021-62948

اشتراک گذاری

شارژ گاز کولر گازی

مطمئنا شما هم می توانید یکی از کاربران کولر گازی در منزل یا محل کار خود باشید. هرکجا که باشید، یک نفر مسئول رسیدگی به تعمیرات، مشکلات و حتی تنظیمات عملکرد کولر گازی است. همان طور که می دانید کولر گازی نیز نیاز به کنترل ماهانه یا سالانه پیدا می کند.

شارژ گاز کولر گازی یکی از مواردی است که باید در زمان معینی مورد بررسی قرار می گیرد. این مطلب روش هایی را برای شارژ گاز در کولر گازی به شما معرفی می کند. توصیه می شود این عملیات توسط متخصصین تعمیرات کولرگازی انجام شود.

چرا شارژ گاز کولر گازی الزامی است؟

گفتنی است که بیشتر دستگاه ‌های تهویه مطبوع یا کولر های گازی برای عملکرد تهویه و خنک کردن محیط اطراف خود از گازهایی فریونی R22 استفاده می‌کنند. کمبود این گازها و یا حتی نبود آنها در سیستم های تهویه سیکل تبرید را مختل می کند.

در این حالت حتما دستگاه شما با مشکلات و اختلالات اساسی مواجه خواهد شد. وقتی چنین مواردی برای کولر گازی شما پیش می آید نشانگر شارژ گاز مصرفی کولرتان می باشد. شارژ گاز کولر گازی در اکثر موارد با R22 انجام می گیرد.

نکات مهم در شارژ کردن گاز در کولر گازی

اولین و اساسی ترین نکته در شارژ گاز کولر گازی زمانی بروز می کند که سیستم سرمایشی سرمای کافی ندارد. این امر در بیشتر موارد ابتدا به کمبود یا نبود گاز در مخزن کولر مربوط می شود. یک کولر گازی در سه حالت ممکن است به شارژ کردن گاز احتیاج داشته باشد:

  • سیستم سرمایشی تماما از گاز تخلیه شده و فاقد گاز است.
  • در صورتی که کولر تازه خریداری شده نصب شده باشد.
  • کولر گازی به دلیل اختلال در سرمایش با کمبود مواجه است و به گاز بیشتری نیاز دارد.

شارژ گاز کولر گازی در حالت تکمیل یا افزایش شارژ

ابتدا باید حالتهای زیر را بررسی کنید تا مطمئن شوید که کولر با کمبود گاز مواجه است:

  • چک کردن فشار گاز در کولر گازی در هنگام کارکرد کمپرسور
  • عدم سرمایش کافی در محیط نصب ‌شده
  • وجود یخ یا برفک فین ‌های اپراتور در حالت سرمایشی

شارژ گاز کولر گازی در حالت نصب جدید

حتما زمانی هم فرا می رسد که شما نیز یک کولر گازی جدید از یک شرکت معتبر خریداری می‌کنید. در کولر گازی نو تقریبا به ‌اندازه ۵ متر لوله، در سیستم کندانسور گاز وجود دارد. این مقدار به احتمال بسیار بالا بعد از اتمام نصب کولر گازی کاهش می یابد.

در نتیجه پس از نصب، سیستم تهویه به وکیوم نیاز دارد. ابتدا باید از عدم وجود هوا و رطوبت در سیستم مطمئن شوید تا به مرحله وکیوم برسید. سپس شیر سرویس را باز کنید و گاز موجود را به داخل سیستم انتقال دهید. همان طور که گفته شد گاز موجود در کندانسور کولر برای ۵ متر لوله کافی است.

اگر قصد داشته باشید لوله‌ کشی بیشتری صورت بگیرد، به ازای هر یک متر لوله اضافی به ۲۰ گرم گاز احتیاج دارید. باید بدانید که در صورت استفاده از ۵ متر لوله یا کمتر، شارژ گاز کولر گازی امری لازم نیست.

شارژ گاز کولر گازی چه موقع انجام می شود؟

آیا می دانید چه موقع باید گاز کولر گازی را شارژ کنید؟ اگر کولر شما تازه است و هنوز از آن استفاده نکرده اید، پس از پایان نصب باید آن را شارژ کنید. چرا که مخزن کولرهای جدید خالی است و باید ضمن باز کردن وکیوم، شارژ شوند تا عملیات تبرید را بدون هیچ نقص و ایرادی انجام دهند.

با تمام شدن گاز هم نیاز به شارژ کولر گازی می باشد. معمولا مخزن کولر گازی و اسپلیت پس از مدتی تخلیه شده و عملیات خنک سازی انجام نمی شود. همچنین وقتی مقدار گاز موجود در مخزن برای خنک کردن محیط کافی نیست و کولر نیاز به شارژ مازاد دارد هم باید گاز اضافه به مخزن تزریق کرد. شارژ گاز کولر گازی در هریک از این موارد باید به سرعت و بدون فوت وقت انجام شود. در غیر این صورت، باید خودتان را برای آسیب دیدگی دستگاه و بروز مشکلات و ایرادهای جدی در آن آماده کنید.

مراحل شارژ کولر گازی

مراحل شارژ گاز کولر گازی و اسپلیت به ترتیب زیر است:

1- خاموش کردن کولر

2- وصل کردن شیلنگ گیج مانیفولد به پمپ های فشار کولر

3- روشن کردن کولرگازی

4- چک کردن دما پس از گذشت 15 دقیقه از روشن بودن کولر

5- انتخاب روش و دستگاه شارژ گاز کولر

6- چک کردن نشتی احتمالی کولر گازی

7- وصل کردن شیلنگ شارژ گاز یا منبع تغذیه به کپسول گاز با رعایت استاندارد های لازم

8- اضافه کردن گاز مبرد به مخزن کولرگازی

9- تست کولر گازی و اطمینان از عملکرد بی نقص آن

شارژ گاز کولر گازی در حالتی که سیستم فاقد گاز است

وقتی کولر گازی شما فاقد گاز باشد نیاز به شارژ دارد. ولی اول باید بدانید که به چه شیوه ای این موضوع مشخص می شود؟ ابتدا شیر سرویس را فشار دهید. اگر از این قسمت گاز خارج شد، به این معناست که سیستم دارای مقداری گاز است. در غیر این صورت، سیستم گاز ندارد و باید شارژ شود.

توجه داشته باشید که در هر زمان، قبل از انجام هر نوع شارژ گاز، حتما باید کولر گازی را وکیوم کنید. برای شارژ گاز کولر گازی سیستم باید بعد از وکیوم نشت ‌یابی شود. اگر از طول دقیق لوله‌کشی در نصب کولر اطلاع دقیق ندارید، سعی کنید از دو روش شارژ گاز با آمپرمتر و یا گیج مانوفیلد استفاده نمایید. همچنین در صورتی که مهارت کافی ندارید کار را به تعمیرکار مجرب بسپارید.

یخ زدگی لوله رفت کندانسور

پس از بررسی مقدار گاز داخل سیستم کولر، چون از مقدار گاز اطلاع دقیقی ندارید، نمی‌توانید از ترازو برای شارژ گاز کولر گازی استفاده کنید. یک روش این است که گاز سیستم را کاملا تخلیه کنید و مجددا شارژ نمایید. با توجه به مضر بودن این گاز توصیه می شود باز هم از دو روش دوم و سوم استفاده نمایید.

تعمیرات کولر گازی

تکنسین های متبحر ما در مرکز تعمیرات کولر گازی  تخصصی ترین خدمات تعمیری انواع کولرهای گازی و دستگاه های تهویه مطبوع را ارائه می دهند. در این مرکز تمامی شیوه های تعمیری و تعویض قطعات برای انواع برندهای کولر گازی صورت می پذیرد. واحدهای تعمیر کولرگازی در این مرکز خدمات تخصصی تعمیر و ترمیم انواع مدل های کولرگازی را به کاربران گرامی ارائه می نمایند.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز معتبر در سطح کشور می باشد. در این مرکز تمامی فعالیتهای تعمیراتی در انواع برندهای تولید کننده لوازم الکترونیکی از جمله لوازم خانگی، لوازم صوتی و تصویری، موبایل، تبلت، لپ تاپ، رایانه و… به نحو احسنت انجام می گیرد. هیچ مشکلی بدون برطرف شدن از این مرکز باز نمی گردد. تمامی برندهای معتبر سازنده لوازم الکترونیکی به مرکز سخت افزار ایران به جهت جلب رضایت مشتریان اعتماد کرده اند.

مرکز تعمیر اسپلیت سامسونگ / مرکز تعمیر اسپلیت فوجیتسو / مرکز تعمیر اسپلیت ال جی / مرکز تعمیر اسپلیت توشیبا / نمایندگی فروش کولر گازی ال جی / نمایندگی فروش کولر گازی سامسونگ / نمایندگی فروش کولرگازی توشیبا / نمایندگی فروش کولر گازی فوجیتسو

تعمیرات تخصصی اسپلیت سامسونگ / تعمیرات تخصصی اسپلیت فوجیتسو / تعمیرات تخصصی اسپلیت ال جی / تعمیرات تخصصی اسپلیت توشیبا

فروش کولر گازی / قیمت کولر گازی / قیمت کولر گازی پرتابل / قیمت کولر گازی اینورتر / فروش اسپلیت توشیبا / قیمت اسپلیت / فروش اسپلیت سامسونگفروش اسپلیت فوجیتسوفروش اسپلیت ال جی  / فروش اسپلیت توشیبا / سرویس اسپلیت /

تعمیرات اسپلیت / تعمیر اسپلیت / تعمیرات کولر گازی / تعمیر کولر گازی

امتیاز شما به این نوشته