اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت کار نکردن موتور کولر گازی چیست؟

موتور یا کمپرسور کولر گازی یکی از اصلی ترین قطعات در این دستگاه ها است و دلیل اصلی کار کردن یا کار نکردن یک کولر گازی محسوب می شود. این قطعه مکانیکی در بخش بیرونی کولر گازی قرار می گیرد. از کار افتادن و کار نکردن موتور کولر گازی می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. هر یک از این دلایل نیز راه کار متفاوتی را برای رفع مشکل کار نکردن کمپرسور کولر گازی می طلبد. بنابراین برای رفع این مشکل ابتدا باید دید کمپرسور یا موتور دقیقا چیست و چه عملکردی در کولر های گازی دارد و بعد در ادامه دلایل خرابی و بروز مشکل در این قطعه را بررسی کرد.

با توجه به دلیل کار نکردن موتور کولر گازی می توان راه کار های مناسب جهت رفع مشکل روشن نشدن موتور کولر گازی را ارائه داد. البته قطعا بهترین راه کار مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر کولر های گازی است. کارشناسان مجرب مرکز سخت افزار ایران با تجربه ای بالا در زمینه عیب یابی و تعمیر انواع کولر های گازی می توانند در هر زمینه ای به شما کمک کنند.

کار نکردن کولر گازی

کمپرسور چیست و چه عملکردی در کولر های گازی دارد؟

همان طور که گفته شد کمپرسور در واقع یک بخش مکانیکی در کولر های گازی است که نقش اصلی را در کار کردن این دستگاه ها دارد. کمپرسور یا موتور در کم و زیاد کردن حجم گاز ورودی به کولر نقش دارد و در زمان های مختلف بر حسب نیاز حجم گاز را بالا یا پایین می برد. این دستگاه ها هوا را فشرده کرده و سپس این هوا را به قسمت احتراق کولر می فرستند.

به این ترتیب این قطعه با به گردش انداختن گاز خنک کننده در مدار گاز و بین اوپراتور و کندانسور، موجب ایجاد جریان هوا و خنک شدن باد کولر می شود. کمپرسور ها انواع مختلفی دارند که از جمله آن ها می توان به کمپرسور های دینامیکی، محوری، دیافراگمی و … اشاره کرد. این قطعات به دلایل مختلفی ممکن است روشن نشوند. با توجه به دلیل کار نکردن موتور کولر گازی که در ادامه به آن ها می پردازیم می توان از یک راه حل مناسب برای رفع مشکل کار نکردن کمپرسور کولر گازی استفاده کرد.

دلایل کلی کار نکردن موتور کولر گازی چیست؟

به صورت کلی هر کمپرسور یا موتوری در کولر های گازی متشکل از یک سری قطعات داخلی مهم است که در صورت خرابی و از کار افتادن هر یک از این قطعات ممکن است مشکل روشن نشدن موتور کولر گازی در دستگاه رخ دهد. مهم ترین و تاثیر گذارترین این قطعات شامل ترموستات کنترل دما، سیم ها و فیش های کمپرسور، برد الکتریکی، خازن ها، برد فرمان، سنسور دما، بخش های مکانیکی کمپرسور و … می شود.

در صورت خرابی هر یک از این قطعات، با مشکل کار نکردن موتور کولر گازی مواجه خواهیم شد. در نتیجه بر اساس هر کدام از این قطعات و خرابی آن ها تعمیر موتور کولر گازی و تعویض قطعات مختلف آن انجام خواهد شد.

کار نکردن کمپرسور به دلیل خرابی ترموستات کنترل دما

یکی از قطعات مهم در کولر های گازی و در بخش کمپرسور، ترموستات کنترل دما است. این قطعه یک سری جایگاه های الکتریکی دارد که ممکن است به مرور زمان و به دلایل مختلفی از کار بیفتند. اگر این اتفاق بیفتد و ترموستات کنترل دما از کار بیفتند، حتی اگر قادر به روشن کردن موتور فن باشد، نمی تواند موتور کمپرسور کولر را روشن کند. در نتیجه از کار افتادن ترموستات کنترل دمای کولر گازی می تواند مهم ترین دلیل خرابی و کار نکردن موتور کولر گازی باشد.

خرابی برد الکتریکی  به دلیل کار نکردن موتور کولر گازی

یکی از مهم ترین دلایل روشن نشدن موتور کولر گازی به دلیل خرابی و از کار افتادن یک قطعه مهم در این دستگاه ها به نام برد الکتریکی است. این قطعه در واقع موظف به تامین ولتاژ مورد نیاز کمپرسور است. در نتیجه اگر برد الکتریکی به هر دلیلی دچار مشکل شود نمی تواند ولتاژ مورد نیاز کمپرسور را تامین کرده و به دنبال آن شاهد کار نکردن کمپرسور کولر گازی خواهیم بود. البته تشخیص و عیب یابی خرابی برد الکتریکی کولر های گازی کاری است بسیار تخصصی که به ابزار های به خصوص و تجربه و مهارت بالایی نیاز دارد.  

از کار افتادن موتور کولر گازی به دنبال خرابی خازن ها

خازن ها نیز بخش مهم دیگری در کمپرسور کولر های گازی هستند. این قطعه به استارت زدن کمپرسور و راه افتادن موتور کمک می کنند. خازن ها باید به صورت مداوم در مدار باشند. در صورتی که خازن ها به دلایل مختلف از جمله استهلاک از کار افتاده و خراب شوند، بروز مشکل کار نکردن موتور کولر گازی اجتناب ناپذیر خواهد بود.

بنابراین با تعویض خازن ها می توان مشکل ایجاد شده در کمپرسور را برطرف کرد و مجدد کولر را راه اندازی کرد. البته برای تشخیص این که روشن نشدن موتور کولر گازی به دلیل خرابی خازن ها است به روش های تخصصی تست خازن های کولر گازی نیاز است. این روش تخصصی در مراکز تعمیرات کولر های گازی انجام می شود. در صورت نیاز به نصب خازن کولر گازی نیز به مهارت و ابزار های تخصصی نیاز است.

خرابی و بروز مشکل در برد فرمان کولر های گازی

دلیل دیگر کار نکردن کمپرسور کولر گازی به دلیل مشکلاتی است که در برد فرمان کولر ایجاد شده است. این قطعه دستور دهنده تامین ولتاژ مورد نیاز کمپرسور و موتور فن است. در نتیجه باز هم به دنبال خرابی برد فرمان ولتاژ مورد نیاز کمپرسور تامین نمی شود و کار نکردن موتور کولر گازی اتفاق می افتد.

باز هم باید برای تشخیص دقیق این که مشکل از برد فرمان است، یک سری بررسی ها و عیب یابی های تخصصی صورت بگیرد. تشخیص دادن مشکلات برد فرمان بسیار سخت است و به تجربه و مهارت بسیار بالایی نیاز دارد. در صورت نیاز ممکن است تعمیرکار برای رفع مشکل روشن نشدن موتور کولر گازی ناچار به تعویض برد فرمان آن شود.

از کار افتادن سنسور های دما در کولر گازی

دلیل مهم دیگر کار نکردن موتور کولر گازی مربوط به خرابی سنسور های دمای آن است. این قطعه باید میزان دما را اندازه بگیرد و در صورت بالا رفتن دما، سنسور میکروسوئیچ را فعال کند. این سنسور موظف است برق مورد نیاز فن و کمپرسور را تامین کند. در صورتی که سنسور کنترل دمای کولر گازی از کار بیفتند، کمپرسور فعال نشده و روشن نمی شود.

کار نکردن موتور کولر گازی به دلیل قطع شدن سیم ها و فیش ها

در کمپرسور ها یک سری سیم و فیش وجود دارد که می توانند بعد از گذشت مدت زمانی به دلیل استهلاک و پوسیدگی قطع شوند. این سیم ها و فیش ها برای انتقال برق و ولتاژ کاربرد دارند. در نتیجه اگر قطع شوند برق مورد نیاز کمپرسور تامین نشده و شاهد روشن نشدن موتور کولر گازی خواهیم بود.

فیش ها نیز رابط بین سیم ها به کمپرسور هستند و در صورت شکستن و خرابی آن ها، اتصالات کمپرسور قطع شده و برق کافی به آن نمی رسد. در نتیجه تعویض این سیم ها و فیش های پوسیده و قطع شده راه کار دیگری است که می توان برای رفع مشکل کار نکردن موتور کولر گازی از آن استفاده کرد.

کار نکردن موتور به دلیل مشکل در اورلود کمپرسور

یکی دیگر از قطعات مهم و کاربردی در کمپرسور ها اورلود نام دارد. این قطعه نقش محافظت کننده از کمپرسور را دارد. زمانی که کولر های گازی فشار زیادی را تحمل می کنند، مانند زمانی که جریان بالایی از ولتاژ وارد کولر می شود یا این که یونیت خارجی کثیف است، کمپرسور داغ می کند. در این جا اورلود وارد عمل شده و با قطع کردن اتصال و جریان منتهی به کمپرسور، از آن در برابر داغی زیاد محافظت می کند. به این ترتیب تا زمانی که کمپرسور مجددا سرد شود امکان کار کردن را ندارد. همین امر موجب کار نکردن موتور کولر گازی می شود.

تعمیر و تعویض کمپرسور

علاوه بر قطعات مهم و تاثیر گذاری که در بالا به آن ها اشاره شد، در کل خرابی و از کار افتادن کمپرسور مهم ترین دلیل روشن نشدن آن است. در این شرایط کلا کمپرسور از کار افتاده و دیگر روشن نمی شود. در نتیجه شاید نیاز باشد برای رفع مشکل کار نکردن موتور کولر گازی، کمپرسور کامل تعویض شود. البته قطعا این کار هم هزینه بالاتری دارد و هم این که به مهارت و تخصص زیادی نیاز است. 

پیش از هر تصمیمی باید حتما دستگاه توسط کارشناسان مجرب بررسی و عیب یابی شده و تمام دلایل ذکر شده برای روشن نشدن موتور کولر گازی مورد بررسی قرار بگیرد. در نهایت اگر تنها راه حل تعویض کمپرسور باشد، باید با استفاده از یک قطعه اصلی و با ابزار ها و تجربه بالا تعویض این قطعه بسیار حساس انجام شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز معتبر در زمینه تعمیر انواع کولر های گازی از جمله تعمیر کولر گازی اجنرال است.

5/5 (1 امتیاز)