اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان

آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان در مرکز تعمیر ماشین های اداری به صورت تخصصی و توسط اساتید این فن انجام می گردد. کارتریج منبع تأمین رنگ در چاپگرها می باشد . بسته به نوع دستگاه چاپ، تعداد تونر و رنگ موجود در آنها متفاوت است. برای مثال چاپگرهای جوهر افشان امروزی چاپگرهای معمولی جوهرافشان دارای چهار تونر مجزا و طبیعتاً چهار رنگ جدا از یکدیگرند. این رنگ ها عبارتند از: cyan (آبی)، magenta (قرمز) و‌ (yellow) زرد که به همراه آن‌ها یک رنگ سیاه نیز وجود دارد. چاپگرهای جوهر افشان به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی یک صفحه کاغذ از طریق منافذ ریزی که در هد وجود دارد، باعث به وجود آوردن تصاویر سیاه و سفید و رنگی در حد کیفیت مناسب می‌شود.

در سری قدیم چاپگرهای جوهرافشان، کارتریج‌های سه رنگ اصلی به یکدیگر متصل بودند و در صورت تمام شدن یکی از رنگ‌ها شما مجبور به تعویض هر سه رنگ بودید. ولی در چاپگرهای امروزی، محل قرار گیری هر کارتریج از کارتریج دیگر جدا شده است. شما کاربران گرامی در صورت نیاز به خدمات مرتبط با شارژ کارتریج می توانید  به مرکز تعمیرات دستگاه کپی مراجعه نمایید. در غیر اینصورت می توانید با مطالعه مطلب ارائه شده در بخش زیر با عنوان آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان نسبت به شارژ کارتریج اقدام نمایید.

شارژ کارتریج جوهر افشان

زمان مناسب شارژ کارتریج جوهر افشان

معمولاً تمامی تجهیزات چاپ پیش از اتمام کارتریج پیامی مبنی بر این وضعیت یعنی فرارسیدن زمان تعویض یا شارژ کارتریج را برای کاربر به نمایش میگذارند. در سازمان ها و ادارات که استفاده از این دستگاه زیاد است عموماً خشک شدن کارتریج پس از چند ساعت اتفاق می افتاد. لیکن خشک شدن کارتریج در مصارف خانگی حدود چند هفته (بسته به میزان استفاده از دستگاه) طول خواهد کشید.

 آنچه که کاربر در این میان می بایست به آن توجه کند تعویض و شارژ کارتریج بلافاصله پس از دریافت پیام است. کاربران گرامی توجه داشته باشند که تا زمان کم رنگ‌ شدن یا متوقف شدن چاپ، کارتریج جدید را نصب ننمایند. بعلاوه اگر کلمات در زمان چاپ جا می‌افتند و یا کم رنگ هستند می توان با توزیع درست جوهر، به کیفیت چاپ کمک کرد. (برای باز بخش جوهر درون کارتریج باید آن را درآورده و به آرامی تکان دهید تا جوهر به طور یکنواخت پخش شود.) در صورت نیاز به خدمات مرتبط با تعویض و شارژ کارتریج می توانید از سرویس های ارائه شده در مرکز سخت افزار ایران استفاده نمایید.

شرایط تعویض و یا شارژ کارتریج

 • هنگامی که جوهر دستگاه چاپ شما تمام شده است.
 • زمانی که شاخص جوهر به پایین‌ترین مقدار خود رسیده است.
 • زمانی که شش ماه از طول عمر کارتریج شما گذشته است.

فیلم آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان

در بخش های بعدی، مراحل شارژ کارتریج جوهرافشان را آموزش می دهیم. اما ممکن است نیاز به راهنمای بیشتر داشته باشید. در این صورت می توانید از فیلم آموزش شارژ کارتریج جوهرافشان کمک بگیرید. در این فیلم تمامی مراحل اجرا می شوند و شما جزئیات مراحل مختلف را می بینید. در نتیجه هرگونه ابهامی که در این زمینه داشته باشید برطرف می شود. همچنین در این فیلم آموزشی، با نحوه صحیح جاگیری کارتریج آشنا می شوید تا ضمن نصب درست این قطعه، از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری کنید.

مراحل آموزش شارژ کارتریج جوهر افشان

مرحله اول: در گام نخست کارتریج را از پرینتر جدا کرده و به آرامی برچسب روی آن را جدا کنید. پس از جداسازی برچسب، سوراخ‌های روی کارتریج، که جهت ورود جوهر استفاده می شوند، نمایان می گردند. معمولاً دو کارتریج –یکی رنگی و یکی به رنگ مشکی- وجود دارد. شکل کارتریج در تصویر رو به رو قابل مشاهده است.

مرحله دوم: سوراخ های کارتریج را می توانید در بخش رو به رو مشاهده نمایید. قبل از شارژ کارتریج توسط یک خلال دندان یا چوب کبریت از رنگ‌های داخل کارتریج مطمئن شوید. در کارتریج رنگی هر سوراخ مربوط به یک رنگ است پس تأکید می شود که از قبل دقت کافی مبذول نمایید که کدام رنگ جوهر باید در داخل کدام سوراخ ریخته شود. دو سوراخ انتهایی دورتر از تک سوراخ، فقط جهت ورود هوا تعبیه شده‌اند. توجه داشته باشید که در این سوراخ ها نباید جوهر ریخته شود. این نکته در مورد هر دو کارتریج رنگی و مشکی و شارژ کارتریج آنها صدق می‌کند.

مرحله سوم: دراین مرحله، مقدار اندکی آب گرم درون یک ظرف مسطح ریخته و هد کارتریج که محل خروج جوهر است را چندین بار داخل آن بزنید. پس از این کار به آرامی آن را با دستمال کاغذی تمیز کنید. شما با این کار علاوه بر باز کردن منافذ بسیار ریز هد که جوهر از آن خارج می‌شود، کیفیت چاپ را بهبود می‌بخشید. برای این کار هیچ نیازی به محلول‌های هد باز کن نیست. توصیه می شود حتی الامکان از این محلول ها استفاده نشود زیرا در دراز مدت باعث آسیب هد و افت کیفیت چاپ می‌شوند. توصیه می شود برای این کار از آب گرم استفاده کنید. مراحل بعدی جهت شارژ کارتریج را در بخش های بعدی دنبال کنید.

مرحله چهارم: با پاکسازی هد کارتریج، زمان آن فرا می رسد که جوهر مورد نیاز به داخل کارتریج تزریق گردد. حجم مورد نیاز را با سرنگ دریافت کنید. این میزان معمولاً برای شارژ کارتریج رنگی ۳ میلی‌لیتر به ازای هر رنگ و برای شارژ کارتریج مشکی ۱۰ میلی‌لیتر است. بهتر است که از جوهرهای سازگار با دستگاه استفاده کنید.

مرحله پنجم: در این مرحله نیاز به کیت هواگیری است. (قیمت کیت هواگیری در حدود ۱۰ درصد قیمت یک کارتریج است). در تهیه کیت هواگیری توجه داشته باشید که کیتی سازگار با دستگاه پرینتر خود تهیه نمایید. معمولا کیت هواگیری کارتریج رنگی و مشکی از هم جدا هستند. کارتریج را به آرامی داخل کیت هواگیری جا بزنید. (قبل از شارژ کارتریج توسط یک خلال دندان یا چوب کبریت از رنگ‌های داخل کارتریج مطمئن شوید.

در کارتریج رنگی هر سوراخ مربوط به یک رنگ است پس تأکید می شود که از قبل دقت کافی مبذول نمایید که کدام رنگ جوهر باید در داخل کدام سوراخ ریخته شود.) سوزن سرنگ را به آرامی وارد کارتریج کنید. لازم است که سرنگ جوهر به شکلی زاویه دار وارد شود تا از درون به فیلتر هد برخورد نکند. در صورت برخورد سوزن به فیلتر داخلی هد که دقیقاً پشت آن قرار دارد، کارتریج بلا استفاده می‌شود. جوهر را به آرامی وارد کنید. در صورتی که از یک سرنگ برای تزریق جوهر استفاده می کنید حتما سرنگ را شستشو دهید. این کار از ترکیب رنگ های جوهر پیشگیری می کند.

مرحله ششم: پس از شارژ کارتریج می بایست کارتریج را مدت زمانی حدود دو ساعت کنار گذاشت. این کار سبب می گردد تا جوهر به خوبی به درون اسفنج کارتریج نفوذ کند. پس از دو ساعت می بایست کار هواگیری را آغاز کرد. ابتدا سرنگ را برداشته و سوزن سر آن را جدا کنید. درست زیر کیت هواگیری یک سوراخ جهت ورود سرنگ تعبیه شده است. سرنگ را وارد کرده و به آرامی پیستون سرنگ را به بیرون بکشید تا عملیات مکش صورت گیرد. با ورود جوهر به سرنگ کار مکش را به اتمام رسانده و سرنگ را خارج سازید.

مرحله هفتم: در این مرحله از شارژ کارتریج می بایست کیت هوا گیری را جدا سازید. پس از جداسازی، به خوبی هد کارتریج را با یک دستکال تمیز نمایید. جهت اطمینان از شارژ کارتریج می‌توانید هد کارتریج را بررسی کنید. در صورتی که هر سه رنگ قابل مشاهده هستند، کار شارژ کارتریج به درستی انجام شده است.
مرحله هشتم: در این مرحله کارتریج ها را در درون پرینتر قرار دهید. برای اطمینان یک برگ را پرینت بگیرید. (برگی شبیه به تصویر زیر که رنگها در آن قابل مشاهده باشد.) در صورتی که کیفیت برگ چاپ شده مطلوب نیست می توانید عملیت هواگیری را مجدداً تکرار نمایید. راهکار دیگر جهت افزایش کیفیت چاپ پس از شارژ کارتریج، استفاده از نرم‌ افزار مخصوص پرینتر مورد استفاده است. برای این کار دو الی سه بار عملیات Head Clean و یکبار Align را انجام دهید تا کیفیت بهبود یابد.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران  کلیه عملیات مرتبط با تعمیر و بهسازی تجهیزات چاپ و نیز آموزش تعمیرات تجهیزات چاپ بر اساس استانداردهای جهانی این حوزه و ضوابط ذکر شده از سوی کمپانی سازنده صورت می پذیرد. در صورت تمایل به آشنایی با خدمات این واحدها می توانید مقاله ی آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیر دستگاه کپی را مطالعه نمایید.

از این رو تعمیرات انجام شده در مرکز تعمیر کپی، رفع کلیه مشکلات ایجاد شده در دستگاه را در پی خواهد داشت. بعلاوه به دلیل پیاده سازی جدیدترین متدهای سرویس و گردگیری بر روی دستگاه، موجبات بازیابی کیفیت اولیه دستگاه فراهم می گردد. تعمیرات کپی  در این مرکز غالباً بصورت سرویس در محل کپی انجام می پذیرد. این امر، به دلیل ابعاد و وزن بالای دستگاه های کپی انجام می پذیرد.

در صورت نیاز به این سرویس می توانید از طریق راه های ارتباطی ذکر شده در وب سایت با کارشناسان ما تماس بگیرید و درخواست خود را مبنی بر نیاز تعمیر دستگاه کپی در محل ثبت نمایید. بعلاوه شما کاربران گرامی می توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات کپی و حضور در پارت مرتبط با دستگاه خویش، تمامی خدمات تخصصی مورد نیاز و مرتبط با دستگاه مورد نظرتان –نظیر شارژ کارتریج- را دریافت دارید.

خدمات شارژ کارتریج

خدمات ارائه شده جهت شارژ کارتریج منحصر به این سرویس نیست و تخصصی ترین خدمات مرتبط با دستگاه های چاپ این در این مرکز ارائه می گردد. جهت آشنایی با خدمات مرکز سخت افزار ایران به فهرستی از خدمات اشاره می کنیم . جهت شارژ کارتریج پرینتر می توانید به واحد تعمیرات پرینتر یا تعمیرات چاپگر مراجعه نموده و از خدمات تخصصی این مجموعه بهره مند شوید. در صورتی که نیاز مند شارژ کارتریج دستگاه کپی هستید این عملیات در واحد تعمیرات دستگاه کپی انجام خواهد شد.

 • سرویس های زمانبندی شده دوره ای کارتریج در مرکز شارژ کارتریج
 • تست کلیه قطعات و کارکرد آنها در کارتریج
 • حذف و نصب مجدد نرم افزار درایور پرینتر جهت برطرف نمودن اختلالات موجود در مرکز شارژ کارتریج
 • تعمیر کارتریج جوهرافشان در مرکز شارژ کارتریج
 • تعمیر کارتریج لیزری سیاه و سفید و رنگی
 • تعمیر کارتریج لیزری رنگی در مرکز شارژ کارتریج
 • تعمیر کارتریج قابل حمل
 • سرویس تخصصی کلیه قطعات کارتریج
 • تعمیر و تعویض قطعات مصرفی کارتریج
 • بروز رسانی قطعات و کیت های کارتریج
 • نصب و تنظیمات تجهیزات جانبی
 • نصب و تنظیمات تجهیزات جانبی از جمله ماژول های جانبی
 • مشاوره و راهنمایی مصرف کنندگان در خصوص عملکرد پرینتر و دستگاه کپی
 • ارائه گزارش در خصوص صحت عملکرد و کارکرد تجهیزات و جزئیات مربوط به کارتریج و کلیه مواد مصرفی چاپ
امتیاز شما به این نوشته