021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

متاورس و زندگی سه بعدی در دنیای مجازی

بعد از  تغییر نام فیسبوک به متا، مفهوم متاورس بیش از گذشته  مورد توجه قرار گرفت. در چند روز اخیر،  بسیاری از کاربران فضای مجازی، در خصوص این تغییر نام صحبت کرده و آن را بسیار فراتر از یک تغییر اسم ساده می دانند. افراد زیادی بر این باورند که این تغییر نام، قرار است مقدمه ورود به زندگی سه بعدی در فضای مجازی باشد. در ساده ترین تعریف، متاورس پیوند جهان فیزیکی با زندگی دیجیتال، دنیای آواتارها و نسل بعدی اینترنت است.

اما مسئله به همین تعریف ساده محدود نمی شود؛ شاید ما به زندگی در محیطی مجازی و حتی قطع ارتباط با دنیای واقعی نزدیک تر شده ایم! با توجه به حواشی ایجاد شده، تصمیم گرفتیم در این مقاله از تحریریه مرکز سخت افزار ایران، به بررسی متاورس و زندگی سه بعدی در فضای مجازی بپردازیم؛ با ما همراه باشید.

متاورس

متاورس چیست؟

پیش از پرداختن به هر مسئله و توضیحی در مورد ماورس و ارتباط آن با زندگی انسان ها باید تعریف دقیقی از این پدیده داشته باشید. بر اساس تعاریف موجود، متاورس شبکه ‌ای بسیار گسترده از محیط‌ های مجازی همیشه فعال است که افراد در آن به قالب یک آواتار رفته و با دیگر کاربران ارتباط برقرار می کنند. ورود به دنیای مجازی در این فضا، با استفاده از عینک های واقعیت افزوده انجام می شود. درواقع شما به عنوان یک کاربر، ترکیبی از واقعیت مجازی همه ‌جانبه، بازی نقش ‌آفرینی آنلاین چند نفره و وب‌گردی را در متاورس تجربه می کنید.

بد نیست بدانید کهMetaverse ، واژه‌ای ترکیبی متشکل از meta به معنی «فراتر» و universe به معنی «جهان» است. پس می توان گفت که متاورس، فراتر از جهان است! متیو بال، سرمایه ‌گذار و رئیس سابق استراتژی در آمازون استودیوز، هفت ویژگی کلیدی را برای متاورس بیان کرده است: همیشه فعال؛ زنده دارای زمان واقعی؛ دارای اقتصاد پویا و انحصاری؛ توسعه یافته در سراسر پلتفرم‌ها و دنیاهای دیجیتال و فیزیکی؛ با قابلیت انتقال دارایی ‌های دیجیتال و طراحی شده توسط افراد بزرگ و معتبر.

بیشتر بدانید: بهترین برنامه های کاربردی اندروید تی وی

متاورس چه امکاناتی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد؟

شاید متاورس در نگاه اول کمی ترسناک یا عجیب باشد. حتی ممکن است تصور کنید که این سیستم، اساسا فایده ای ندارد. اما جالب است بدانید که شما با سفر به دنیای متاورس، امکاناتی مانند رفتن به یک کنسرت مجازی، سفر آنلاین و خرید و امتحان لباس آن هم به شکل دیجیتال را در اختیار خواهید داشت.

به ویژه در شرایطی که با همه گیری ویروس کرونا مواجه هستیم، زندگی در دنیای سه بعدی مجازی می تواند شرایط دورکاری را به طور کلی تغییر دهد. تصور کنید به جای این که همکارتان را در ویدئو ببینید، می توانید در محیطی مجازی، به شکل واقعی و سه بعدی با او تعامل داشته باشید!

نرم افزار فیسبوک برای دسترسی به زندگی مجازی

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، فیسبوک اخیرا نام شبکه مجازی مشهور و محبوبش را به متا تغییر داد. در همین راستا این شرکت، نرم‌افزار جلساتی Horizon Workrooms  را طراحی کرده است که شرکت ها می توانند با هدست‌های واقعیت مجازی Oculus  از آن استفاده کنند.

Metaverse چگونه کار می کند؟

برای روشن کردن نحوه عملکرد متاورس، به این مثال دقت کنید. آیا تابحال به این فکر کرده اید که یک کامپیوتر چگونه کار می کند؟ شما آن را روشن کرده و عملیات مورد نظرتان را در سیستم انجام می دهید. اما انرژی برق با قطعات ترکیب شده و در نهایت موجب کار کامپیوتر می شود. در مورد متاورس هم چنین الگویی وجود دارد. مجموعه ای شامل هوش مصنوعی، حسگرها و ارتباطات بین ربات با دستگاه، این سیستم را به کار می اندازند.

در آینده‌ای دور یا شاید نزدیک‌تر از آنچه تصور می‌کنیم، دنیای فیزیکی ما به حجم بی‌نهایت عظیمی از داده تبدیل می‌شود که می‌توان آنها را با کامپیوتر پردازش کرد، روی‌شان کلیک کرد یا در میان آنها قدم برداشت و مثل سرچ گوگل، جستجو کرد. ایجاد محتوا و حرکت در چنین جهانی بسیار متفاوت تر از چیزی است که در حال حاضر تجربه می کنیم!

متاورس؛ جایگزین اینترنت!

شاید در آینده ای نزدیک، دیگر چیزی با شکل و شمایل اینترنت امروزی وجود نداشته باشد! عینک های واقعیت مجازی به شما این قدرت را می دهند که در جهان متاورس زندگی کرده و با دیگر آواتارها تعامل داشته باشید. به نوعی می توان گفت که متاورس، جایگزین اینترنت خواهد شد؛ شبکه‌ای پیچیده و متشکل از میلیون‌ها مقصد، صدها نمایه و ده‌ها مرورگر که مجموعه وسیعی از پروتکل‌ها، فناوری‌ها، کابل‌ها و زبان‌ها، به‌علاوه دستگاه‌هایی برای دسترسی به آن و محتوا و تجربیات ارتباطی را به شما ارائه می دهد!

 

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.