پرینتر چگونه کار می کند ؟

تعمیر پرینتر

پرینتر چگونه کار می کند ؟

پرینتر چگونه کار می کند ؟ این پرسشی است که ممکن است ذهن هریک از کاربران پرینترها را به خود مشغول سازد . نحوه کار یک پرینتر بر اساس ساختاری که دارد تعیین می‌گردد و عملکرد هر مدل متفاوت از دیگری است. پرینترهای متفاوتی با ساختارهای متعدد در بازار موجود هستند که از سوی کمپانی‌های گوناگون عرضه شده‌اند. صرف‌نظر از کیفیت خروجی، این دستگاه‌ها عملکرد متفاوتی دارند، از همین‌رو کاربر می‌بایست پرینتر خود را بر اساس نیاز و انتظارات خویش انتخاب و تهیه نماید.

پرینتر چگونه کار می کند ؟

پرینتر (Printer) که در زبان فارسی از آن با نام چاپگر یاد می‌شود یکی از تجهیزات جانبی رایانه است. احتمالاً همگی ما تاکنون با پرینتر سرو کار داشته ایم. به ویژه اگر سر و کارمان با اداره‌ها و سازمان‌ها بوده و یا مشغول تحصیل و تحقیق بوده‌ایم. برخی از ما نیز به صورت تخصصی کار با این دستگاه را تجربه می‌کنیم و کاربر حرفه‌ای این حوزه هستیم. در هر حال ،پرینتر، در جایگاه یکی از لوازم جانبی کامپیوتر به کاربر کمک می‌کند تا متن یا تصویر ایجادشده در کامپیوتر را بر روی کاغذ دلخواه چاپ کند.

پرینترها در انواع و مدل‌های متفاوتی طراحی و تولید می‌شوند . در پاسخ به این پرسش که  پرینتر چگونه کار می کند ؟ به شرح عملرد دو دسته ی اصلی پرینترها اعم از پرینترهای لیزری و جوهرافشان می پردازیم. لازم به ذکر است پاسخ به پرسش ها توسط متخصصین تعمیرات پرینتر انجام می گردد.

پرینتر لیزری چگونه کار می کند ؟

در پاسخ این سوال که پرینتر چگونه کار می کند ؟ در ابتدا به بررسی عملکرد پرینتر لیزری می پردازیم . پرینتر لیزری  از سرعت بالا و کیفیت فوق العاده ای در چاپ تصاویر برخوردار می باشد. مراحل عملرد پرینتر لیزری به شرح ذیل می باشد.

 • با چرخیدن درام، لیزر تصویر صفحه را خط به خط بر روی آن نقاشی می کند و این امر باعث می شود که نقاطی از درام که به آن ها نور رسیده، بار مثبت به خود بگیرند.
 • تونر جذب شده و نقاشی شده بر روی درام، کم کم به کاغذ در حال عبور جذب می شود .
 • غلطک ها با فشار و حرارت تونر را به خورد کاغذ می دهند.
 • کاغذ در حالی که هنوز در اثر پرس شدن غلطک ها داغ است از پرینتر خارج می شود.

پرینتر لیزری چگونه کار می کند

 • کامپیوتر تصویر صفحه مورد نظر را به پرینتر می فرستد.
 • کاغذ از مخزن کاغذ به سمت غلطک ها حرکت می کند.
 • لامپ لوله ای مخصوص، به کاغذ در حال عبور بار مثبت می دهد.
 • لیزر با توجه به دستورات رسیده از پردازنده پرینتر خاموش و روشن می گردد.
 • آینه دوار نور لیزر را به سوی درام (غلطک) منحرف می کند.
 • تونر که بار منفی دارد بوسیله درام که بار مثبت دارد جذب می گردد.
نمایندگی پرینتر/تعمیر سخت افزاری پرینتر/تعمیرات سخت افزاری پرینتر/تعمیر نرم افزاری پرینتر/تعمیرات نرم افزاری پرینتر/تعمیر پرینتر/تعمیرات پرینتر/تعمیر فیلم فیوزینگ پرینتر/تعمیرات فیلم فیوزینگ پرینتر/تعویض فیلم فیوزینگ پرینتر/تعمیر کاغذ کش پرینتر/تعمیرات کاغذ کش پرینتر/تعویض کاغذ کش پرینتر/تعمیر لیزر پرینتر/تعمیرات لیزر پرینتر/تعویض لیزر پرینتر/تعمیر مین برد اصلی پرینتر/تعمیرات مین برد اصلی پرینتر/تعویض مین برد اصلی پرینتر/تعمیر مادربرد پرینتر/تعمیرات مادربرد پرینتر/تعویض مادربرد پرینتر/تعمیر پیکاپ رولر پرینتر/تعمیرات پیکاپ رولر پرینتر/تعویض پیکاپ رولر پرینتر/تعمیر درام پرینتر/تعمیرات درام پرینتر/تعویض درام پرینتر/تعمیر کارتریج پرینتر/تعمیرات کارتریج پرینتر/تعویض کارتریج پرینتر/شارژ تونر پرینتر/شارژ کارتریج پرینتر/تعویض تونر پرینتر/تعویض پودر پرینتر/تعمیر پرینتر چندکاره/تعمیرات پرینتر چندکاره/تعمیر پرینتر تک کاره/تعمیرات پرینتر تک کاره/تعمیر پرینتر سه کاره/تعمیرات پرینتر سه کاره/سرویس پرینتر
[/vc_message]

پرینتر جوهرافشان چگونه کار می کند ؟

در قسمت دوم پاسخ به پرسش پرینتر چگونه کار می کند ؟ به پرینترهای جوهرافشان می پردازیم. پرینترهای جوهر افشان فرآیند پرینت را با اسپری کردن قطره های جوهر بر روی سطح کاغذ انجام می دهند. در این قسمت به شرح مرحله به مرحله ی عملکرد پرینترهای جوهرافشان می پردازیم .

timeline_pre_loader

 •  نرم افزار اجرایی, فایل انتخاب شده برای پرینت را به راه انداز نرم افزاری پرینتر ارسال می کند.
 •  راه انداز, اطلاعات را به قالبی قابل فهم برای پرینتر ترجمه و در دسترس بودن پرینتر برای اجرای پرینت را بررسی خواهد کرد.

 • اطلاعات از راه انداز در کامپیوتر از طریق رابط کاربری(parallel,USB و غیره) به سمت پرینتر ارسال می شوند.
 • پرینتر اطلاعات را از کامپیوتر دریافت و برخی از آنها را در حافظه میانی خود ذخیره می کند. پرینترها بسته به مدل می توانند از ۵۱۲ کیلوبایت تا ۱۶ مگابایت حافظه دسترسی تصادفی (RAM) برخوردار باشند. حافظه میانی می تواند قبل از دریافت کامل داده ها از کامپیوتر, پرینت را به اجرا گذارد و همچنین حافظه های میانی بزرگ می توانند اطلاعات پیچیده یا اطلاعات چند فایل را به طور هم زمان در خود نگه داری کنند.

 • پرینتر چگونه کار می کند ؟ اگر پرینتر در یک دوره زمانی, میان پرینت ها بیکار بماند به طور خودکار وارد چرخه پاک سازی به منظور اطمینان از سلامت هِد می شود. پس از پایان این چرخه پرینتر دوباره  آماده به کار خواهد شد.
 • مدار مجتمع, موتور پله ای متصل به کاغذ کش را فعال می کند. این باعث خواهد شد غلطک های درگیر با موتور برای کشیدن کاغذ از سینی یا کاغذ کش به حرکت درآیند. در صورتی که کاغذ کش ها موفق به برداشتن کاغذ نشوند چراغی به معنای ناتوان بودن در کشیدن یا خالی بودن از کاغذ در پرینتر روشن و همچنین پیغامی برای نمایش در کامپیوتر ارسال خواهد شد.

 • پرینتر چگونه کار می کند ؟ زمانی که کاغذ درون دستگاه کشیده شد و ابتدای آن در جایگاه مورد نظر قرار گرفت, موتور پله ای متصل به هِد از تسمه برای حرکت دادن مجموعه هِد به سمت کاغذ استفاده می کند. در این زمان هِد تا مکان تعیین شده پیشروی کرده و با توقف در کسری از ثانیه اجازه می دهد تا جوهر بر روی کاغذ پاشیده شود. سپس برای پرینت نقطه های بعدی نیز همین مرحله تکرار خواهد شد. البته این توقف ها در حدی سریع هستند که به چشم انسان حرکت مداوم دیده می شود.

 • با هر توقف نقطه های ترکیبی از رنگ های CMYK در مقدار های دقیق اسپری شده تا رنگ مورد نظر  ایجاد شود.
 • بعد از هر خط, هد باز راه اندازی و به نقطه اول باز می گردد یا در حال بازگشت به طرف مخالف اقدام به پرینت محتوا بر روی کاغذ می کند. این روند تا زمانی که کاغذ و محتوا وجود دارد ادامه یافته و بسته به نوع پرینتر, کیفیت تعیین شده برای پرینت, نوع کاغذ و اندازه کاغذ می تواند زمان متفاوتی طلب کند.

 • پرینتر چگونه کار می کند ؟ زمانی که فرآیند پرینت به پایان رسید هِد در جایگاه خود پارک و غلطک ها کاغذ را به سمت خروجی هدایت می کنند. بیشتر پرینتر های امروزی از جوهر هایی با سرعت خشک شدن بالا استفاده می کنند به همین خاطر می توان بلافاصله پس از خروج کاغذ از دستگاه و بدون ترس از لکه شدن مورد استفاده قرار گیرد.

اخبار و خواندنی های پرینتر

در این مطلب به این پرسش که پرینتر چگونه کار می کند ؟ پاسخ داده شد. امیدواریم پس از خواندن مقاله اطلاعات مفیدی درارتباط با نحوه ی عملکرد پرینترهای لیزری و جوهرافشان کسب نموده باشید. اخبار ، مقالات ، محصولات و سوالات متداول مرتبط با پرینتر،جهت افزایش سطح علمی کاربران پرینترها در سایت قرار داده می شود.

جهت گردآوری مطالب این بخش ها از کارشناسان و متخصصین دعوت به عمل آورده ایم. لذا مطالبی که در این بخش ها ذکر می گردد، طبق بررسی و مطالعات کارشناسانه گردآوری شده و در اختیار شما عزیزان قرار داده می شود. کاربران می توانند با اطمینان خاطر به مطالعه ی مطالب پرداخته و سطح آگاهی خود را نسبت به محصولات افزایش دهند.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+