021-62948

اشتراک گذاری

آموزش نحوه کالیبره کردن پرینتر

کالیبره کردن کاری است که برای بهبود عملکرد دستگاه های مختلف انجام می شود. در واقع کالیبراسیون به این معنی است که یک دستگاه را در بهترین حالت آن تنظیم کنید تا بتواند برای کاربردی که از آن استفاده می شود بهترین نتایج را ارائه دهد. در خصوص پرینترها نیز کالیبراسیون ضرورت دارد. با کالیبره کردن پرینتر می توان کیفیت چاپ و عملکرد دستگاه را بهبود بخشید تا دقیقا در نتایج به استانداردهای مدنظر دست یافت. با کالیبراسیون پرینتر، این دستگاه دقت بسیار بیشتری دارد و تمامی عملکردهای آن مطابق استانداردهایی که برای آن تعیین شده است انجام می شود.

زمانی که پرینتر را کالیبره می کنید رنگ ها واضح تر و دقیق ترند و پرینت ها نیز بسیار کیفیت بالایی دارند. در نتیجه اگر به دنبال دریافت بهترین کارایی از یک پرینتر باشید باید حتما با نحوه کالیبره کردن این دستگاه ها آشنا شوید. در ادامه این مقاله به بررسی روش های کالیبره کردن پرینتر می پردازیم. برای دریافت مشاوره رایگان هم می توانید با مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

کالیبره کردن پرینتر

روش های کالیبره کردن پرینتر

برای کالیبراسیون پرینتر دو روش اصلی وجود دارد که باید بر اساس نوع دستگاه و شرایطی که پرینتر دارد از آنها استفاده کرد. روش های کالیبره کردن پرینتر شامل دو روش کالیبراسیون دستی و کالیبراسیون اتوماتیک می شوند که در ادامه هریک از آنها را به شما آموزش می دهیم.

کالیبراسیون دستی پرینتر

یکی از روش های عمومی تر برای کالیبره کردن انواع پرینترها روش دستی است. برای کالیبره کردن دستی یک پرینتر باید بسته به این که دستگاه چه مدلی است در صفحه نمایش لمسی یا منوی دکمه ای آن به منوی اصلی دسترسی پیدا کرد. بعد از این که وارد منوی پرینتر شدید باید در بخش تنظیمات آن به گزینه های کالیبره کردن پرینتر دسترسی یابید.

گزینه مورد نظر Print Quality است که با انتخاب آن می توانید پرینتر را کالیبره کنید. به این ترتیب هم کیفیت و هم دقت رنگ های پرینتر بالاتر می رود. روش دستی به صورت معمول زمانی استفاده می شود که شارژ کارتریج پرینتر  را انجام داده اید.

کالیبراسیون دستی پرینتر

نحوه کالیبره کردن اتوماتیک پرینتر

روش راحت تری که برای کالیبره کردن پرینتر وجود دارد، استفاده از گزینه اتوماتیک این دستگاه است. این روش به صورت پیش فرض در بسیاری از مدل های جدیدتر وجود دارد که کالیبراسیون دستگاه ها را به صورت خودکار انجام می دهد. در واقع نحوه کارکرد تکنیک کالیبراسیون خودکار پرینترها به این صورت است که دستگاه هر 48 ساعت یک بار به صورت اتوماتیک کالیبره می شود.

در نتیجه بدون این که نیاز به انجام کار به خصوصی از جانب کاربر باشد، کالیبره کردن پرینتر در بازه زمانی مشخص و بعد از روشن شدن و کار کردن دستگاه به صورت خودکار انجام می شود. در این حالت همیشه می توان بهترین و دقیق ترین رنگ ها و کیفیت چاپ را از دستگاه انتظار داشت. روش کالیبراسیون اتوماتیک خصوصا برای زمانی که تعویض کارتریج پرینتر را انجام داده باشید کاربرد دارد.

اگر پرینتر را کالیبره نکنیم چه می شود؟

کالیبراسیون پرینتر این امکان را به شما می دهد تا حداکثر بازدهی را یک دستگاه دریافت کنید. اما اگر این کار را به صورت روتین انجام ندهید مشکلات متعددی را در چاپ مشاهده خواهید کرد. کاهش کیفیت پرینت، کاهش دقت رنگ ها، از بین رفتن استانداردهای پرینتر، کم رنگ شدن یا پررنگ تر شدن چاپ ها، سایه افتادن روی پرینت ها، سفید پرینتر گرفتن، کاهش وضوح فونت ها در چاپ از جمله مشکلاتی است که در صورت کالیبره نکردن پرینتر اتفاق می افتد.

بنابراین به کاربران توصیه می شود تا حتما در کنار کالیبره کردن پرینتر به صورت اتوماتیک خصوصا در زمان هایی که کارتریج دستگاه شارژ شده است، کالیبراسیون دستی را هم انجام دهند. گاهی اوقات حتی کالیبره کردن چاپگر روشی است که می تواند جلوی هزینه های بیشتر برای تعمیر پرینتر را هم بگیرد.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.