021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی در چیست؟

در بازار دو نوع اسپیکر داریم، یک مدل همان اسپیکرهای خانگی است که در خانه و برای پخش موسیقی و فیلم از آنها استفاده می شود و مدل بعدی نیز اسپیکرهای حرفه ای تری هستند که با عنوان اسپیکر مانیتورینگ آنها را می شناسیم. تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی از زمین تا آسمان است و این مانیتورها برای کاربردهای متفاوتی طراحی و ساخته شده اند. دانستن فرق اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی در زمان خرید این دیوایس ها اهمیت زیادی دارد، چرا که برای خرید این اسپیکرها باید به مراتب هزینه بیشتری را پرداخت کرد.

از طرفی نیز بسته به نوع کاربرد، باید اسپیکری مناسب را خریداری کرد، چرا که چه بسا حتی به واسطه خرید یک اسپیکر مانیتورینگ گران قیمت، این دستگاه نتواند نیاز کاربری که به یک اسپیکر خانگی نیاز دارد را برطرف کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی از جهات مختلف آشنا شویم.

تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی در چیست؟

تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی از نظر زمینه استفاده

اولین مورد که فرق اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی را مشخص می کند، تفاوت شان در زمینه استفاده از آنهاست. از اسپیکرهای مانیتورینگ به صورت اختصاصی در استودیوهای ضبط استفاده می شود. این اسپیکرها بسیار حرفه ای بوده و از آنها برای میکس و مسترینگ استفاده می شود.

این اسپیکرها در استودیوهای حرفه ای تجاری مورد استفاده قرار می گیرند. این اسپیکرها ساختاری دارند که تمامی صداها را با تمامی جزئیات ضبط کنند و به دلیل این که صداها را کاملا دقیق و مشابه هر آن چه هستند پخش می کنند، قطعا نباید انتظار شنیدن صدایی زیبا از آنها را داشت. در مقابل اما اسپیکرهای خانگی با فیلتر کردن صدا برای پخش موسیقی و فیلم در خانه مورد استفاده قرار می گیرند. نوع کاربرد مهم ترین تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی است.

اکتیو یا پسیو بودن اسپیکرهای خانگی و مانیتورینگ

مورد دیگری که می توان تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی را در آن جست و جو کرد، اکتیو یا پسیو بودن هر کدام از این اسپیکرهاست. اسپیکرهای مانیتورینگ دارای یک آمپلی فایر برق رسان داخلی اند که به واسطه وجود آن اکتیو هستند. در مقابل اما اسپیکرهای خانگی از نوع پسیو هستند و برای پخش صدا برق خود را از یک آمپلی فایر جداگانه دریافت می کنند.

تفاوت آمپلی فایرها در اسپیکرهای مانیتورینگ و خانگی

یکی دیگر از موارد تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی در آمپلی فایرهای برق رسان آنهاست. در اسپیکرهای مانیتورینگ تعداد آمپلی فایرها بیشتر است و در هر یک از اسپیکرها از چند آمپلی فایر جداگانه استفاده شده است. این آمپلی فایرها هر یک برق جداگانه ای دریافت می کنند. این مهم موجب دقیق تر شدن صداها در این اسپیکر خواهد شد. در اسپیکرهای خانگی اما این گزینه وجود ندارد.

تفاوت صدادهی اسپیکرهای مانیتورینگ و خانگی

صدادهی گزینه دیگری است که موجب تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی می شود. اسپیکرهای مانیتورینگ دامنه فرکانسی ویژه ای را تقویت نمی کنند و هدف طراحی آنها ارائه یک صدای دقیق است. به این ترتیب می توان تمامی نواقص را در جزئیات صداها شنید. اما در خصوص اسپیکرهای خانگی این صدادهی روی دقت تمرکز ندارد و بیشتر صداهایی فیلتر شده و زیبا از آنها پخش می شود.

تفاوت کمپرس کردن صدا در اسپیکرهای خانگی با مانیتورینگ

این مورد در واقع تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی از نظر توانایی در پخش صداهای بالا بدون کمپرس کردن صداست. در واقع این که تا چه میزان اسپیکر بتواند با قدرت بالا صداها را پخش کند و کیفیت و وضوح صدا با بلند شدن آن افت نکند، تفاوت بین این اسپیکرها را موجب می شود. اسپیکرهای مانیتورینگ می توانند بدون کمپرس کردن صدا در صداهای بسیار بالا صداها را پخش کنند. این اسپیکرها می توانند برای مدت زمانی طولانی صداهای بسیار بلند را با کیفیت بالا پخش کنند. مانیتورهای خانگی چنین مشخصه ای ندارند.

تفاوت در وضوح صدا در اسپیکرهای مانیتورینگ و خانگی

در اسپیکرهای خانگی همان طور که پیش از این هم گفته شد صداها با کیفیت بیشتری پخش می شوند و با فیلتر شدن صداها، ایرادهای آن برطرف می شود. این اسپیکرها ایرادهای صدا را پوشش می دهند. در مقابل آنها در اسپیکرهای مانیتورینگ تمامی ایرادهای صدا به صورت دقیق پخش می شود تا مهندسان و کاربران این اسپیکرها بتوانند مشکلات را تشخیص داده و آنها را برطرف کنند.

در اسپیکرهای خانگی فرکانس ها به منظور بهتر شدن صداها تقویت می شوند و برخی از فرکانس ها نیز تضعیف خواهند شد. این در حالی است که تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی در این است که در مانیتورها صداها دقیقا همان طور که هستند و بدون کم و زیاد شدن فرکانس ها پخش می شوند.

تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی از نظر قیمت

در نهایت یکی از مهم ترین گزینه ها که موجب فرق اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی می شود، تفاوت قیمتی است. از نظر قیمت، اسپیکرهای مانیتورینگ بسیار گران قیمت ترند، چرا که آنها دیوایس های بسیار حرفه ای تری هستند. اسپیکرهای خانگی بسته به سبک طراحی و ویژگی هایی که دارند با قیمت های متفاوتی نیز عرضه می شوند اما روی هم رفته قیمت آنها در مقایسه با اسپیکرهای مانیتورینگ بسیار کمتر است. البته در مدل های حرفه ای تر و جدیدتر خانگی می توان اسپیکرهای بسیار گران قیمتی را نیز خریداری کرد.

کدام اسپیکر برای پخش موسیقی بهتر است؟

در حالی که در این جا با تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ و اسپیکرهای خانگی و نوع کاربرد آنها آشنا شدیم، برای برخی این سوال مطرح می شود که کدام اسپیکر برای پخش موسیقی گزینه بهتری است. در پاسخ باید گفت ویژگی هایی که اسپیکرهای خانگی دارند آنها را به گزینه بهتری برای پخش موسیقی تبدیل می کند، چرا که آنها با فیلتر کردن صداها، پخش موسیقی را لذت بخش تر می کنند. با این حال هنوز هم می توان با اسپیکرهای مانیتورینگ موسیقی پخش کرد، اما قطعا تجربه ای که با یک اسپیکر با کیفیت خانگی خواهید داشت را به دست نمی آورید.

آیا می توان از اسپیکرهای مانیتورینگ به جای اسپیکر خانگی استفاده کرد؟

تفاوت اسپیکرهای مانیتورینگ با اسپیکرهای خانگی در درجه اول موجب تفاوت در نوع استفاده از آنها می شود. به همین دلیل نمی توان از یک اسپیکر مانیتورینگ به جای یک اسپیکر خانگی استفاده کرد. حرکت کردن در مقابل اسپیکرهای مانیتورینگ می تواند روی کیفیت پخش صدای این اسپیکرها تاثیر بگذارد و موجب تغییر آنها شود. در نتیجه قطعا استفاده از اسپیکرهای مانیتورینگ در خانه توصیه نمی شود.

4.3/5(3 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *