اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

آموزش ساخت کد QR و نحوه خواندن آن

کد qr که به نوعی جایگزین بارکد شده است، این روزها کاربرد بسیاری در انجام انواع تراکنش های بانکی و … دارد. QR Code را می توان به صورت انحصاری ساخت. یعنی شما می توانید برای گوشی خود یک کد کیو آر بسازید و عملیات مختلف را با کمک آن انجام دهید. اما چطور؟ امروز در مورد نحوه ساختن و خواندن کد qr، ماهیت این کدها و کاربرد آنها صحبت می کنیم. اگر در این زمینه با مشکل مواجه شدید، همکاران ما در نمایندگی تعمیر موبایل برای ارائه توضیحات و راهنمایی های تخصصی تر در خدمت شما هستند.

همه چیز درباره ساختن و خواندن کد QR

برای ساختن یک کد QR باید از طریق سایت خاصی اقدام کنید. بسته به این که می خواهید چه اطلاعاتی را از طریق این کد انتقال دهید، کد متفاوت است. در ادامه چند سایت معتبر را برای ساختن و خواندن کد qr معرفی می کنیم تا مسیر راحت تری را برای این منظور طی کنید.


Kaywa

برای ساختن یک QR Code  قوی و کاربردی می توانید از سایت Kaywa کمک بگیرید. این سایت به شما کمک می کند qrکدهایی حاوی آدرس URL، نوشته (Text)، شماره پیامک، شماره تماس، مخاطب و … بسازید. از ویژگی های مثبت این سایت، رایگان بودن آن است اما برای بهره مندی از برخی خدمات هم باید هزینه پرداخت کنید.


QRStuff

یکی از بهترین منابع برای ساختن و خواندن کد QR ، سایت QRStuff است. استفاده از این سایت هم رایگان است و با کمک آن می توانید کدهای QR حاوی 19 نوع از محتوای مختلف را بسازید. حتی قابلیت هایی همچون امکان شخصی ‌سازی رنگ‌ ها و تعیین فرمت دانلود کد QR هم برای شما فراهم شده است.


GoQR

یکی دیگر از سایت های کاربردی برای ساختن و خواندن کد QR، وب سایت GoQR است. این سایت قابلیت های متنوعی دارد که کاربران می توانند به صورت رایگان از آنها استفاده کنند. البته در این سایت می توانید کدهای کیو آر ساخته شده را از نظر ابعاد تصویر و اندازه و حتی رنگ، شخصی سازی کنید.

نحوه خواندن کد QR

بخش مهمی از راهنمای ساختن و خواندن کد QR مربوط به نحوه خواندن این کدهاست. برای این منظور دو راه وجود دارد. شما می توانید با استفاده از اپلیکیشن هایی همچون  Kaywa Reader، QR Droid، Quickmark، Scan-for-iPhone، Google Zxing، Esponce QR Reader کدهای کیوآر را بخوانید. اما روش آنلاین هم وجود دارد که از طریق وب سایت های زیر انجام می شود:

سایت Zxing Decoder Online

برای خواندن کد QR از طریق سایت Zxing Decoder Online، باید از بارکد مورد نظر عکس گرفته و آن عکس را در سایت آپلود کنید. همچنین می توانید آدرس URL عکس حاوی کد QR مد نظرتان را وارد سایت کرده و منتظر دریافت خروجی بمانید.


سایت QR Generator by Patrick Wied

برای ساختن و خواندن کد QR می توانید از سایت QR Generator by Patrick Wied هم استفاده کنید. رابط کاربری این وب سایت بسیار ساده است و می توانید با استفاده از قابلیت های متنوع آن، انواع کدهای کیوآر را بسیازید و بخوانید. برای خواند کد QR کافی است گزینه I Want to decode a QR Code را انتخاب کرده و سپس عکس مورد نظر از کد QR را آپلود کنید. نهایتا جزئیات کد QR در قالب نوشته برایتان نمایان می‌شود.


سایت Online Barcode Reader

برای رمزگشایی و خواندن فرمت های متنوع کدهای کیو آر می توانید از وب سایت Online Barcode Reader استفاده کنید. مواردی همچون UPC-A، UPC-E، EAN-8، EAN-13، Code 39، Code 128، QR Code، Data Matrix، PDF 417 و ITF توسط این سایت پشتیبانی می شوند و می توانید عکس هایی با فرمت  PNG، JPEG، TIFF، GIFF و BMP را در آن بارگزاری کنید.

QR Code چیست و حاوی چه اطلاعاتی است؟

واژه QR مخفف عبارت Quick Response به معنای “پاسخ سریع” است. این یعنی یک کد کیو آر امکان پاسخگویی بسیار سریع را فراهم می کند. به نوعی می توان کدهای QR را یک سری عکس های دوبعدی در نظر گرفت که عملکردی شبیه به بارکد دارند. پاسخگویی این کدها نسبت به بارکد سریع تر است و البته اطلاعات بیشتری را نیز در خود ذخیره می کنند.

شاید جالب باشد بدانید که یک کد QR می ‌تواند نهایتا 7089 کاراکتر را در بر بگیرد. برای ساختن و خواندن کد QR می توان به روشهای مختلف آنلاین و آفلاین عمل کرد که در بخش های قبلی توضیح دادیم. با توجه به نوع کاربری، یک کد کیوآر می تواند حاوی اطلاعات متنوعی باشد. آدرس یک سایت خاص، شماره تماس یک منبع مشخص، مشخصات یک فرد یا سازمان و … تنها بخشی از اطلاعاتی هستند که می توانید در کدهای QR ذخیره کنید.

امتیاز شما به این نوشته