021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

پلی استیشن بخریم یا ایکس باکس؟

کنسول های بازی و صنعت تولید بازی های ویدئویی روز به روز در حال پیشرفت است و گیمرهای حرفه ای دائما فناوری های جدید این حوزه را دنبال می کنند. در این صنعت دو کنسول بازی پرطرفدار شامل پلی استیشن و ایکس باکس می شود. تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس موجب شده که برخی از کاربران برای انتخاب بین این دو دستگاه با چالش هایی مواجه شوند. 

بنابراین هنگام خرید باید از فرق پلی استیشن با ایکس باکس اطلاع داشته باشند تا بتوانند بر اساس این تفاوت ها بهترین گزینه را انتخاب کنند. در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس بپردازیم و با مقایسه این دو دستگاه از جهات مختلف با یکدیگر، کار انتخاب و خرید را برای علاقه مندان به گیم راحت تر کنیم.

تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس

تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس در یک نگاه

برای بررسی تفاوت هایی که بین کنسول های بازی پلی استیشن و ایکس باکس وجود دارد، می توان به چند مورد اشاره کرد. مهم ترین معیارها در بررسی فرق پلی استیشن با ایکس باکس شامل موارد زیر می شود:

  • تفاوت های دو دستگاه از نظر شرکت سازنده و تکنولوژی ساخت
  • تفاوت دو دستگاه از سری دستگاه های ساخته شده تا کنون
  • تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس از نظر قیمت
  • تفاوت کیفیت تصویر پلی استیشن و ایکس باکس
  • تفاوت های ظاهری پلی استیشن و ایکس باکس
  • تفاوت های سخت افزاری پلی استیشن و ایکس
  • تفاوت بازی های دو دستگاه
  • تفاوت های دو دستگاه از نظر لوازم جانبی

تفاوت ایکس باکس و پلی استیشن از نظر شرکت سازنده و تکنولوژی ساخت

اولین مورد در بررسی تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس، بررسی شرکت سازنده این دو دستگاه است. پلی استیشن ساخت شرکت سونی است و از سال 1994 روانه بازار شده است. این کنسول ها از بهترین و پیشرفته ترین فناوری های ساخت بهره مندند و می توان قابلیت های متنوعی را در آنها مشاهده کرد.

از جمله این قابلیت ها می توان به امکان تماشای فیلم و ویدئو در کنار بازی کردن اشاره کرد. در مقابل، ایکس باکس به شرکت مایکروسافت تعلق دارد. این کنسول های بازی از سال 2001 وارد بازار شدند و تا به امروز پیشرفت های زیادی داشته اند. در یک نگاه کلی کیفیت ساخت و تکنولوژی ساخت هر دو دستگاه بسیار بالاست و نمی توان تفاوت های چندانی را از این نظر مشاهده کرد.

تفاوت مدل های پلی استیشن و ایکس باکس

تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس از نظر تعداد دستگاه های ساخته شده تا کنون و آپدیت های موجود از آنها نیز جالب توجه است. پلی استیشن از زمان عرضه تا کنون روی هم رفته 9 سری را عرضه کرده که از جمله آنها می توان به PS one به عنوان اولین دستگاه و پلی استیشن 5 به عنوان آخرین مدل شرکت سونی اشاره کرد که هریک، در مدل های مختلفی از جمله اسلیم، پرو و … عرضه شده اند.

مایکروسافت نیز از این قاعده مستثنی نیست و در این زمینه دائما به دنبال به روز رسانی دستگاه های خود بوده است. اولین دستگاه این برند ایکس باکس نام دارد و بعد از آن هفت دستگاه دیگر نیز به روز رسانی شده و به بازار عرضه شده اند. جدیدترین دستگاه نیز ایکس باکس سری ایکس نام دارد. از نظر تعداد دستگاه های عرضه شده برند سونی پیشرو بوده است.

مقایسه پلی استیشن و ایکس باکس از نظر قیمت

مورد مهم دیگری که می توان در بررسی تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس به آن اشاره کرد، بحث قیمت است. فرق پلی استیشن با ایکس باکس از نظر قیمت قطعا برای کاربران اهمیت زیادی دارد. با این حال از نظر قیمت تفاوت چندانی بین این دو کنسول وجود ندارد و در هر سری می توان قیمت های تقریبا یکسانی را برای کنسول های بازی هریک از این برندها در نظر گرفت.

تفاوت کیفیت تصویر در پلی استیشن و ایکس باکس

یکی از مهم ترین شاخصه ها برای گیمرها در زمان کار با کنسول بازی، کیفیت تصویر آن دستگاه است. از این رو باید در بررسی تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس، کیفیت تصویر را نیز در نظر گرفت.

در این خصوص نیز هم سونی که از کمپانی های پیشرو در زمینه تولید محصولات صوتی و تصویری است بهترین عملکرد را داشته و هم مایکروسافت سعی کرده از بهترین فناوری های تصویری در ساخت کنسول های بازی خود استفاده کند. در این دستگاه ها می توان تصاویری با کیفیت در حد 4K و 8K را مشاهده کرد. البته که قطعا شرط مشاهده چنین تصاویر با کیفیتی استفاده از یک مانیتور حرفه ای و با کیفیت در زمان بازی است.

تفاوت های ظاهری پلی استیشن و ایکس باکس

یکی از گزینه های قابل توجه در بررسی تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس، تفاوت های ظاهری دو دستگاه است. این مورد تا حدود زیادی سلیقه ای است. اما با این حال بر اساس نظریات اکثر کاربران، ایده های سونی در ساخت کنسول های بازی بسیار جذاب تر و مدرن تر بوده و پلی استیشن ها از نظر ظاهری بسیار زیباتر از مدل های مختلف ایکس باکس بوده اند.

تفاوت های سخت افزاری پلی استیشن و Xbox

سخت افزار گزینه اصلی و بسیار مهمی در ساخت کنسول های بازی است. اجرای روان بازی ها بدون هنگ کردن و توانایی در اجرای قوی ترین بازی های گرافیکی، مدیون یک سخت افزار قوی است. از نظر سخت افزاری تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس چندان قابل ملاحظه نیست؛

چرا که در هر دو دستگاه از بهترین و قوی ترین سخت افزارها استفاده شده است. البته که برای بررسی فرق پلی استیشن با ایکس باکس از نظر سخت افزار باید مدل به مدل دستگاه های هم سطح را با هم مقایسه کرد.

تفاوت بازی های کنسول بازی سونی و مایکروسافت

همانطور که می دانید در خصوص کنسول های بازی هر برند، تنها می توان بازی های اختصاصی هر یک را برای آنها مورد استفاده قرار داد. در واقع نمی توان از بازی های پلی استیشن روی ایکس باکس یا به عکس استفاده کرد. اما نکته مهمی که فرق پلی استیشن با ایکس باکس را فراهم می کند، در امکان استفاده از بازی های قدیمی روی کنسول های جدید است. در خصوص ایکس باکس این امکان برای گیمرها وجود دارد تا بتوانند از بازی های قدیمی خود روی جدیدترین کنسول های بازی ایکس باکس استفاده کرده و لذت ببرند. اما در خصوص پلی استیشن این امکان وجود ندارد.

در این کنسول های بازی نمی توان از بازی های قدیمی که مخصوص نسخه های قبلی پلی استیشن است روی دستگاه های جدید استفاده کرد. از نظر کیفیت، جذابیت و لذت بازی ها نیز مقایسه بین دو دستگاه کار آسانی نیست و این کاملا یک امر سلیقه ای است. بنابراین از نظر بازی گیمرها بهتر است سابقه بازی های منتشر شده توسط هر کمپانی را در نظر بگیرند و با توجه به سبک و ژانر بازی های هر شرکت و سبک مورد علاقه خود، بهترین گزینه را انتخاب کنند.

لوازم جانبی ایکس باکس بهتر است یا پلی استیشن؟

ممکن است برای برخی از کاربران لوازم جانبی کنسول های بازی نیز اهمیت زیادی داشته باشد. از این رو می توان این مورد را هم به عنوان یکی از تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس در نظر گرفت. در خصوص پلی استیشن ها وجود هدست های اختصاصی سونی که با کیفیت سه بعدی عرضه شده اند، لذت شنیدن صدایی با کیفیت را در هنگام بازی برای گیمرها به همراه دارند. در نتیجه از این بابت به نظر می رسد پلی استیشن عملکرد جذاب تری برای کاربران خود داشته است.

پلی استیشن بخریم یا ایکس باکس؟

در اینجا به صورت مختصر به بررسی تفاوت های پلی استیشن و ایکس باکس پرداختیم. با توجه به تمام مواردی که گفته شد به نظر می رسد برای این که بتوان گفت دقیقا کدام دستگاه گزینه بهتری برای خرید است باید به معیارهای دیگری نیز پرداخت که مهم ترین آن نظر شخصی کاربران و گیمرهایی است که تجربه بازی با هر یک از این کنسول های بازی را دارند. دلیل آن هم این است که هر دو برند قابلیت های بالایی در تولید کنسول های بازی دارند و تمام محصولات موجود در بازار کیفیت ساخت و ویژگی های جذاب مخصوص به خود را دارند.

خصوصا این که فرق پلی استیشن با ایکس باکس از نظر مهم ترین موارد مانند قیمت، سخت افزار و کیفیت تصویر چندان زیاد نیست و هر دو دستگاه در یک سطح عملکرد هستند. با این حال برای خرید این دستگاه ها بهتر است آنها را مدل به مدل با هم مقایسه کرد. برای مثال در مقاله ” پلی استیشن 4 پرو یا ایکس باکس وان ایکس کدام بهتر است؟”، می توان به انتخاب دقیق تری بین این دستگاه ها رسید.

4.3/5(12 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.