اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

انویدیا بار دیگر قدرت ماینینگ RTX 3060 را محدود کرد

پس از آنکه انویدیا ناخواسته قفل محدود کننده میزان هش خود را در بروزرسانی درایور باز کرد، اعلام کرد که با کاهش 50 درصدی ظرفیت استخراج (ماینینگ) محدودیت های ماینینگ را برای کارت های گرافیک جدید خود از سر می گیرد.

این ابر تولید کننده کارت های گرافیک، با هدف محدود کردن میزان ماینینگ در میان کاربران محصولاتش و فروش بیشتر محصولاتش به گیمرها، در یک سکوت خبری، محدود کننده نرخ ش را بر روی کارت گرافیک Nvidia GeForce RTX 3060 اعمال کرده است. باهم جزئیات بیشتری را در خصوص محدود شدن قدرت ماینینگ RTX 3060 بررسی می کنیم.

جریان محدود شدن قدرت ماینینگ RTX 3060 توسط انویدیا از چه قرار است؟

طبق منابع گزارش شده توسط سایت خبری رایانه ای VideoCardz ، انویدیا مدل های جدید “Lite Hash Rate” را در اواسط ماه مه منتشر خواهد کرد که تقریباً مشابه نسخه های قبلی همان کارت ها خواهد بود. این غول بازی در ابتدا هش مدلهای قبلی را محدود کرده و عملکرد استخراج را 50٪ کاهش داده بود. مت ووبلینگ (Matt Wuebbling) ، رئیس بازاریابی جهانی GeForce در انویدیا در ماه فوریه در یک پست وبلاگی اظهار داشت: “ما پردازنده های گرافیکی  جی فورس را برای گیمرها طراحی کرده ایم و هم اکنون گیمرها مصرانه متقاضی تعداد بیشتری از محصولات ما هستند”.

در ابتدا این هکرها بودند که موفق به دور زدن محدودیت های اعمال شده بر نرخش کارت گرافیک انویدیا شدند؛ اما در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند ۱۳۹۹ و فروردین ۱۴۰۰)، شرکت انویدیا در یک اقدام ناخواسته محدودکننده‌ نرخ هش را غیرفعال کرد تا کارت‌های این شرکت قدرت واقعی خود یعنی 118 مگاهش‌ بر ثانیه را آزاد کنند و استخراج اتریوم (Ether) و دیگر رمزارزها را ممکن کنند. محدود شدن قدرت ماینینگ RTX 3060 حواشی و واکنش های متفاوتی را به دنبال داشت.

محدود شدن قدرت ماینینگ RTX 3060

تفاوت محصولات جدید انویدیا و امکان ماینینگ در آنها

ادعا شده است که محصولات جدید شرکت انویدیا مشابه محصولات قدیمی خواهند بود؛ اما تنها تفاوت در PCI Device ID آنها با شماره ۲۵۰۴ قابل توجه است. علی رغم اینکه درایور آنلاک همذ‌اکنون در دسترس عموم مردم قرار دارد؛ اما PCI Device ID جدید اگر با درایور ۴۷۰٫۰۵ استفاده شود، درایور آنلاک را از معادله خارج می‌‌کند. البته شکی نیست که با توجه به محدود شدن قدرت ماینینگ RTX 3060 ، به زودی شماری از ماینرها سعی در پیدا کردن راهکاری برای دور زدن سیستم جدید و قفل احتمالی موجود در Bios مدل های قدیمی خواهند داشت.

تاثیر محدودیت در قدرت ماینینگ کارت گرافیک انویدیا بر تعمیر دستگاه ماینر

بر اساس نوشته‌ی  VideoCardz، انتظار می‌رود سیستم محدودکننده‌ جدید روی اکثر کارت‌های گرافیک سری RTX 3000 اعمال شود؛ البته مدل‌هایی خاص نظیر RTX 3090  ممکن است به دلیل داشتن قیمت زیاد در نهایت به سیستم محدودکننده‌ی نرخ هش مجهز نشوند. با افزایش تقاضای ماینرها و محدودیت های بازار، قیمت کارت گرافیک با افزایش زیادی روبرو بوده است. حال باید دید که محدود شدن قدرت ماینینگ RTX 3060، چه تاثیری روی قیمت کارت های گرافیک مخصوص ماینینگ و در نهایت هزینه نهایی تعمیر دستگاه ماینر خواهد داشت.

5/5(1 امتیاز)