021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر رله استارت یخچال

رله استارت یخچال قطعه ای در کمپرسور یخچال و فریزر است که برای راه اندازی و استارت کمپرسور مورد نیاز است. کمپرسور در پشت یخچال و فریزر قرار دارد و مسئول خنک کردن فضای داخلی است. اگر رله استارت خراب شود، کمپرسور از کار می افتد، گازی در یخچال برای گرفتن هوای گرم و انتشار هوای سرد باقی نمی ماند و در نتیجه یخچال و فریزر خراب می شود.

تعمیر این بخش از یخچال همانند سایر بخش های این دستگاه به تخصص و تجربه بالا نیاز دارد، لذا توصیه اکید داریم که حتما از یک مرکز معتبر تعمیرات یخچال کمک بگیرید.

تعمیر رله استارت یخچال

دلایل خرابی رله استارت یخچال

رله استارت یخچال، دارای یک سیم پیچ مغناطیسی است که جریان برق در آن، به جریان مغناطیسی تبدیل می شود. به عبارت بهتر، سیم پیچ تبدیل به یک آهنربا می شود که کنتاکت فلزی موجود در رله را جذب می کند. به این ترتیب اتصال برقرار شده و جریان برق به سمت کلید انتقال پیدا می کند. عواملی همچون کار بیش از حد یخچال، خرابی کمپرسور یخچال، آسیب دیدگی ترموستات و به ویژه نوسانات جریان برق، رله استارت را از کار می اندازند. در نتیجه بروز این اتفاق، عملکرد یخچال مختل شده و سیکل سرمایش، به درستی انجام نمی شود.

علائم از کار افتادن رله استارت یخچال

گرم شدن فضای داخل یخچال

یکی از نشانه های اصلی خرابی و از کار افتادن رله استارت یخچال، گرم شدن فضای داخلی این دستگاه است. این قطعه، انرژی مورد نیاز برای کار کمپرسور را به آن انتقال می دهد. بنابراین خرابی رله استارت یخچال، کمپرسور را از کار می اندازد و به دنبال آن، سیکل تبرید مختل می شود. یعنی ممکن است یخچال خنک نشده و حتی فضای داخلی آن کاملا گرم باشد.

شنیدن صدای کلیک

اگر رله استارت یخچال درست کار نکند، صدایی شبیه به کلیک از این دستگاه شنیده می شود. البته یک بار صدای کلیک، نشان دهنده سالم بودن این قطعه است. اما تکرار این صدا و تداوم آن، به این معنی است که باید هرچه زودتر، به فکر تعمیر یا تعویض رله استارت یخچال خود باشید.

نحوه تست رله استارت یخچال

نحوه تست رله استارت یخچال

اگر بعد از تعویض رله استارت یخچال، دستگاه را به منبع برق متصل کردید و موتور 3 ثانیه پس از روشن شدن یخچال، خاموش شد، نشان از جایگزینی یک رله نامناسب است. در صورتی که بعد از 3 ثانیه موتور همچنان روشن ماند، نشان دهنده این است که رله استارت ضعیف است، زیرا با آمپر کم هم کار می کند. حتی  اگر پس از تعویض رله استارت، موتور یخچال  یا فریزر روشن نشد، این هم نشانه ای برای جایگزینی یک رله استارت نامناسب است. در این شرایط رله استارت قوی است و به آمپر قوی نیاز دارد.

تعمیر رله استارت یخچال

برای تعمیر رله استارت یخچال باید با اجزای داخلی این قطعه آشنایی کامل داشته باشیم. اجزای تشکیل دهنده رله راه انداز یخچال عبارتند از بدنه ای از جنس باکلیت ، بویین ها یا سیم پیچ ها ، اهرم فلزی سر گرد یا سرتخت ، کنتاکت های اتصال و فیش های اتصال رله به موتور؛ تعمیرکار قبل از هر اقدامی برای تعویض این قطعه باید کارکرد و عملکرد ریز به ریز تمام اجزای رله را بررسی و ارزیابی کند.

ممکن است نارسایی از عملکرد غلط و ناقص یکی از اجزای رله راه انداز یخچال باشد که منجر به پیدایش اختلالاتی در کمپرسور شده است. در هر صورت دقت در عیب یابی برای تعمیر رله استارت یخچال حرف اول و آخر را می زند. این دقت و وسواس عمل در روش کار تعمیرکاران مرکز تخصصی تعمیر رله یخچال به خوبی نمایان است.

رله استارت یخچال چگونه کار می کند؟

انرژی اصلی یخچال از مسیر رله استارت که در خارج از کمپرسور یخچال قرار گرفته است، تأمین می شود. تمام توان کمپرسور یخچال و فریزر به رله استارت بستگی دارد. وقتی با مشکل رو به رو شود، تمام عملکرد یخچال تحت تاثیر قرار می گیرد و یخچال عملا از کارکرد خارج می شود. در این شرایط باید فکری به حال تعمیر رله استارت یخچال یا تعویض آن کنیم. عمدتا تعمیرکاران مسیر تعویض را انتخاب می کنند.

باید توجه داشته باشید که قدرت کمپرسور در یخچال های گوناگون متفاوت است و به قدرت رله استارت بستگی دارد. به همین دلیل حتما باید به یک مرکز تعمیراتی معتبر مراجعه کنید که آرشیوی مجهز از قطعات جانبی در اختیار داشته باشد تا بتواند قطعه ای مناسب را جایگزین قطعه معیوب کند.

نمایندگی تعمیرات یخچال

نمایندگی مرکزی تعمیرات یخچال به همت مرکز سخت افزار ایران راه اندازی شده است. تکنسین های ماهر و باتجربه در این مرکز تعمیراتی فعال هستند. مهارت و تجربه بالای تکنسین ها به آنها کمک می کند تا انواع مشکلات یخچال را به دقت بررسی کرده و اقدامات لازم برای رفع آنها را انجام دهند. در نمایندگی مرکزی تعمیرات یخچال مهم نیست که کدام مدل از یخچال های موجود را مورد استفاده قرار می دهید؛ یا اینکه یخچال شما از کدام برند داخلی یا خارجی است.

تعمیرکاران و تکنسین های این مرکز به دلیل آشنایی با ساختار انواع گوناگون یخچال های داخلی و خارجی ، به راحتی می توانند مشکل را شناسایی کنند و از مسیر درست برای رفع آن وارد عمل شوند. امکانات و تسهیلات نمایندگی تعمیر یخچال بسیار گسترده و متنوع است و طیف وسیعی از نیاز های کاربران را پوشش می دهد. در این مرکز از پیشرفته ترین ابزار و تجهیزات روز دنیا استفاده  می شود و تخصصی ترین اقدامات تعمیری در اسرع وقت انجام می دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و آگاهی از تمامی امکانات و تسهیلات تماس بگیرید.

5/5(2 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.