021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش روش های رفع مشکل read only شدن گوشی

گاهی اوقات کاربران با ارورها و مشکلات مختلفی در دستگاه های هوشمند خود مواجه می شوند که حتی دلیل برخی از آنها را نیز نمی دانند و در نتیجه نمی توانند برای رفع ارور ایجاد شده راه حلی مناسب را پیدا کنند. یکی از مشکلاتی که کاربران گوشی های هوشمند ممکن است با آن مواجه شوند، مشکل read only  شدن گوشی است. این مشکل ممکن است در گوشی های مختلف و به دلایلی متفاوت به وجود آید.

برای بسیاری از کاربران این سوالات مطرح می شود که منظور از بروز این حالت چیست و چطور می توان آن را رفع کرد؟ آیا این ارور نشان دهنده خرابی دستگاه بوده و نیاز به تعمیر موبایل مورد نظر است؟ در ادامه این مطلب می خواهیم ببینیم منظور از مشکل read only  شدن گوشی چیست و برای رفع آن چه راه حلی وجود دارد.

مشکل read only شدن گوشی

مشکل read only شدن گوشی به چه معناست؟

در واقع زمانی که می گوییم گوشی به حالت Read only در آمده، منظور حالتی است که در آن رم گوشی به حات فقط خواندنی در آمده و دیگر در دسترس نیست. در واقع منظور از در دسترس نبودن حالتی است که دیگر نمی توان فایل و داده جدیدی را به رم اضافه و چیزی را در آن ذخیره کرد. حتی امکان این که بتوان فایل یا داده ای که از قبل در رم ذخیره شده را حذف کرد نیز وجود ندارد. از این رو عملا هیچ کاری را نمی توان انجام داد.

برای مثال در صورت وب گردی و دانلود یک فایل، امکان دانلود و ذخیره کردن آن وجود ندارد. البته همیشه دانلود نکردن فایل ها به یک دلیل مشخص نیست و می توان از ترفندهای رفع مشکل دانلود نکردن گوشی نیز برای بررسی مشکل و رفع آن کمک گرفت. اما روی هم رفته زمانی که می گوییم دستگاه دچار مشکل read only  شدن گوشی شده است، منظور حالتی است که در آن رم از حالت نرمال و دسترسی طبیعی خارج می شود.

چطور مشکل read only  شدن هارد موبایل را برطرف کنیم؟

حال که متوجه مفهوم read only شدن گوشی شدیم، چطور می توان این مشکل را برطرف کرد. در درجه اول باید گوشی را به یک کامپیوتر یا لپ تاپ وصل کرد تا در صورت امکان و خوانده شدن داده ها، از آنها یک بکاپ تهیه کرد که به صورت معمول این امکان وجود ندارد.

در قدم بعدی برای رفع مشکل read only  شدن گوشی باید برای فرمت کردن رم اقدام کرد. معمولا می توان با اتصال گوشی به کامپیوتر رم آن را فرمت کرد. در ادامه اگر باز هم با فرمت رم مشکل برطرف نشود و ارور read only باز هم در دستگاه نمایش داده شود، باید از طریق اجرای دستور cmd مشکل را برطرف کرد.

رفع مشکل read only  شدن موبایل از طریق CMD

یکی از راه حل های رفع مشکل گوشی در صورت read only شدن، اجرای دستور CMD است. برای استفاده از این روش باز هم باید گوشی را به کامپیوتر متصل کرد و با اجرای دستور RUN، وارد محیط CMD شوید. گزینه اینتر را زده و سپس کادر command prompt را باز کنید. با باز شدن این کادر باید ابتدا عبارت diskpart را تایپ کرده و گزینه اینتر را بزنید. در ادامه صفحه دیگری باز می شود که باید در آن جا عبارت list disk را بزنید.

به این ترتیب می توانید لیستی از درایوهای ذخیره سازی و حافظه های جانبی که به کامپیوتر وصل شده اند را مشاهده کنید. حال در بین گزینه هایی که در لیست مشاهده می کنید، نام رم مورد نظر را انتخاب کرده و بعد از آن در کادر موجود عبارت attributes disk clear readonly را تایپ کنید. به این ترتیب می توان به راحتی رم را فرمت کرد و مشکل read only  شدن گوشی را برطرف کرد. در ادامه در صورت نیاز می توان اطلاعات رم را مجددا بازیابی کرد.

ریست فکتوری گوشی برای رفع ارور read only

یکی از راه حل های اولیه ای که ممکن است بعد از بروز مشکل read only  شدن گوشی به ذهن هر کاربری بیاید، ریست فکتوری کردن دستگاه است. درست است که ریست فکتوری کردن و بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه می تواند بخش عمده ای از مشکلات و ارورهای دستگاه را برطرف کند، اما قطعا این آخرین راه حل است چرا که در آن تمامی تنظیمات و برنامه های روی گوشی نیز پاک می شود و حتی در مواردی امکان بازیابی آنها نیز وجود ندارد.

از طرفی زمانی که می توان راه حل های بهتری را برای رفع مشکل به وجود آمده در گوشی امتحان کرد، قطعا ریست فکتوری کردن دستگاه نمی تواند گزینه اول و ایده آل ترین راه حل برای رفع مشکل باشد.

2.3/5(3 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.