چرا یخچال خنک نمی کند؟

چرا یخچال خنک نمی کند؟ این سوالی است که بدون شک شما نیز گاهی با آن مواجه شده اید. یخچال به نوعی مهم ترین وسیله منزل است و ساعت کاری بسیار بالایی دارد. این محصول قطعات و بخش های متعددی داشته و به همین دلیل ممکن است دچار مشکلات مختلفی شود. یکی از این مشکلات، خنک نکردم است. به این معنی که یخچال محیط داخلی را سرد نکرده و مواد غذایی داخل آن گرم می مانند.

عوامل مختلفی در بروز این حالت نقش دارند که باید به دقت بررسی شده و در اسرع وقت برطرف شوند. اگر شما از این عوامل اطلاع داشته باشید، می توانید در زمان مناسب اقدام به تعمیرات یخچال خود نموده و به این ترتیب از بروز مشکلات جدی تر در این محصول جلوگیری نمایید. در ادامه مطلب امروز ضمن بررسی دلایل خنک نکردن یخچال، راه حل هایی را نیز برای رفع این مشکل به شما عزیزان ارائه خواهیم داد؛ با ما همراه باشید.

خنک نکردن یخچال و دلایل آن

دلایل خنک نکردن یخچال

از جمله مهم ترین دلایل خنک نکردن یخچال عبارتند از:

آلودگی سیم پیچ خازن

یکی از اصلی ترین دلایل خنک نکردن یخچال، آلوده شدن سیم پیچ خازن این دستگاه است. این سیم پیچ در قسمت پایین یخچال قرار دارد و ماده سرد کننده در حالت گازی اول به داخل این بخش پمپاژ می شود. سیم پیچ خازن وظیفه دارد که گرما را از طریق عبور مایع پراکنده ساخته و به این ترتیب به فرایند کاری یخچال کمک نماید. با گذشت زمان سیم پیچ دچار آلودگی هایی همچون گرد و غبار، جرم و مو شده و گرما به خوبی در آن منتشر نمی شود. به این ترتیب توانایی خنک سازی یخچال به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت.

راه حل: برای رفع مشکل خنک نکردن یخچال در این حالت، باید سیم پیچ را با استفاده از یک برس تمیز نمایید. این کار عملکرد یخچال را بهبود می بخشد.

خرابی موتور فن کندانسور

خراب شدن موتور فن کندانسور به عنوان یکی از دلایل خنک نکردن یخچال، هم به صورت مکانیکی و هم به صورت الکتریکی بروز پیدا می کند. اگر در بررسی فن مشخص شد که پره ها شکسته اند و یا به راحتی نمی چرخند، مشکل مکانیکی می باشد. همچنین اگر موتور نیرو دریافت کرده اما کار نمی کند، خرابی فن منشأ الکتریکی دارد.

راه حل: برای رفع این مشکل باید موتور فن کندانسور تعمیر شده و یا این قطعه تعویض گردد.

معیوب بودن موتور فن آواپراتور

معیوب بودن موتور فن اواپراتور دیگر عاملی است که خنک نکردن یخچال را به دنبال دارد. این قطعه هوا را در یخچال به گردش در آورده و از این طریق موجب خنک سازی دستگاه می گردد. اگر موتور فن اواپراتور معیوب باشد، هوای خنک در داخل یخچال گردش نخواهد کرد و امکان فاسد شدن مواد غذایی وجود دارد.

راه حل: تعویض موتور فن اواپراتور موثر ترین روشی است که برای رفع مشکل سرد نکردن یخچال توسط کارشناسان تعمیرات یخچال انجام می گردد.

نقص رله یا خازن

رله یا خازن یکی از قطعات مهم یخچال است که به صورت مرتبط یا پیوسته با شروع کننده سیم پیچ یا سیم پیچ کمکی برای چرخه خاموش و روشن کردن کمپرسور کار می کند. ایجاد نقص در این قطعه عملکرد کمپرسور را مخدوش کرده و چرخه کاری آن را مختل می نماید.

راه حل: برای رفع مشکل خنک نکردن یخچال در این حالت، باید رله را تعمیر نموده و یا این قطعه را تعویض نمود.

یخ زدن اواپراتور

اواپراتور دارای مارپیچ هایی است که با جمع کردن شبنم های منجمد، موجب ایجاد مشکل در جریان هوا خواهند شد. در پی این فرایند، خنک سازی یخچال مختل شده و نیاز به تعمیر این دستگاه می شود.

راه حل: برای جلوگیری از خنک نکردن یخچال و رفع این مشکل، اواپراتور باید به صورت دوره ای یخ زدایی شود.  گفتنی است یخچال های جدید به سیستم یخ زدایی اتوماتیک مجهز شده اند و در مدل های قدیمی تر، این کار باید با دست انجام شود.

خرابی برد کنترل دما

برد کنترل دما قطعه ای کاربردی در یخچال است که وظیفه ارسال ولتاژ به کمپرسور و موتور فن را بر عهده دارد. وقتی این قطعه درست کار نکند، سیستم خنک کننده به گردش درنمی آید و شاهد سرد نکردن یخچال خواهیم بود.

راه حل: برای برطرف کردن مشکل خنک نکردن یخچال در این حالت باید برد کنترل دما به دقت بررسی شده و تعمیر یا تعویض گردد. گفتنی است این کار تخصص و مهارت بالایی را طلب کرده و بهتر است آن را به همکاران ما در مرکز سخت افزار ایران بسپارید تا به بهترین شکل انجام گردد.

نمایندگی تعمیرات یخچال

نمایندگی تعمیرات یخچال مرکزی تخصصی است که به بررسی و ترمیم انواع مدل های این محصول اشتغال دارد. این مرکز، مجهز به پیشرفته ترین امکانات برای انجام فرآیند تعمیر شده و بدین ترتیب، دست تعمیرکاران را برای ارائه خدمات هرچه بهتر به کاربران باز گذاشته و به آنها امکان استفاده از انواع روش های تعمیری روز دنیا را داده است. بررسی دلایل و رفع مشکل خنک نکردن یخچال نیز جزء خدماتی است که در این مرکز به کاربران ارائه می گردد. شما عزیزان می توانید از ترمیم یخچال خود به صورت تخصصی در این نمایندگی اطمینان کامل داشته باشید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+