اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

تعمیر گوشی آب خورده

یک گوشی وقتی خیس می‌شود، ممکن است به دلایل مختلفی خراب شود. ممکن است کیفیت قطعات و مونتاژ آن ضعیف باشد، نوع باتری که در آن استفاده شده در برابر آب مقاوم نباشد و یا مدت زمان طولانی درون آب مانده باشد. در هر صورت نباید نا امید شوید و باید شانس خودتان را برای تعمیر گوشی آب خورده خود امتحان کنید. اولین و مهم‌ترین چیز، زودتر خارج کردن گوشی از آب است. در واقع هر چه گوشی بیشتر در آب بماند، شانس تعمیر آب خوردگی گوشی پایین‌تر خواهد آمد.

تعمیر گوشی آبخورده

تعمیر گوشی آبخورده در مقایسه با ال سی دی شکسته

شکستن ال سی دی گوشی، یکی از بدترین اتفاق‌هایی است که می‌تواند برای هر کسی رخ دهد. اما این اتفاق نمی‌تواند به اندازه خیس شدن گوشی دردناک باشد. یک ال سی دی شکسته را می‌توان تعویض کرد، اما یک گوشی اگر آب بخورد ممکن است به طور کامل از بین برود.

در چنین مواقعی قطعاً اولین کلمه‌ای که در اینترنت جستجو می‌کنید، تعمیر گوشی آب خورده است. تعمیر آب خوردگی گوشی به آن راحتی نیست که انتظارش را دارید، اما نگران نباشید شانس این که بتوانید گوشی‌تان را نجات دهید همچنان وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی تعمیر گوشی آب خورده بپردازیم.

پیش از تعمیر گوشی آب خورده چه باید کرد؟

وقتی گوشی شما خیس می‌شود، اولین کاری که باید پیش از تعمیر گوشی آب خورده خود انجام دهید، خاموش کردن فوری دستگاه است. آب دشمن الکتریسیته است، بنابراین تا دیر نشده گوشی را خاموش کنید تا میزان آسیب دیدگی آن کمتر شود. این که گوشی شما هنوز روشن است، به معنای سالم بودن آن نیست. بلکه احتمال اینکه اجزای آن در شرف آسیب دیدگی باشند خیلی زیاد است. نکاتی وجود دارد که پیش از آنکه بخواهید گوشی خیس شده خود را برای تعمیر به تعمیرگاه بفرستید، حتماً باید رعایت کنید.

۱ – فوراً گوشی را خاموش کنید

همانطور که گفته شد، آب می‌تواند دشمن اصلی الکتریسیته باشد. پس وقتی گوشی خود را از آب درآوردید اولین کاری که باید انجام دهید، خاموش کردن آن است. هر چه دیرتر گوشی خود را خاموش کنید، آسیب جدی‌تری به آن وارد می‌شود. سپس با استفاده از یک مکنده، سعی کنید آب را از داخل گوشی خارج کنید. برخی به اشتباه از سشوار برای خشک کردن گوشی آب دیده خود استفاده می‌کنند، در حالی که نمی‌دانند با این کار آب را به سایر نقاطی که هنوز خیس نشده و آسیب ندیده می‌فرستند.

۲- به هیچ وجه گوشی آب خورده خود را به شارژ نزنید

وقتی گوشی شما آب خورده، بزرگ‌ترین اشتباهی که می‌تواند باعث بیشتر شدن آسیب دیدگی شود، به شارژ زدن گوشی است. وقتی گوشی آب خورده باشد و آن را به شارژ بزنید، به خاطر اتصالی به وجود آمده، آن دشارژ خواهد شد. در نتیجه جریان وارد دیوایس شده و در نهایت باعث آسیب رساندن به مدار اصلی می‌شود. بنابراین پیش از تعمیر گوشی آب خورده به هیچ عنوان آن را به شارژ نزنید.

۳- فوراً به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید

تعمیر گوشی آب خورده حساسیت بالایی دارد. بنابراین فوراً بعد از این اتفاق، باید به یک تعمیرگاه مجاز مراجعه کنید. تعمیرکاران بلافاصله قطعات گوشی را باز کرده و آب داخل آن را به بیرون کشیده و به خوبی خشک خواهند کرد. سپس یک تا دو روز باید گوشی به همین صورت باقی بماند تا به خوبی قطعات داخلی آن خشک شود. بعد از آن می‌توان گوشی را ارزیابی کرد و میزان خسارت وارد شده به قطعاتش را بررسی کرد. توصیه می‌کنیم به هیچ عنوان خودتان از راه‌کارهای اشتباهی که در اینترنت به عنوان تعمیر آب خوردگی گوشی یاد می‌شود استفاده نکنید.

راه‌کارهای اشتباه تعمیر آبخوردگی گوشی که نباید انجام دهید

برخی از وب‌سایت‌ها روش‌های عجیب و غریبی را برای تعمیر گوشی آب خورده در منزل معرفی می‌کنند که بی‌فایده است و حتی گاهی می‌تواند میزان آسیب‌دیدگی گوشی شما را هم افزایش دهد. در ادامه به برخی از رایج‌ترین این موارد خواهیم پرداخت:

۱- گوشی خیس را داخل کیسه برنج بریزید!

یکی از متداول‌ترین اشتباهاتی که برای تعمیر گوشی آب خورده پیشنهاد می‌شود، گذاشتن گوشی خیس داخل کیسه برنج نپخته است. هرچند این کار باعث می‌شود تا حدی رطوبت گوشی از بین برود، اما در عوض باعث نفوذ گرد و خاک همراه با دانه‌های برنج به داخل گوشی خواهد شد که در نتیجه صدمات بدتری را به آن وارد می‌کند.

۲- گوشی را با سشوار خشک کنید

دیگر ایده دیوانه‌واری که برای تعمیر گوشی آب خورده در اینترنت دیده می‌شود، خشک کردن گوشی با سشوار است. باد سشوار باعث خشک شدن گوشی نمی‌شود، بلکه آب را داخل گوشی به حرکت درمی‌آورد تا بخش‌هایی که هنوز خیس نشده‌اند هم خیس شوند. علاوه بر این، حرارتی که باد سشوار باعث به وجود آمدن آن می‌شود، باعث آسیب رساندن به آی سی‌های گوشی شده و تعمیر را سخت‌تر و سخت‌تر می‌کند.

۳- گوشی را داخل فریزر بگذارید

این شاید عجیب‌ترین راه حلی است که برای تعمیر گوشی آب خورده شنیده می‌شود. برخی از سایت‌ها می‌گویند گوشی‌تان را به محض خیس شدن داخل فریزر بگذارید. اما این کار نه تنها هیچ کمکی به از بین بردن رطوبت نمی‌کند، بلکه باعث می‌شود تمام آبی که داخل گوشی رفته منجمد شود و هزینه‌های بیشتری را روی دست شما بگذارد.

هزینه تعمیر گوشی آب خورده چقدر است؟

محاسبه هزینه تعمیر گوشی آب خورده با توجه به میزان آسیب دیدگی آن متفاوت است. لذا توصیه می‌کنیم به محض آبخوردگی گوشی، فوراً آن را خاموش کرده و به نمایندگی مجاز تعمیر موبایل مراجعه نمایید. خاموش کردن گوشی باعث می شود تا آسیب کمتری به گوشی شما وارد شود. در صورتی که آب وارد مدار اصلی گوشی شود، هزینه تعمیر به شدت  بالا خواهد رفت. همچنین آبخوردگی باتری، نمایشگر و دیگر قطعات نیز می‌تواند به مراتب هزینه تعمیر گوشی را افزایش دهد. محاسبه هزینه تعمیر آب خوردگی گوشی نیاز به بررسی کارشناس دارد.

5/5(1 امتیاز)