اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

Optane Memory H20؛ نسل جدید حافظه SSD هیبرید اینتل برای لپ تاپ‌ها

مدت‌هاست که حافظه‌های سری Optane اینتل جایگاه خاصی در دنیای محاسبات شخصی ندارند، اما اینتل با رونمایی از جدیدترین درایو این سری نشان داده به دنبال تغییر وضعیت است. این فناوری که پیش از Optane با نام تجاری 3D XPoint شناخته می‌شد، جایگاهی بین بهترین‌های «یک رم و حافظه فوق سریع» دارد.

مصرف کنندگان برای استفاده از حافظه SSD هیبرید اینتل به ازای هر یک گیگابایت ۴ دلار خواهند پرداخت. این قیمت در مقایسه با حافظه‌های SSD رایج بازار که هزینه آن‌ها ۱۰ سنت به ازای هر گیگابایت است، قابل مقایسه نیست.

نسل-جدید-حافظه-SSD-هیبرید-اینتل-برای-لپ-تاپ_ها

حافظه SSD هیبرید اینتل از سری Optane

همیشه از حافظه SSD هیبرید اینتل به عنوان یک شتاب‌دهنده SSD و نه یک جایگزین نام برده می‌شود. مهم نیست چقدر حافظه SSD در کامپیوتر شما سریع است، مهم انتقال آسان و پیاپی داده‌هایی با حجم زیاد است؛

چیزی که معمولاً در محاسبات روزمره کارایی ندارد. در سویی دیگر، خاصیت فناوری Optane تاخیر بسیار کم آن در خواندن و نوشتن‌های کم است؛ بنابراین ترکیب یک درایو Optane با یک SSD معمولی (و البته یک پردازنده اینتل سازگار) می‌تواند از همه لحاظ از جمله اجرای نرم افزارها، سریع باشد.

درایو هیبرید Optane Memory H20

اینتل با جدیدترین محصول سری Optane به نام Optane Memory H20 این ترفند شتاب‌دهنده SSD را در قالب یک محصول ارائه می‌کند. نسل نخست این محصول به نام H10 در سال ۲۰۱۹ معرفی شده بود که حتی روی چندین مدل لپ تاپ هم به کار رفت. این حافظه با فرمت M.2.2280 در دو نسخه ۵۱۲ گیگابایتی و ۱ ترابایتی عرضه شد که هر یک ۳۲ گیگابایت حافظه Optane را نیز در بر می‌گرفتند.

 بیشتر بخوانید: تفاوت SSD و هاردهای معمولی

تفاوت درایو H20 و H10

درایو H20 نسبت به H10 ارزان قیمت‌تر و در دسترس‌تر است. این قطعه SSD شامل یک درایو QLC (سلول چهار سطحی) می‌شود. درایو QLC هر چهار بیت اطلاعات را در داخل یک سلول فشرده می‌کند تا بتواند ظرفیت حافظه‌های SSD را نسبت به هزینه سرعتی که دارند، بیشتر کند. البته هنوز هم قیمت آن‌ها گران است، اما انتظار می‌رود به عنوان مثال یک درایو ۱ ترابایتی QLC در مقایسه با یک درایو ۱ ترابایتی TLC هزینه کمتر و ظرفیت بیشتری را ارائه می‌کند.

5/5(1 امتیاز)