021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش اسمبل کردن کامپیوتر

اسمبل کردن کامپیوتر، به معنی سرهم کردن قطعات سیستم است. این کار باید با در نظر گرفتن نکات و مواردی انجام شود که در ادامه آنها را بررسی می کنیم. مزیت کامپیوتر در مقایسه با لپ تاپ این است که کاربر می تواند قطعات سخت افزاری را مطابق با نوع کاربری خود انتخاب کرده و آنها را سرهم کند. اما این کار نیاز به مهارت ویژه ای دارد و شخصی که آن را انجام می دهد، باید با قطعات سخت افزاری کامپیوتر و مشخصات آنها آشنایی کامل داشته باشد.

از طرفی نصب قطعات باید با دقت و مهارت انجام شود تا آسیبی به آنها وارد نشود. در ادامه نحوه اسمبل کردن کامپیوتر را به شما آموزش می دهیم. با این حال اگر در این زمینه نیاز به دریافت خدمات تخصصی داشتید، می توانید با کارشناسان تعمیر کامپیوتر در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا ضمن دریافت مشاوره رایگان، خدمات مربوطه را نیز در کوتاه ترین زمان دریافت کنید.

اسمبل کردن کامپیوتر

مراحل اسمبل کردن کامپیوتر

برای گردآوری کردن یک کامپیوتر، باید مراحلی را به ترتیب طی کنید. پیش از هر کاری باید با توجه به بودجه و سطح کاربری مورد نیاز خود، قطعات مختلف را خریداری کنید. بدنه کیس، هارد، رم، پردازنده، مادربرد، کارت شبکه، کارت گرافیک، فن و بسیاری قطعات دیگر، باید متناسب با نوع کاربری شما انتخاب شوند. پس از آن باید هر قطعه را در جای مخصوص خود نصب کرده و سپس اتصالات فرعی را نیز انجام دهید. در ادامه هریک از مراحل اسمبل کردن کامپیوتر را با نکات مهم آنها بررسی کرده و آموزش می دهیم.

گام اول: خرید قطعات

اگر می خواهید خودتان سیستم ویندوزی مورد نظرتان را سرهم کرده و یا اسمبل کنید، باید قطعات آن را خریداری کنید.

اول بسته به سلیقه خود، یک کیس انتخاب کرده و سپس پردازنده (CPU)درایو نوری (DVD RW و SATA)، حافظه  RAM، منبع تغذیهPOWER، کابل های  SATA، مادربرد، فن پردازنده، فن کیس، هارد دیسک، پیچ و مهره های کیس و درایو، کیبورد، مانیتور، موس و اسپیکر را خریداری کنید. دقت کنید که تمامی این قطعات باید با توجه به نوع کاربری شما انتخاب شوند. مثلا برای اسمبل کردن سیستم گیمینگ، نیاز به اجزایی پرقدرت و با کیفیت دارید.

گام دوم: فراهم کردن ابزارها و لوازم

برای اسمبل کردن کامپیوتر، نیاز به ابزار و لوازم جانبی هم دارید. جهت بستن اسلات ها و سرپیچ ها باید انواع ابعاد پیچ گوشتی را در اختیار داشته باشید. کاتر سیم و سیم لخت کن، انبردست سوزنی، ابزار چاقو، چراغ قوه کوچک، آچار قابل تنظیم، ظرف کوچک برای نگه داشتن پیچ، ترکیب مخزن گرما و بند پایه   Grounding Strapمهم ترین ابزاری هستند که به آنها نیاز دارید. استفاده از این ابزار به شما کمک می کنند که تمامی قطعات را به درستی نصب کرده و آسیبی به خود یا اجزای سیستم نزنید.

باز کردن کیس

گام سوم: باز کردن کیس

در ادامه مراحل اسمبل کردن کامپیوتر، باید کیس را باز کنید. کیس ها دارای تعدادی از پنل های فلزی با علامت + هستند که باید آنها را کمی فشار دهید تا جدا شوند. وقتی صفحه های کناری را برداشتید، باید ضمن باز کردن پیچ ها، پنل ها را کاملا باز کرده و جدا کنید.

گام چهارم: آماده ‌سازی کیس برای سرهم کردن قطعات

حالا باید کیس را برای نصب قطعات آماده کنید. بدین منظور تمامی کابل ها و بسته بندی های داخل کیس را باز کرده و پوشش های ورودی را برای سوار کردن  DVD-WRبردارید.

گام پنجم: اتصال به زمین یا ارت

ایمنی، نکته بسیار مهمی در اسمبل کردن کیس است. برای جلوگیری از هرگونه برق گرفتگی یا اتصالی، بهتر است از سیم ارت جهت اتصال خودتان به زمین استفاده کنید.

گام ششم: نصب مادربرد

پس از طی کردن مراحل بالا، نوبت به نصب کردن مادربرد می رسد. در این مرحله باید به اسلات های مادربرد و درگاه های رابط آن توجه کنید تا به درستی در کیس نصب شوند.

گام هفتم: نصب هارد دیسک

پس از نصب مادربرد برای اسمبل کردن کامپیوتر نیاز به نصب هارد است. معمولا فضای کافی برای نصب انواع هارد دیسک در کیس فراهم شده است. محل قرار گرفتن هارد دیسک طوری تنظیم شده که شما بتوانید به اتصالات کابل در پشت دسترسی پیدا کنید. بعد از قرار دادن هارد دیسک در محل، پیچ های مربوط به محفظه آن را کاملا محکم ببندید.

گام هشتم: نصب دیسک نوری

برای نصب درایوهای نوری مانند CD-ROM ، DVD-ROM ، CD-RW  فضای کافی در بیشتر کیس ها فراهم شده است. بدین منظور کاور اسلات 5.25 اینچی را به طور کامل از کیس جدا کرده و درایو نوری را از قسمت جلوی کیس به آرامی وارد قفسه یا محفظه 5.25 اینچی کنید. سپس پیچ ها و اتصالات را محکم کرده و سراغ مراحل بعدی اسمبل کردن کامپیوتر بروید.

گام نهم: نصب پردازنده

پردازنده یا CPU به عنوان مغز کامپیوتر عمل می کند و جزو مهم ترین قطعات داخل کیس است. به همین دلیل ضروری است که هنگام وصل کردن آن روی پایه برد، احتیاط کنید که پین های CPU خم یا جدا نشوند. ابتدا میله فلزی کوچک را در کنار سوکت بلند کنید و CPU  را طوری وارد کنید که خطوط روی هم چیده شوند. سپس میله را به پایین فشار دهید تا پردازنده در جای خود قفل شود.

نصب پردازنده

گام دهم: نصب کردن رم

در ادامه مراحل اسمبل کردن کامپیوتر، باید رم را نیز نصب کنید. کافی است رم را روی اسلات تنظیم کرده و بررسی کنید که مکان اسلات یا شکاف مربوطه مختص رم باشد. سپس هر دو طرف رم را فشار دهید تا وارد اسلات شده و به درستی در آن جای بگیرد.

گام یازدهم: نصب فن cpu

پردازنده سیستم شما باید یک فن قوی داشته باشد تا از افزایش دمای آن جلوگیری کند. بنابراین در ادامه اسمبل کردن کامپیوتر، فن cpu را هم نصب کنید. برای خنک کردن بهتر، فن CPU به همراه یک قطعه آلمینیومی به نام گرما خور یا هیت سینک (Heat Sink)  نصب می شود. توجه داشته باشید که سطح تماس CPU با هیت سینک باید با یک لایه نازک از خمیر سفید رنگ به نام سیلیکون آغشته شود. در آخر سوکت برق فن که به صورت 3 پین (3PIN) است را به یک محل انتقال انرژی که بر روی سطح مادربرد تعبیه شده است متصل کنید.

نصب فن cpu

گام دوازدهم: نصب فن کیس  Case Fan

اسمبل کردن کامپیوتر بدون نصب فن کیس، عملا بیهوده است! این فن به خنک شدن سیستم کمک می کند و مانع از آسیب دیدگی قطعات بر اثر حرارت و دمای بالا می شود. با نگه داشتن فن روی سوراخ های کیس، آن را روی شیارهایی که پیچ در آن نصب می شود تنظیم کرده و بعد از تراز شدن، آن را کامل پیچ کنید. سپس سوکت مربوط به برق فن را به سوکت های آزاد منبع تغذیه وصل کنید.  

گام سیزدهم: نصب منبع تغذیه

پاور یا منبع تغذیه ابزاری برای رساندن برق به تمام قطعات کامپیوتر است. دستگاه power جریان متناوب برق ورودی را به جریان مستقیم تبدیل می کند تا سایر قطعات کامیپوتر از آن بهره ببرند. ممکن است پاور از قبل روی کیس نصب شده باشد؛ در این صورت باید کابل 24 پین منبع تغذیه را به سوکت مادگی متصل در مادربرد وصل کرد. با فشار دادن اهرم پلاستیکی، زبانه سوکت در جای خود قرار گرفته و کیپ می شود.

گام چهاردهم: اتصال کابل ها و بسته بندی

در آخرین مرحله اسمبل کردن کامپیوتر، باید کابل ها و بسته بندی را وصل کنید. بهتر است در این مرحله از دفترچه راهنما کمک بگیرید تا از نصب درست سوکت ها مطمئن شوید. در نهایت پنل های جانبی روی کیس را نصب کرده و بعد درب کیس را کامل ببندید. حالا کامپیوتر شما آماده کار است و می توانید آن را به برق وصل کرده و روشن کنید.

اتصال کابل ها و بسته بندی کامپیوتر

فیلم آموزش اسمبل کیس گیمینگ کامپیوتر

3/5(3 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *