اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تونر کارتریج چیست؟

اگر برای شما نیز این پرسش پیش آمده است که تونر کارتریج چیست و در چه دستگاهی کاربرد دارد می توانید با خواندن این مطلب به پاسخ این پرسش دست یابید. برای شروع بد نیست بدانید که تونر کارتریج یکی از مواد مصرفی پرینترهای لیزری است. تونر در واقع همان پودری است که در درون کارتریج قرار می گیرد و پرینتر با استفاده از آن، به چاپ اسناد می پردازد.

پودر تونر از ترکیب خشک مواد پلاستیکی، کربن، اکسید آهن، مواد پلی‌ استر و مواد سیاه یا سایر رنگ‌ دهنده­ هایی که سبب ایجاد تصویر واقعی روی کاغذ می­شوند، تشکیل یافته است. در چاپگرهای «لیزری» انتقال دستور چاپ روی کاغذ، بوسیله پودر یا همان تونر و بوسیله درام کارتریج انجام می‌شود.

تونر توسط قطعه‌ درام -که به روش الکترواستاتیکی شارژ شده- منتقل می­شود و طی فرآیند چاپ، توسط رولرهای داغ‌شده به کاغذ می­چسبد. مقداری از تونر کارتریج پس از چاپ، روی درام باقی می­ماند. این تونر سوخته باید قبل از داغ شدن تونر جدید از درام پاک شود. در واقع تونر در پرینتر لیزری نقشی مانند جوهر در پرینتر جوهری دارد و کارتریج تونر نقشی مشابه کارتریج جوهر را ایفا می‌کند. در تصویر زیر می توانید نمونه ای از تونر کارتریج را مشاهده نمایید.

تونر کارتریج چیست؟

زمان شارژ تونر کارتریج

معمولاً تمامی پرینترها پیش از اتمام کارتریج پیامی مبنی بر این وضعیت را برای کاربر به نمایش میگذارند. در سازمان ها و ادارات که استفاده از این دستگاه زیاد است عموماً خشک شدن کارتریج پس از چند ساعت اتفاق می افتاد لیکن در مصارف خانگی زمان اتمام کارتریج حدود چند هفته (بسته به میزان استفاده از دستگاه) طول خواهد کشید. آنچه که کاربر در این میان می بایست به آن توجه کند تعویض کارتریج بلافاصله پس از دریافت پیام است. کاربران گرامی توجه داشته باشند که تا زمان کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب ننمایند.

پیشنهاد می شود با مشاهده اولین پیغام خطا، یکبار کارتریج را خارج کرده و پس از تکان دادن، مجدداً در جای خود قرار دهید. این کار برای شما امکان چاپ حداقل ۱۰۰ کاغذ دیگر را فراهم می کند. در صورتی که پس از این کار، مجدداً پیغام خطا را مشاهده گردید، می بایست جهت شارژ کارتریج اقدام نمایید. بهتر است از تونر کارتریج های با کیفیت جهت این کار استفاده کنید تا به عمر مفید دستگاه بیافزایید و سطح کیفی چاپ دستگاه خود را ارتقاء دهید.

آموزش شارژ تونر کارتریج

  • ابزار مورد نیاز جهت پر کردن کارتریج عبارتند از: یک عدد چهار سو کوتاه و قیف کاغذی یا پلاستیکی.
  • برای شروع توصیه می شود زیر کارتریج سفره یک بار مصرف یا روزنامه پهن کنید و سعی کنید از ماسک استفاده کنید؛ چرا که بوی تونر و استشمام آن برای سلامتی انسان مضر است.
  • تونر کارتریج را پیش از استفاده، به خوبی تکان دهید. با این کار، تونر حالت مایع خود را بازیافته و به راحتی به کارتریج منتقل می شود.
  • در مرحله بعد می توانید پیچ های کارتریج که در کنار آن قرار گرفته اند را باز کنید. با باز کردن قاب کناری درام که میله آبی رنگ یا سبز رنگ است دیده خواهد شد. (نکته: از تابش نور به این فلز (درام) حتی الامکان جلوگیری کنید زیرا که دریافت نور توسط این فلز به آن آسیب وارد خواهد کرد).
  • پس از درام میله مشکی رنگی را مشاهده خواهید کرد که توسط دستگاه پرینتر برای چاپ پر از تونر میشود و کار انتقال را روی درام برعهده دارد. کمی درام را از روی چرخ‌دنده سفید کناری بلند کنید تا مخزن را بتوانید از طریق قیف پر از تونر کنید.
  • مقداری تونر قابل انتقال به کارتریج حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است. انتقال تونر کمتر از این میزان آسیبی به کارتریج وارد نمی کند اما وارد کردن تونری بیشتر از این میزان سبب سرریز شدن می گردد.
  • در صورت وجود پمپ باد، توصیه می شود ابتدا کارتریج را با پارچه بدون پرزی پاک کنید وسپس از فاصله دور، فشار باد را تنظیم تا گرد تونر از اطراف کارتریج دور شود.
  • اگر بار سوم است که کارتریج را شارژ میکنید نیاز است که درام نیز تعویض شود. این قطعه مصرفی است و باعث میشود با تعویض درام کیفیت بهتری در چاپ داشته باشید.

شارژ کارتریج

مرکز سخت افزار ایران ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس های مرتبط با پرینتر و سایر دستگاه های چاپ، اعم از تعمیر، ترمیم، بهسازی، شارژ کارتریج ، سرویس های دوره ای و … به مراجعان محترم است. تعمیرات دستگاه پرینتر در این مرکز محدود به مدل خاصی از پرینتر نیست و تمامی مدلهای پرینتر اعم از جوهری، لیزری و … را دربر میگیرد. متقاضیان سرویس های مذکور می توانند با حضور در مرکز تعمیرات پرینتر و مراجعه به پارت مربوطه، سرویس های مورد نیاز خود را دریافت نمایند.

در صورتی که امکان حضور در تعمیرگاه نباشد، می توان از سیستم تعمیر در محل پرینتر استفاده کرد. در صورت استفاده از این سیستم، کارشناسان تعمیر دستگاه پرینتر خود به محل مورد نظر مراجعه کرده و سرویس های مورد نیاز را بر روی دستگاه اِعمال می نمایند. تمامی خدمات ارائه شده به دست تعمیرکاران مرکز تعمیرات چاپگر، به دلیل اطمینان از سطح مهارت و خبرگی ایشان، گارانتی و تضمین شده است. (مواردی نظیر تعمیر کارتریج و شارژ کارتریج دارای گارانتی نیست و پس از اتمام کار، دستگاه در حضور مشتری تست می گردد).

مرکز تعمیر دستگاه کپی

مرکز تعمیر دستگاه کپی یکی از مراکز پیشرو در ارائه خدمات و سرویس های تعمیر ماشین های اداری می باشد. این مرکز جهت ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات، زبده ترین کارشناسان و مهندسان دو حوزه سخت افزار و نرم افزار را به همکاری فراخوانده است و پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا را در اختیار آنان نهاده است. بهره‌مندی از ابزارآلات پیشرفته و تکنولوژی‌های روز دنیا جهت تعمیر، این مرکز را به عنوان بهترین و مجهزترین مرکز تعمیرات در ایران مطرح ساخته است.

در صورت نیاز به هریک از آنها، به این مرکز مراجعه نموده و تخصصی ترین خدمات ممکن را دریافت نمایند. مرکز سخت افزار ایران، مجهز به بخش CRM ( واحد ارتباط با مشتریان) است تا تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز زیر نظر این واحد مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات احتمالی به مدیریت مرکز گزارش گردد.

فهرست