اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

زنگ زدگی ماشین ظرفشویی اتفاق ناخوشایندی است و اگر ظروف و بدنه دستگاه هم زنگ بزنند، ممکن است دیگر نتوانید از ماشین استفاده کنید. اما زنگ زدن ماشین ظرفشویی، دلایلی دارد که اگر آنها را بشناسید، راحت تر می توانید مسئله را حل کنید. در این مقاله دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و راهکارهای عملی برای رفع این مشکل را نیز معرفی می کنیم. دقت کنید که گاهی باید برای حل این مشکل، از تکنسین های تعمیرات ماشین ظرفشویی کمک بگیرید. در این صورت می توانید روی کمک تخصصی همکاران ما در مرکز سخت افزار ایران حساب کنید.

دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی

علت زنگ زدگی ماشین ظرفشویی چیست؟

اگرچه در مشخصات ماشین ظرفشویی، عبارت استیل ضد زنگ را برای بدنه داخلی ماشین ظرفشویی می بینیم، اما این عبارت همیشه درست نیست! درواقع حتی استیل ضد زنگ هم اگر به درستی نگهداری نشود، پس از مدتی زنگ می زند. به همین دلیل است که بسیاری از کاربران، زنگ زدگی ماشین ظرفشویی را باور نکرده و تصور می کنند که این دستگاه هیچ وقت زنگ نمی زند. مهم ترین دلایل زنگ زدن ماشین ظرفشویی عبارتند از:

آب ورودی به دستگاه

اگر آب وارد شده به ماشین ظرفشویی دارای مقادیر زیادی آهن بوده و یا میزان اکسید آهن در آن بالا باشد، روند زنگ زدگی ماشین ظرفشویی را تسریع می کند. به طور کلی املاح موجود در آب، وارد بخش های داخلی و کف دستگاه شده و بر روی ظروف رسوب می کنند. به مرور زمان و با تکرار این وضعیت، یک لایه قهوه ای مایل به قرمز در استیل ایجاد شده و پس از آن بدنه به وضوح زنگ می زند.

رسوب و جرم گرفتن لوله

یکی دیگر از دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی، رسوب و جرمی است که در لوله ها باقی مانده است. اگر لوله های قدیمی گالوانیزه و فرسوده ای دارید، این احتمال وجود دارد که زنگ زدن ماشین، به دلیل وجود همین لوله ها باشد. بنابراین اگر متوجه شدید که ماشین ظرفشویی شما زنگ زده است، حتما لوله ها را چک کرده و مطمئن شوید که رسوب و زنگ زدگی در آنها وجود ندارد.

نمک و مایع جلادهنده

اگر بیش از حد مشخصی از نمک و مایع جلا دهنده استفاده می کنید، باید  منتظر زنگ زدگی ماشین ظرفشویی خود باشید! حتی بسیاری از تکنسین های تعمیر ماشین ظرفشویی معتقدند که این مواد، دلیل اصلی زنگ زدن دستگاه هستند. واکنش های شیمیایی که میان این مواد در دمای بالا در داخل ظرفشویی رخ می دهد، به علاوه رسوبات و ذرات غذایی شور و اسیدی به جا مانده در دستگاه، ترکیبی خورنده و قوی را به وجود می آورند که موجب زنگ زدن ماشین می شوند.

شوینده نامناسب و زیاد

استفاده مداوم از شوینده های غیر استاندارد و بی کیفیت هم می تواند موجب زنگ زدگی ماشین ظرفشویی شود. ظروف، سبد و استیل داخلی ماشین ظرفشویی تحت تاثیر شوینده های بی کیفیت زنگ زده و به مرور آسیب می بینند. حتی استفاده بیش از حد از مایع و پودرهای شوینده هم این مسئله را تشدید می کند.

رفع مشکل زنگ زدن ماشین ظرفشویی

حالا که با دلایل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی آشنا شدید، لازم است که راهکارهای آن را نیز بشناسید. پیش از هر کاری بهتر است برای شیر ورودی آب به ماشین، یک فیلتر خوب و با کیفیت نصب کنید. به این ترتیب املاح آب گرفته شده و وارد دستگاه نمی شوند. به ویژه اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان کلر و دیگر املاح آب آن بالاست، استفاده از یک فیلتر برای شما ضروری است. فیلتر همچنین مانع از ورود رسوبات جمع شده از لوله های آب به داخل ماشین ظرفشویی می شود. روش کاربردی دیگر برای رفع مشکل زنگ زدگی ماشین ظرفشویی که بیشتر جنبه پیشگیری دارد، تمیز کردن جلا دهنده و نمک از بدنه است.

هرگاه قصد شارژ مخزن نمک و یا مایع جلادهنده را داشتید، از قیف مخصوص استفاده کنید تا مواد بیرون نریزند. پس از استفاده هم حتما سطح استیل را تمیز کنید تا باقی مانده ی مواد، باعث آسیب دیدگی سطح آن نشود. همچنین بهتر است تنها از برندهای شناخته شده و معتبر شوینده برای ماشین ظرفشویی خود استفاده کنید. نکته دیگر این که محفظه شوینده ماشین را طبق استانداردهای تعیین شده در راهنمای دستگاه پر کنید.

امتیاز شما به این نوشته