021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش نحوه ریست ماشین ظرفشویی

ریست کردن در کل گزینه ای است که وقتی برای رفع مشکل یک دستگاه برقی یا الکترونیکی کاری از دست ما بر نمی آید، می توان از آن استفاده کرد. در خصوص ماشین های ظرفشویی نیز همین موضوع صدق می کند و می توان با استفاده از ریست ماشین ظرفشویی مشکلاتی که در آن به وجود آمده را برطرف کرد. مشکلات مختلفی ممکن است در ماشین ظرفشویی به وجود آید که رفع آنها نیاز به تعمیر ظرفشویی نیاز داشته باشد.

اما همیشه قبل از تعمیرات یکی از گزینه ها ریست کردن ظرفشویی است تا کد خطا یا سایر مشکلاتی که در آن به وجود آمده برطرف شود. اما دقیقا در چه مواردی می توان از ریست ماشین ظرفشویی استفاده کرد و چطور این فرایند انجام می شود؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه ریست شدن دستگاه های مختلف را بررسی کنیم.

ریست ماشین ظرفشویی

در چه مواردی به ریست ماشین ظرفشویی نیاز است؟

قبل از آموزش نحوه ریست کردن ظرفشویی بهتر است بدانیم که دقیقا در چه شرایطی می توان از گزینه ریست کردن این دستگاه ها کمک گرفت. به صورت کلی در اکثر موارد ریست می تواند گزینه مناسبی باشد. البته به شرطی که مشکل دستگاه یا زیاد جدی نباشد یا این که با روش های ساده تر قابل رفع شدن نیست. برای مثال زمانی که برق کم و زیاد می شود، بعد از قطع شدن جریان برق ( خصوصا اگر ظرفشویی در حال کار باشد ) ممکن است دستگاه ارور دهد یا مشکلاتی داشته باشد.

در این شرایط ریست ماشین ظرفشویی می تواند به رفع این مشکلات جزئی ناشی از نوسانات جریان برق کمک کند. برخی از ارورها و کدهای خطای ماشین ظرفشویی نیز می تواند با ریست کردن برطرف شود. در واقع ابتدا دستگاه را ریست می کنیم و اگر ارور برطرف نشد به فکر راه حل های تخصصی تر می افتیم. سایر گزینه ها شامل مواقعی است که پنل ظرفشویی کار نمی کند و هنگ کرده و دکمه ها از کار افتاده اند.

اگر ظرفشویی روشن است و کار نمی کند یا اگر آب گرم نمی شود یا به درستی تخلیه آب انجام نمی گیرد، ریست شدن می تواند گزینه مناسبی باشد. در نتیجه برای اکثر مشکلاتی که در ظرفشویی به وجود می آید و به کارکرد آن مختل می شود، ریست کردن می تواند اولین گزینه باشد. اگر بعد از ریست شدن مشکل برطرف نشد باید از یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی کمک گرفت.

روش های مختلف ریست ماشین ظرفشویی

برای ریست کردن ماشین های ظرفشویی چندین روش وجود دارد که استفاده از گزینه های مختلف می تواند بر اساس نوع دستگاه و شرایط آن انجام شود. دسته بندی اصلی روش ها شامل استفاده از دکمه های روی ظرفشویی و ریست بدون دکمه است. انتخاب بین این دو گزینه هم بسته به این دارد که برای مثال شما بتوانید از پنل استفاده کنید یا این که دکمه های روی ظرفشویی از کار افتاده اند. به هر حال تمام روش هایی که برای ریست ماشین ظرفشویی وجود دارد را توضیح می دهیم.

این مقاله را از دست ندهید: رفع ارورهای ظرفشویی سامسونگ

1. ریست ماشین ظرفشویی بدون دکمه های ریست

اگر دکمه ریست روی ظرفشویی کار نکند یا این که بسته به مدل ماشین ظرفشویی اصلا دکمه ریستی برای شما تعبیه نشده باشد ( مانند ماشین ظرفشویی های قدیمی ) برای ریست کردن ماشین ظرفشویی می توان یا از قطع کردن جریان برق استفاده کرد یا این که با فشار دادن دکمه های ترکیبی روی ماشین ظرفشویی، دستگاه را ریست کرد.

روش قطع جریان برق در اکثر مدل ها و برندهای ماشین ظرفشویی نتیجه بخش است. برای این منظور کافی است ابتدا با دکمه پاور ظرفشویی را خاموش کرده و سپس دوشاخه آن را از برق بکشید. حالا چند دقیقه بسته به مدل دستگاه صبر کنید و دوباره ظرفشویی را به برق بزنید. بعد از زدن دوشاخه به برق سی ثانیه صبر کنید و حالا ظرفشویی را روشن کنید.

به این ترتیب ماشین ظرفشویی مجددا راه اندازی می شود. اگر این گزینه نتیجه بخش نبود برای ریست ماشین ظرفشویی خود باید از دکمه های ترکیبی روی دستگاه استفاده کنید. این دکمه ها در مدل ها و برندهای مختلف متفاوت است. برای مثال در برخی مدل ها با دکمه های  heated dry و standard wash  می توان ظرفشویی را ریست کرد. گاهی نیز این دکمه ها بسته مدل ظرفشویی ممکن است نام های دیگری مانند air dry یا normal wash داشته باشند.

ریست ماشین ظرفشویی بدون دکمه های ریست

2. ریست ظرفشویی با فشار دادن سه دکمه متوالی

یکی دیگر از روش های معمول و کاربردی برای ریست ماشین ظرفشویی، فشار دادن سه دکمه روی پنل دستگاه به صورت متوالی است. این روش هم در برخی از مدل ماشین ظرفشویی ها کاربرد دارد. برای این منظور باید سه دکمه پشت سر هم روی پنل را یکی پس از دیگری فشار داده، رها کنید و بدون هیچ وقفه ای دکمه بعدی را فشار دهید. این کار را دو مرتبه دیگر هم انجام دهید. به این ترتیب چراغ های ال ای دی روی پنل ظرفشویی روشن می شود.

حالا یا با زدن دکمه کنسل یا با بستن درب ظرفشویی، ریست کردن دستگاه انجام می شود. در واقع زمانی که شما این کار را انجام می دهید سیکل عیب یابی ظرفشویی شروع می شود و بعد از انجام این سیکل که معمولا 15 دقیقه طول می کشد، ظرفشویی مجددا راه اندازی خواهد شد.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: روشن نشدن ماشین ظرفشویی

3. فشار دادن دو دکمه انتخابی روی ظرفشویی

روش دیگری که برای ریست ماشین ظرفشویی وجود دارد، فشار دادن همزمان دو دکمه دلخواه روی دستگاه به صورت همزمان و برای مدت 3 دقیقه است. بعد از این باید دکمه ها را رها کرده و درب ماشین ظرفشویی را ببندید. به این ترتیب ظرفشویی ریست شده و مجددا آماده کار می شود. این روش هم برای برخی از مدل ماشین های ظرفشویی، خصوصا مدل های خارجی کاربرد دارد.

ریست ظرفشویی با دکمه ریست

4. ریست ظرفشویی با دکمه ریست

اگر ماشین ظرفشویی شما جدید است، احتمال زیاد می توانید روی آن دکمه ای با نام دکمه ریست را ببینید. برای مثال در اکثر ماشین ظرفشویی های جدید بوش یا ال جی این دکمه وجود دارد. در صورت وجود دکمه ریست روی پنل کاربری ظرفشویی کار شما بسیار راحت است. کافی است دکمه ریست را بگیرید و چند دقیقه ( بسته به مدل و برند دستگاه ) نگه دارید.

سپس دکمه را رها کنید تا ظرفشویی مجددا راه اندازی شود. دقت کنید که اگر بعد از ریست شدن ظرفشویی باز هم مشکل برطرف نشد، نباید مجددا برای ریست کردن آن اقدام کرد و در این شرایط تنها باید از یک تعمیرکار مجرب ماشین ظرفشویی کمک بگیرید.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *