهید. به خصوص اگر حجم بالایی از مواد غذایی را به صورت یکجا به دستگاه اضافه کرده اید حتما از مقدار آن کم کنید. ضمن این که بهتر است درب یخچال را به دفعات و مدت طولانی باز نگذارید.

تمیز کردن کندانسور

آخرین کاری که می تواند مشکل داغ شدن یخچال شما را برطرف کند، تمیز کردن کندانسور است. لوله های کندانسور بیرون از دستگاه قرار دارند و همیشه در معرض انواع آلودگی ها هستند. به مرور زمان، موادی مثل گرد و خاک، پرز، چربی و … سطح این لوله ها را می پوشانند. 

در نتیجه یک لایه عایق دور لوله های کندانسور ایجاد می شود که مانع از تخلیه حرارت می شود. به این ترتیب حرارت گاز دفع نشده و به بدنه دستگاه منتقل می شود. البته توجه کنید که برای این کار از اشیاء نوک تیز استفاده نکنید. جاروبرقی هم ممکن است مشکلاتی را ایجاد کند. بهترین کار این است که کندانسور و لوله های آن را با استفاده از دستمال مرطوب تمیز کنید.

عوامل موثر بر داغ شدن بدنه یخچال

داغ شدن بدنه یخچال به خاطر جریان یافتن گاز فریون در لوله های انتقال دهنده مبرد است. گاز یخچال وظیفه دارد گرمای ناشی از فعالیت قطعات مختلف را جذب کند و در طرف مقابل به دستگاه سرما بدهد. در یخچال‌ های جدید لوله‌ های انتقال دهنده گاز در بدنه دستگاه تعبیه شده اند. بنابراین طبیعی است که طی گردش گاز فریون بدنه وسیله مقداری گرم شود. البته گاهی میزان حرارت بیش از حد افزایش پیدا می ‌کند که نشانه یک نقص فنی است. در چنین مواقعی باید ریشه مشکل را در یکی از موارد زیر جستجو کنید.

چسباندن یخچال به دیوار

چنانچه یخچال را خیلی به دیوار پشتی یا کابینت های اطراف بچسبانید، هوا نمی تواند به درستی پیرامون آن جریان داشته باشد. عدم گردش هوا موجب افزایش حرارت کویل ‌های کندانسور و به دنبال آن داغی بدنه دستگاه می‌ شود. به همین دلیل کارشناسان مرکز سخت ‌افزار ایران توصیه می‌ کنند یخچال را حداقل به اندازه 15 سانتی‌ متر از دیوار پشتی فاصله دهید. همچنین بین دستگاه و کابینت‌ های اطراف آن نیز حدود 5 سانتی‌ متر فاصله در نظر بگیرید.

پر کردن بیش از اندازه محفظه یخچال

ممکن است داغ شدن بدنه یخچال به علت قرار دادن حجم انبوهی مواد غذایی در قفسه‌ ها و محفظه آن باشد. مخصوصاً اگر کیسه‌ هایی با ابعاد بزرگ را درون کابین گذاشته باشید. در این حالت هوای سرد قادر نیست درون دستگاه بچرخد، لذا از سرمایش آن کاسته می ‌شود. در چنین شرایطی کمپرسور با شدت بیشتر و مدت طولانی ‌تری کار می ‌کند و به دنبال آن لوله ‌های کندانسور داغ می ‌شوند. بنابراین اگر بدنه یخچال را لمس کنید، به نظر می رسد که بیش از حد گرم شده است.

یکسره کار کردن کمپرسور و ایراد در فن

کارکرد مداوم و بدون وقفه کمپرسور باعث می ‌شود حرارت این بخش به طور غیر طبیعی افزایش پیدا کند. در اینجا فن وارد عمل شده و دمای کمپرسور را کاهش می ‌دهد. حال اگر فن خراب شده باشد، قطعات بیش از حد گرم می شوند. حتی ممکن است حرارت اضافی به لوله ‌ها و بدنه یخچال نیز انتقال یابد و دمای آن ها را بالا ببرد. از طرف دیگر با یکسره کار کردن کمپرسور پروسه سرمایش متوقف می گردد. تمام این عوامل دست به دست هم داده و در نهایت باعث ایجاد گرمای نامتعارف در بدنه یخچال خواهند شد.

انباشته شدن آلودگی روی کندانسور

عامل دیگری که در داغ شدن بدنه یخچال نقش دارد، تجمع گرد و خاک و آلودگی روی کویل های کندانسور است. مواد انباشته شده روی کویل‌ ها در فرآیند تبادل گرما اختلال به وجود می ‌آورند. به همین دلیل ضروری است در فواصل زمانی منظم این بخش را تمیز کنید.

چرا اطراف درب یخچال داغ می ‌شود؟

لاستیک دور درب یخچال از خروج سرمای کابین به فضای بیرون ممانعت به عمل می آورد. به مرور زمان این نوار لاستیکی فرسوده و کثیف می ‌شود، بنابراین هوای گرم فضای آشپزخانه به درون یخچال نفوذ می نماید. در چنین شرایطی کمپرسور با شدت بیشتری کار کرده و گرمای بیشتری تولید می ‌کند.

علاوه بر آن اگر مواد غذایی را در نزدیکی درب یخچال بچینید، هوای گرم پیرامون درب انباشته می ‌شود. به همین دلیل برای جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال باید هر چند وقت یک بار لاستیک دور درب آن را تمیز کنید. همچنین در صورت فرسوده بودن لاستیک لازم است آن را با نمونه جدید جایگزین نمایید.

نمایندگی تعمیر یخچال

نمایندگی تعمیر یخچال، یک مجموعه منظم و همه جانبه است که توسط مدیریت مرکز سخت افزار ایران و با هدف ترمیم تخصصی انواع مدل های این محصول راه اندازی شده است. با هدف ارتقا سطح کیفی خدمات، این نمایندگی به انواع به روز و پیشرفته ی تجهیزات تعمیراتی مجهز شده است. همچنین پرسنل و تکنسین های فعال در این نمایندگی، از بین مجرب ترین تعمیرکاران لوازم خانگی انتخاب شده اند. این افراد، دوره های تخصصی تعمیرات یخچال را گذرانده اند و با ریزه کاری های این فرایند آشنایی کامل دارند.

از این رو می توان خدمات این نمایندگی را در فهرست با کیفیت ترین ها جای داد. نکته ی ویژه در مورد این مجموعه، خدمات دهی در زمینه ی انواع برندهای مطرح یخچال از جمله: ال جی، سونی، توشیبا، یخچال سامسونگ، پاناسونیک، شارپ، دوو و … است. گفتنی است نمایندگی تعمیر یخچال در جهت تحقق اصول و اهداف مشتری مداری و فراهم نمودن شرایط راحت تر برای کاربران گرامی، خدمات تعمیری این محصول را در محل به این عزیزان ارائه می دهد.

3.6/5(8 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.