اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

نصب خازن کولر گازی

در فصل گرما نیاز مبرم به کولر احساس می شود. خصوصا در مناطقی که گرمای هوا بیشتر است کولرهای آبی گرمای هوا را برطرف نمی کنند و بیشتر باعث ایجاد رطوبت در هوا می شوند. در این مناطق ساکنین به ناچار اقدام به خرید کولرهای گازی و اسپلیت می کنند. در این شرایط کولرهای گازی مدرن با دارا بودن ویژگی های عالی از جمله پایین بودن هزینه ی سرویس و کیفیت عالی؛ به طوری که بتوانید این کولرها را برای سال های متمادی داشته باشید بهترین گزینه برای خرید هستند.

کولرهای گازی اجزای مختلفی دارند. خازن کولر گازی یکی از اجزای مهم این دستگاه خنک کننده است. خازن ها معمولا در تمامی وسایل برقی و برد های الکتریکی به کار می روند. در این مقاله سعی داریم شما را با نقش مهم کولر گازی، خازن کولر گازی، طریقه ی نصب خازن کولر گازی و نقشه ی نصب آن آشنا کنیم.

نحوه نصب خازن کولر گازی

خازن کولرگازی چیست؟

برای نصب خازن کولر گازی باید ابتدا با طریقه ی نصب و نقشه ی نصب خازن کولر گازی و قبل از تمام این موارد باید با خود خازن آشنایی نسبی داشته باشید. همانطور که قبلا اشاره کردیم خازن کولرگازی یکی از مهم ترین قطعات این دستگاه سرمایشی است. خازن ها در تمامی کولرهای گازی قدیمی و مدرن وجود دارند. در زمینه ی معرفی خازن کولر گازی باید بگوییم خازن دارای دو صفحه ی رو به روی هم است که بین آن ها هوا یا عایق وجود دارد.

خازن کولر گازی انرژی الکتریکی را درون خود ذخیره می کند و هنگام نیاز موتور دستگاه کولر گازی به انرژی این انرژی را برای آن تامین می کند. اهمیت خازن دستگاه کولرگازی تا جایی است که زمانی که خازن دستگاه کار نمی کند موتور های دستگاه نیز کار نمی کنند. کولرهای گازی معمولا دارای چندین خازن هستند. از جمله خازن کارکرد موتور کمپرسور، موتور خارج فن، خازن موتور داخل فن و خازن شروع کننده که از میان این خازن های کولرگازی خازن موتور کمپرسور نقش مهم تری دارد و کارکرد آن حیاتی تر می باشد.

نحوه نصب خازن کولر گازی

در زمینه ی نصب خازن کولر گازی بهتر است بدانید که خازن کولر گازی به هنگام خرید کولر به طور قطع داخل آن نصب شده است. ولی گاهی شرایطی پیش می آید که شما ناچار می شوید آن را تعمیر و یا تعویض کنید. شایان ذکر است که تعمیر خازن کولر گازی معمولا امکان پذیر نیست زیرا این قطعه ساختار بسیار ظریفی دارد و همین ویژگی باعث می شود امکان تعمیر آن غیرممکن و یا سخت شود.

مکان نصب خازن کولر گازی کنار کمپرسور است. برای تعمیر و یا تعویض خازن کولر گازی زمانی که به هر دلیلی خراب شده است و یا نیاز به تعمیر دارد حتما باید با شیوه ی نصب خازن کولر گازی آشنایی داشته باشید. برای رسیدن به این مقصود به مشخصاتی که روی خازن درج شده و یا در دفترچه ی راهنما ذکر شده دقت کنید. دقت کنید که خازن خریداری شده دقیقا شبیه خازن قبلی کولر گازی شما و مناسب آن باشد.

مراحل تعویض خازن کولرگازی

برای نصب خازن کولر گازی مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

  1. برق کولر را قطع کنید.
  2. مطمئن شوید کولر گازی اورلود نکرده است.
  3. به نقشه ی نصب خازن کولر گازی دقت کنید. در این قطعه علامت C به معنی COM و علامت های S  و R به معنی رانینگ و استارت می باشند. همچنین درنقشه دو علامت به اختصار درج شده اند. علامت MAIN و SUB هرکدام به معنی سیم پیچ اصلی و سیم پیچ راه انداز می باشند. برای نصب سیم های خازن شناخت این علامت ها بسیار ضروری می باشد.
  4. دقت کنید که علامت اختصاری C برای سیم مشترک, FAN برای اتصال سیم فن وHPEN  برای اتصال کمپرسور کولر گازی نشانه گذاری شده اند.
  5. با استفاده از پیچ گوشی بست بدنه ی قبلی را باز کنید. برای این کار سیم های خازن قبل را یکی یکی از جای خود خارج کنید و به COM متصل کنید. هر خازن دو سیم دارد. دقت کنید هر سیم به ورودی شبیه به خود وصل شود.
  6. با استفاده از بست خازن جدید را به محل خازن قبلی متصل کنید.
  7. برق را وصل کنید و بعد کولر را روشن کنید.
آموزش تعویض خازن کولر گازی

فیلم آموزش تعویض خازن کولر گازی

 نصب و راه اندازی کولر گازی

کاربران گرامی دقت داشته باشید آموزش های این مقاله برای افراد متخصص و آشنا به حوزه ی تعمیرات ارائه شده اند. درصورتی که افراد غیر حرفه ای و غیر متخصص قصد تعمیر و یا تعویض قطعات کولر گازی و خصوصا تعویض و نصب خازن کولر گازی را داشته باشند خطر برق گرفتگی آن ها را تهدید می کند. بنابراین بهتر است برای تعویض و نصب خازن کولر گازی خود از تعمیرکار حرفه ای کولر گازی کمک بگیرید.

متخصصان بخش تعمیرات کولر گازی آماده ارا ئه ی تمامی خدمات تعمیری شما در محل سکونت شما و همینطور در مراکز نمایندگی های کولر گازی می باشند. اگر مخزن کولر شما مشکل دارد و نیاز به یک تعمیرکار مجرب دارید از طریق اطلاعات موجود در صفحه ی تماس اقدام نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.