ماسک صورت شفاف Aeri ؛ یک ماسک با فیلتر قابل تعویض N95

اخبار

بسیاری از کشورها در سراسر جهان در قوانین خود استفاده از ماسک توسط شهروندان در هنگام ابتلا به بیماری را گنجانده‌اند. با فراگیر شدن بیماری همه‌گیر کووید 19، اکنون مردم بیشتری، به خصوص در کشورهای غربی رو به استفاده از ماسک صورت آورده‌اند. اوایل ماه جاری میلادی، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده پیشنهاد داد که تمام شهروندان برای حضور در انظار عمومی باید از ماسک استفاده کنند.

با این حال، ماسک‌های پارچه‌ای و جراحی به گونه‌ای طراحی نشده‌اند که بتوانند ذرات بسیار کوچک موجود در هوا، شامل SARS-CoV-2 را فیلتر کنند. ماسک‌های تصفیه کننده هوا N95 برای فیلتر کردن هوای عفونی مناسب هستند، اما اغلب توسط کارکنان مراکز مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار میگیرند. اکنون تصاویری از ماسک صورت شفاف Aeri توسط برند Huami رونمایی شده است که شامل ویژگی‌های جذابی می‌شود.

ماسک صورت شفاف Aeri

ماسک صورت شفاف Aeri

صرف نظر از اینکه شما از چه نوع ماسکی برای محافظت از خود و دیگران از کووید-19 استفاده می‌کنید، یک چیز مشترک بین همه‌ی آن‌ها وجود دارد: با وجود ماسک، سیستم تشخیص چهره گوشی شما کار نمی‌کند. اکنون Huami به عنوان سازنده گجت‌های پوشیدنی شرکت AmazFit، در حال کار روی ماسکی است که می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

دو هفته پیش Huami در مورد نوآوری جدید خود به نام Project uSmileJ صحبت کرده بود. هدف از این پروژه، کاهش خطرات رعایت نکردن فاصله اجتماعی توسط شهروندان است. اما هوامی هیچگاه زمان عرضه این محصول را اعلام نکرده است. امروز، این شرکت تصاویر سه بعدی را از این گجت پوشیدنی منتشر کرده است که ماسک صورت شفاف Aeri با قابلیت ضدعفونی کنندگی خودکار و یک فیلتر قابل تعویض را شامل می‌شود.

با ماسک صورت شفاف Aeri لبخند یکدیگر را ببینید

ظاهراً نام نهایی این پروژه Aeri است و هدفش این است که به مردم اجازه دهد در حالی که مشغول تنفس کردن هوایی کاملاً سالم و بدون هرگونه آلودگی هستند، بتوانند لبخند یکدیگر را نیز ببینند. یکی دیگر از مزیت‌های ماسک صورت شفاف Aeri این است که مانع تشخیص چهره کاربران در گوشی‌های هوشمندی مانند اپل آیفون و گوگل پیکسل نمی‌شود. هوامی این دو طرح مفهومی از این ماسک را به صورت افقی و عمودی منتشر کرده که به یک پوشش ضد بخار، یک فریم شفاف، یک فیلتر قابل تعویض، یک فن تهویه و یک چراغ فرابنفش (UV) مجهز است.

هرچند ایده‌ای که در پشت تولید این ماسک وجود دارد خیلی ساده است، اما Huami با انتشار این طرح‌های مفهومی نشان داده که عملکرد بی‌نظیری خواهد داشت. قاب جلوی صورت شما شفاف است و اجازه می‌دهد بیشتر صورت شما نمایان باشد. جریان هوا نیز از طریق فیلترهای قابل تعویض که در دو طرف ماسک به کار رفته، به داخل خواهند آمد. این جریان هوا کمک می‌کند دیواره‌ی ماسک عاری از هرگونه بخار باشد و چهره شما دیده نشود. در واقع به لطف این ایده، علاوه بر این که دیگر مشکلی بابت باز کردن قفل گوشی خود با چهره نخواهیم داشت، بلکه می‌توانیم بار دیگر لبخند مردم را در کوچه و خیابان ببینیم.

زمان عرضه ماسک Aeri
ماسک با فیلتر قابل تعویض N95

چراغ‌های فرابنفش ضدعفونی کننده، هنگام اتصال به یک منبع تغذیه فعال می‌شوند. سمت چپ: مدل مفهومی افقی و سمت راست مدل مفهومی عمودی است.

این ماسک شفاف از چه ساخته شده است؟

شرکت Huami در ماسک صورت شفاف Aeri خودش از یک جنس نرم و انعطاف‌پذیر استفاده کرده است تا بتوانید آن را به خوبی روی صورت خود جا دهید. بسیاری از ماسک‌های صورت قابل شستشو توسط ماشین بوده و یا یک بار مصرف هستند، اما بدیهیست که طبیعت این ماسک اینچنین نخواهد بود. ماسک Huami از یک دستگاه پخش نور فرابنفش داخلی برای ضدعفونی کردن خود استفاده می‌کند. این چراغ‌های فرابنفش وقتی فعال می‌شوند که ماسک را از طریق یک پورت USB-C‌ به یک منبع تغذیه متصل کنید.

این ماسک کاملاً سازش‌پذیر است. کاربر می‌تواند از اتصالات فن مختلفی به جای تصفیه کننده هوا، نظیر خنک کننده یا گرم کننده استفاده کند و در عین حال به لطف یک سنسور AQI، اطلاعاتی از کیفیت هوا، میزان رطوبت آن، میزان تنفس و تاریخ انقضای فیلتر را مشاهده کند. همچنین یک ویزور جداشونده برای محافظت از چشم نیز به این ماسک متصل شده است. تسمه‌ها و فیلترهای آن نیز با رنگ‌های مختلف سفارشی می‌شوند.

ماسک Aeri چه زمانی عرضه می‌شود؟

در حال حاضر ماسک صورت شفاف Aeri فقط یک طرح مفهومی سه بعدی است. اگر چه این ماسک خیلی جالب به نظر می‌رسد، ولی مشخص نیست که شرکت Huami به زودی قصد عرضه آن را داشته باشد یا اصلا بتواند به مرحله تولید انبوه برساند.

علاوه بر این ما هنوز نمی‌دانیم آیا واقعاً چنین ماسکی می‌تواند همانند یک ماسک معمولی با فیلتر N95 مؤثر باشد یا خیر. برای درک میزان مؤثر بودن، این ماسک حتماً به یک آزمایش نیاز پیدا خواهد کرد. امیدواریم طی ماه‌ها و سال‌های آینده شاهد توسعه بیشتری در فضای تولید ماسک‌های مراقبت بهداشتی باشیم.

منبع

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+