اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email
  • خانه
  • مقالات
  • سیستم تهویه‌ منزل خود را برای بهار و تابستان آماده کنید

سیستم تهویه‌ منزل خود را برای بهار و تابستان آماده کنید

فرقی ندارد که در منزل خود از کولر گازی استفاده می کنید یا خنک سازی محیط را به پکیج محول کرده و یا کولرهای آبی را به این دو ترجیح می دهید. در هر صورت آماده سازی سیستم تهویه منزل، کاری است که باید پیش از گرم شدن هوا انجام دهید. این آماده سازی بسته به نوع دستگاه خنک کننده متفاوت است.

ممکن است یک سرویس ساده نیاز باشد و یا ناچار به شارژ گاز سیستم باشید. حتی گاهی نیاز به تعمیر سیستم تهویه مطبوع است. در ادامه این مقاله، نکات کاربردی را راجع به نحوه آماده سازی سیستم تهویه منزل به شما ارائه می دهیم. درصورت نیاز به دریافت خدماتی همچون سرویس کولر گازی، تعمیر پکیج و … می توانید با مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

مراحل آماده سازی سیستم تهویه منزل برای تابستان

برای این که سیستم تهویه منزل خود را برای فصل تابستان آماده کنید، باید یک سری اقدامات خاص را به ترتیب انجام دهید. پیش از هر کاری باید سیستم گرمایشی را جمع آوری کنید. اگر از بخاری و شومینه استفاده می کنید، گاز آنها را قطع کرده و دریچه خروجی یا دمپر را ببندید. همچنین دودکش بخاری را مسدود کنید تا گرد و خاک و … از طریق آن وارد منزل نشود.

در صورت استفاده زا پکیج، بخش گرمایشی آن را خاموش کرده و تنها قسمت مربوط به گرم کردن آب مصرفی را فعال نگه دارید. پس از آن باید وضعیت پکیج را از حالت زمستانی به تابستانی تغییر دهید که در ادامه مراحل آن را مرور می کنیم. در صورت استفاده از کولر گازی و کولر آبی هم باید مراحل مخصوصی را برای آماده سازی سیستم تهویه منزل برای تابستان انجام دهید که در ادامه تمامی آنها را بررسی می کنیم.

مراحل آماده سازی سیستم تهویه منزل

تغییر وضعیت پکیج به حالت تابستانی

اگر می خواهید از پکیج برای خنک کردن منزل در تابستان استفاده کنید، باید وضعیت آن را به حالت تابستانی تغییر دهید. برای این منظور به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. کلید سلکتوری تنظیم حالت روی پنل پکیج را بر روی شکل خورشید قرار دهید.
  2. دقت کنید که عقربه فشارسنج، روی 1.5 بار باشد. اگر این عدد کمتر یا بیشتر بود، باید اقدام به تنظیم فشار پکیج کنید.

سرویس و راه اندازی کولر گازی

در صورت استفاده  از کولر گازی، باید برای آماده سازی سیستم تهویه منزل در تابستان، دستگاه را سرویس و راه اندازی کنید. همچنین به ترتیب زیر، فاز سرمایشی کولر را فعال نمایید:

  1. کولرگازی را با کمک یک متخصص ماهر سرویس کنید.
  2. اگر متوجه شدید که برق وارد دستگاه نمی شود، فیوز مینیاتوری را از کنار یونیت بیرونی و یا کنار پنل دستگاه روشن کنید.
  3. فیلتر را شستشو دهید تا هیچ گرد و خاکی در آن باقی نماند.
  4. با کلید MODE وضعیت کولر را بر روی شکل دانه‌ برف (سرمایش) قرار دهید.
  5. پیشنهاد می شوید دما را در بازه‌ی 18 تا 30 درجه تعیین کنید.

آماده‌سازی کولرآبی

نحوه آماده سازی سیستم تهویه منزل برای تابستان در مورد کولر آبی هم مشابه با دستگاه های دیگر است. اگر از کولر آبی در منزل خود استفاده می کنید، مطمئن شوید که پمپ به درستی کار می کند و دچار اتصالی نشده است. بد نیست پوشال ها را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تعویض نمایید. تشتک کولر را از رسوب ‌ها و گرد و غبار تمیز کرده و پمپ را نیز با دقت گردگیری نمایید. دقت کنید که کولر خاموش بوده و برق آن نیز قطع باشد.

در مرحله بعدی باید شناور را تنظیم کنید. همچنین مطمئن شوید که لوله‌ آبگیری کولر نشتی نداشته باشد. شفت چرخ بادبزن را روغن کاری کنید و چرخ بادبزن را تمیز کنید تا گرد و غبار آن باعث کاهش کارایی و یا سوختن الکتروموتور نشود. عملکرد و سالم بودن تسمه بین الکتروموتور و چرخ بادبزن بسیار مهم است؛ حتما آن را با دقت چک کرده و در صورت نیاز، تعویض نمایید. تکنسین های تعمیرات کولر پیشنهاد می دهند که پیش از راه‌ اندازی دستگاه، پمپ آب را به مدت نیم ساعت روشن کنید تا گرد و خاک داخل دستگاه از بین برود و پوشال‌ها کامل خیس شوند.

5/5(1 امتیاز)