021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چرا یخچال خنک نمی کند؟

چرا یخچال خنک نمی کند؟ این سوالی است که بدون شک شما نیز گاهی با آن مواجه شده اید. یخچال به نوعی مهم ترین وسیله منزل است و ساعت کاری بسیار بالایی دارد. این محصول قطعات و بخش های متعددی داشته و به همین دلیل ممکن است دچار مشکلات مختلفی شود. یکی از این مشکلات، خنک نکردم است. به این معنی که یخچال محیط داخلی را سرد نکرده و مواد غذایی داخل آن گرم می مانند.

عوامل مختلفی در بروز این حالت نقش دارند که باید به دقت بررسی شده و در اسرع وقت برطرف شوند. اگر شما از این عوامل اطلاع داشته باشید، می توانید در زمان مناسب اقدام به تعمیرات یخچال خود نموده و به این ترتیب از بروز مشکلات جدی تر در این محصول جلوگیری نمایید. در ادامه مطلب امروز ضمن بررسی دلایل خنک نکردن یخچال، راه حل هایی را نیز برای رفع این مشکل به شما عزیزان ارائه خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

چرا یخچال خنک نمی کند؟

دلایل خنک نکردن یخچال

از جمله مهم ترین دلایل خنک نکردن یخچال عبارتند از:

آلودگی سیم پیچ خازن

یکی از اصلی ترین دلایل خنک نکردن یخچال، آلوده شدن سیم پیچ خازن این دستگاه است. این سیم پیچ در قسمت پایین یخچال قرار دارد و ماده سرد کننده در حالت گازی اول به داخل این بخش پمپاژ می شود. سیم پیچ خازن وظیفه دارد که گرما را از طریق عبور مایع پراکنده ساخته و به این ترتیب به فرایند کاری یخچال کمک نماید. 

با گذشت زمان سیم پیچ دچار آلودگی هایی همچون گرد و غبار، جرم و مو شده و گرما به خوبی در آن منتشر نمی شود. به این ترتیب توانایی خنک سازی یخچال به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

راه حل: برای رفع مشکل خنک نکردن یخچال در این حالت، باید سیم پیچ را با استفاده از یک برس تمیز نمایید. این کار عملکرد یخچال را بهبود می بخشد.

خرابی موتور فن کندانسور

خراب شدن موتور فن کندانسور به عنوان یکی از دلایل خنک نکردن یخچال، هم به صورت مکانیکی و هم به صورت الکتریکی بروز پیدا می کند. اگر در بررسی فن مشخص شد که پره ها شکسته اند و یا به راحتی نمی چرخند، مشکل مکانیکی می باشد. همچنین اگر موتور نیرو دریافت کرده اما کار نمی کند، خرابی فن منشأ الکتریکی دارد.

راه حل: برای رفع این مشکل باید موتور فن کندانسور تعمیر شده و یا این قطعه تعویض گردد.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیر کندانسور یخچال

معیوب بودن موتور فن آواپراتور

معیوب بودن موتور فن اواپراتور دیگر عاملی است که خنک نکردن یخچال را به دنبال دارد. این قطعه هوا را در یخچال به گردش در آورده و از این طریق موجب خنک سازی دستگاه می گردد. اگر موتور فن اواپراتور معیوب باشد، هوای خنک در داخل یخچال گردش نخواهد کرد و امکان فاسد شدن مواد غذایی وجود دارد.

راه حل: تعویض موتور فن اواپراتور موثر ترین روشی است که برای رفع مشکل سرد نکردن یخچال توسط کارشناسان تعمیرات یخچال انجام می گردد.

نقص رله یا خازن

رله یا خازن یکی از قطعات مهم یخچال است که به صورت مرتبط یا پیوسته با شروع کننده سیم پیچ یا سیم پیچ کمکی برای چرخه خاموش و روشن کردن کمپرسور کار می کند. ایجاد نقص در این قطعه عملکرد کمپرسور را مخدوش کرده و چرخه کاری آن را مختل می نماید.

راه حل: برای رفع مشکل خنک نکردن یخچال در این حالت، باید رله را تعمیر نموده و یا این قطعه را تعویض نمود.

یخ زدن اواپراتور

اواپراتور دارای مارپیچ هایی است که با جمع کردن شبنم های منجمد، موجب ایجاد مشکل در جریان هوا خواهند شد. در پی این فرایند، خنک سازی یخچال مختل شده و نیاز به تعمیر این دستگاه می شود.

راه حل: برای جلوگیری از خنک نکردن یخچال و رفع این مشکل، اواپراتور باید به صورت دوره ای یخ زدایی شود.  گفتنی است یخچال های جدید به سیستم یخ زدایی اتوماتیک مجهز شده اند و در مدل های قدیمی تر، این کار باید با دست انجام شود.

دلایل خنک نشدن یخچال

خرابی برد کنترل دما

برد کنترل دما قطعه ای کاربردی در یخچال است که وظیفه ارسال ولتاژ به کمپرسور و موتور فن را بر عهده دارد. وقتی این قطعه درست کار نکند، سیستم خنک کننده به گردش درنمی آید و شاهد سرد نکردن یخچال خواهیم بود.

راه حل: برای برطرف کردن مشکل خنک نکردن یخچال در این حالت باید برد کنترل دما به دقت بررسی شده و تعمیر یا تعویض گردد. گفتنی است این کار تخصص و مهارت بالایی را طلب کرده و بهتر است آن را به همکاران ما در مرکز سخت افزار ایران بسپارید تا به بهترین شکل انجام گردد.

آسیب دیدن لاستیک یا لولای درب

یکی از مهم ترین عوامل موثر در خنک نکردن یخچال صدمه دیدن لولا یا لاستیک درب آن است. لاستیک دور درب یخچال پس از مدتی دچار پوسیدگی می ‌شود؛ بنابراین چسبندگی خود را از دست می ‌دهد. در این حالت مقدار زیادی از سرمای یخچال به فضای آشپزخانه نشت پیدا می‌ کند. چنانچه لاستیک دور درب پوسیده یا پاره شده باشد، لازم است با قطعه جدید جایگزین گردد.

خشکی لولای درب یا خرابی آن نیز مانع بسته شدن کامل درب دستگاه می ‌شود. بنابراین دور از انتظار نیست که با گذشت زمان برودت درون کابین از بین برود. در این گونه موارد باید با استفاده از کمی روغن حرکت لولای درب را روان کنید. همچنین در صورت آسیب دیدن لولا آن را تعویض نمایید.

این مطلب کاربردی را از دست ندهید: مشکلات دمای یخچال

نشت گاز

اگر یخچال شما دچار مشکل نشتی گاز باشد، در وهله اول سرمای درون کابین کاهش می ‌یابد و پس از مدتی به اتمام می ‌رسد. دلایل مختلفی باعث نشت گاز می ‌شوند که یکی از اصلی ترین آن ها سوراخ شدن لوله ‌های انتقال دهنده مبرد است. در این حال ضروری است جهت رفع مشکل خنک نکردن یخچال از کارشناسان با تجربه مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

معیوب بودن سنسور محیطی یا ترموستات

اگر یخچال شما قدیمی باشد، تنظیم دمای آن را قطعه ‌ای به نام ترموستات بر عهده دارد. در حالی که این عملیات در دستگاه های مدرن از طریق سنسور محیطی انجام می‌ گیرد. حال اگر ترموستات یا سنسور خراب شوند، در فرآیند تنظیم دما اختلال به وجود می ‌آید. احتمال دارد در این شرایط دما کمتر یا بیشتر از میزان واقعی گزارش شود. بنابراین کمپرسور بی وقفه کار می ‌کند و فشار مضاعفی بر آن وارد می ‌آید. نهایتاً این مسئله به خرابی کمپرسور منتهی می ‌شود.

ایراد در دمپر هوا

در یخچال ‌های امروزی دو نوع دمپر الکترونیکی و مکانیکی وجود دارد. در صورتی که دریچه دمپر صدمه ببیند، سرما نمی ‌تواند وارد کابین شود. گاهی نیز چیدمان نادرست مواد غذایی از عملکرد صحیح این بخش جلوگیری کرده و متعاقباً مشکلاتی نظیر خنک نکردن یخچال پیش می‌ آید.

برای برخورداری از دمای مناسب توصیه می ‌شود درجه دمپر را روی حداقل تنظیم کنید. اگر دستگاه شما مجهز به دمپر مکانیکی است، می ‌توانید دریچه آن را به کمک دست باز نمایید. در حالی که مشکل دریچه دمپرهای الکترونیکی تنها با تعویض سنسور برطرف می‌ شود.

خرابی رله اورلود و کمپرسور

عدم سرمایش مطلوب در یخچال ممکن است به خاطر خراب شدن رله اورلود یا کمپرسور باشد. کمپرسور وظیفه دارد گاز را به مایع تبدیل کرده و آن را به بخش اواپراتور پمپاژ نماید. بنابراین بر اثر خرابی این قسمت میزان سرما به طور قابل توجهی کاهش می ‌یابد. در صورت خرابی رله نیز موتور یخچال قادر نیست به درستی کار کند، به همین دلیل فضای داخلی کابین گرم می ‌شود.

صدمه دیدن فن کمپرسور

خرابی فن کمپرسور یکی از عوامل موثر در خنک نکردن یخچال به شمار می ‌رود. فن کمپرسور که در پشت دستگاه تعبیه شده، موظف است موتور را خنک کند. لذا با صدمه دیدن آن دمای کمپرسور به شدت افزایش می ‌یابد و سرمایش یخچال از بین می‌ رود.

این مقاله را از دست ندهید: آموزش تنظیم دمای یخچال

چرا علی رغم کار کردن موتور، یخچال سرما ندارد؟

بعضی مواقع موتور یخچال به شکل طبیعی فعالیت می کند، اما فضای داخلی کابین آن طور را که باید و شاید سرد نمی ‌شود. ممکن است این مشکل به خاطر یکی از موارد زیر باشد:

 • لوله‌ های کندانسور مسدود شده اند.
 • برد الکترونیکی که وظیفه هدایت و کنترل تمام قطعات را بر عهده دارد، از کار افتاده است.
 • فن اواپراتور یا دمپر خراب شده اند.
 • بخش فاضلاب دچار گرفتگی شده است.
 • قطعات سیستم دیفراست آسیب دیده اند.

دلیل سرمایش ناکافی در یخچال فریزرهای الکترونیکی

یخچال ‌های مدرن که به نام الکترونیکی معروف هستند، به جای ترموستات دارای سنسور محیطی هستند. عوامل موثر در خنک نکردن یخچال الکترونیکی عبارتند از:

 • سنسور محیطی ایراد پیدا کرده، لذا دستورات اشتباهی را به کمپرسور صادر می‌ کند.
 • برد الکترونیکی، ترمودیسک، المنت یا ترموفیوز آسیب دیده اند.
 • لوله های انتقال دهنده گاز نشتی دارند.
 • لوله فاضلاب مسدود شده، بنابراین فن دستگاه به دلیل یخ زدگی نمی ‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد.
 • کمپرسور یا فن اواپراتور خراب شده ‌اند.
 • خازن و رله اورلود به دلیل آسیب دیدن عملکرد مناسبی ندارند.

چرا یخچال روشن می ‌شود، اما سرما ندارد؟

اگر متوجه شده ‌اید یخچال شما روشن می ‌شود، اما سرمایش کافی ندارد؛ دلیل مسئله را در یکی از موارد زیر جستجو کنید:

 • دریچه دمپر باز شده است.
 • رله اورلود موتور نقص فنی پیدا کرده ‌اند.
 • گاز یخچال تمام شده است.
 • بخش ‌هایی مانند ترموستات، برد الکترونیکی، فن، سیستم دیفراست و… به دلیل خرابی عملکرد مناسبی ندارند.
 • قسمت فاضلاب مسدود شده است.
 • لاستیک دور درب یخچال مستهلک شده و نیاز به تعویض دارد.

علل اصلی یخ نکردن فریزر

خنک نکردن یخچال ممکن است به این صورت باشد که بخش فریزر سرمای کافی برای نگهداری مواد غذایی ندارد. چنانچه دمای فریزر از منفی 18 درجه سانتی گراد بالاتر برود، لازم است موارد زیر را چک کنید:

 • از سلامت قطعاتی نظیر فن، ترموستات، برد الکترونیکی، دیفراست، ترموفیوز، المنت، تایمر، رله اورلود و کمپرسور مطمئن شوید.
 • اگر در فریزر به جای برد الکترونیکی، تایمر جایگزین شده، لازم است این قطعه نیز مورد بررسی قرار گیرد.
 • مسیر فاضلاب را که در انتهای دیوار فریزر قرار گرفته، به دقت چک کنید و اطمینان حاصل نمایید که مسدود نشده است.
 • مطمئن شوید لوله‌ های انتقال دهنده گاز نشتی ندارند.

چرا یخچال بعد از حمل و نقل به اندازه کافی خنک نمی‌ شود؟

گاهی اوقات پس از اثاث کشی و جابجایی متوجه می ‌شوید که سرمایش کابین یا بخش فریزر به اندازه کافی نیست. در چنین شرایطی ممکن است یکی از دلایل زیر در بروز این ایراد نقش داشته باشند:

 • کندانسور یا لوله ‌های گاز طی حمل آسیب دیده و دچار نشتی شده اند.
 • یخچال را بلافاصله به پریز برق متصل کرده ‌اید. از این رو باید چند ساعت به وسیله فرصت بدهید تا گاز کاملا ته نشین شده و بتواند همه بخش‌ ها را خنک کند.
 • طی جابجایی به کمپرسور صدمه رسیده و خراب شده است.

چرا علی رغم سرد بودن فریزر، یخچال خنک نیست؟

گاهی اوقات بخش فریزر به اندازه کافی سرد است؛ در حالی که عملیات خنک نکردن یخچال انجام نمی ‌شود. در این حالت احتمال دارد پای یکی از مشکلات زیر در میان باشد:

 • یخچال فریزر دچار نشتی گاز شده است.
 • فن اواپراتور از کار افتاده، به همین دلیل برودت به یخچال انتقال نمی یابد.
 • گاز مبرد به دلیل نشتی کاهش پیدا کرده است.
 • دریچه دمپر مکانیکی به اندازه کافی باز نیست.
 • سنسور دمپر الکترونیکی نیاز به تعویض دارد.
 • عملکرد هیتر دیفراست مختل شده، لذا مقدار زیادی برفک روی کویل‌ های اواپراتور جمع شده است.

علت عدم سرمایش یخچال های تک

اگر از یخچال‌ های تک استفاده می‌ کنید، در صورت برودت ناکافی آن موارد زیر را مورد بررسی قرار دهید:

 • نخست اطمینان حاصل کنید که لوله ‌های انتقال دهنده گاز کاملاً سالم هستند و نشتی ندارند.
 • سپس به سراغ کمپرسور بروید و از سلامت این بخش مطمئن شوید.
 • در نهایت برای پیدا کردن علت خنک نکردن یخچال ترموستات را چک کنید.

دلیل یخ نکردن فریزرهای تک

در حال حاضر دو مدل فریزر یکی با برفک و دیگری بدون برفک در بازار مصرف عرضه می‌ شود. اگر فریزر شما برفک می ‌زند، اما خنک نیست؛ ممکن است کمپرسور یا ترموستات آن معیوب باشند. البته این احتمال وجود دارد که گاز یخچال کم شده باشد. در فریزرهای بدون برفک نیز خنک نشدن به خاطر خرابی یکی از قطعات سیستم دیفراست نظیر المنت، برد الکترونیکی، فن و… غیره است. علاوه بر آن احتمال دارد کمپرسور صدمه دیده یا گاز مبرد کم شده باشد.

چه عواملی باعث سرد نشدن یخچال‌ های ساید بای ساید می ‌شوند؟

یخچال‌ های ساید بای ساید در دو مدل بدون برد و دارای برد طراحی می‌ شوند. اگر دستگاه شما مجهز به برد الکترونیکی است، امکان دارد دمای ناکافی آن به خاطر خرابی سیستم دیفراست یا گرفتگی قسمت فاضلاب باشد. البته نشتی گاز، آسیب دیدن رله اورلود، خرابی موتور، دمپر و… هم در بروز این مشکل نقش دارند.

در ساید بای ساید‌های بدون برد هم خراب شدن مجموعه سیستم دیفراست، تایمر و فن کنار کمپرسور باعث خنک نشدن یخچال می شوند. علاوه بر آن احتمال دارد مشکل از جانب رله اورلود، کمپرسور، نشتی گاز یا حتی خود موتور باشد.

نمایندگی تعمیرات یخچال

نمایندگی تعمیرات یخچال  مرکزی تخصصی است که به بررسی و ترمیم انواع مدل های این محصول اشتغال دارد. این مرکز، مجهز به پیشرفته ترین امکانات برای انجام فرآیند تعمیر شده و بدین ترتیب، دست تعمیرکاران را برای ارائه خدمات هرچه بهتر به کاربران باز گذاشته و به آنها امکان استفاده از انواع روش های تعمیری روز دنیا را داده است. 

بررسی دلایل و رفع مشکل خنک نکردن یخچال نیز جزء خدماتی است که در این مرکز به کاربران ارائه می گردد. شما عزیزان می توانید از ترمیم یخچال خود به صورت تخصصی در این نمایندگی اطمینان کامل داشته باشید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *