انواع Patch Panel

پچ‌پنل، صفحه‌ای برای ایجاد اتصال است. این صفحه با دارا بودن تعداد مشخصی پورت به شکل مستطیل ساخته و تولید می‌شود. این صفحه، رابط میانِ نقاط انتهایی کابل‌های شبکه و تجهیزات شبکه‌ای (مثل هاب، روتر و …)  است. به عبارتی دیگر با استفاده از پچ‌پنل، به‌جای اینکه کابل‌های شبکه مستقیماً به تجهیزات شبکه‌ای وصل شوند، ارتباط آنها به واسطه‌ی پنچ‌پنل صورت می‌گیرد. بنابراین اگرچه وجود پچ‌پنل در شبکه‌های کوچک و محدود چندان ضروری به‌نظر نمی‌رسد اما بکارگیری آن در شبکه‌هایی که در طی زمان گسترش خواهند یافت، لازم است. پچ‌پنل در ابعاد مختلف و با چگالی پورت‌های گوناگون  به بازار عرضه می‌شود و میزان پورت موجود بر قطعه بسته به میزان نیاز شبکه دارد. پچ‌پنل‌های ۲۴ پورتی ، ۴۸ پورتی و ….. که شما پس از تشخیص گستره‌ی شبکه‌ی خود می‌توانید هرکدام از آن‌ها را تهیه کنید. به یاد داشته باشید  که پچ‌پنل شبکه می‌بایست متناسب با کابل به کار رفته در سیستم گردد. به عنوان مثال اگر کابل سیستم شما Cat6 است، حتما باید پچ‌پنل و کابل‌های رابطِ متناسب با کابل Cat6 را تهیه نمایید. زیرا در صورت عدم سازگازی، سیگنالِ حامل، داده را تضعیف خواهد کرد.

    در زمان کابل‌کشی، سوکت‌های به کار رفته در هر قسمت از ساختمان ممکن است در ابتدا مورد استفاده قرار نگیرند و هیچ‌ کاربری از طریق آنها به شبکه متصل نباشد اما باید این امکان باشد تا در هنگام افزایش کاربر این سوکت ها را وارد مدار شبکه کرد متخصصان این نقص را ار طرق به‌کارگیری پچ‌پنل حل کرده‌اند.

پچ‌پنل‌ها در دو نوع ماژولار و غیرماژولار در بازار موجود هستند.

   پچ‌پنل های غیر ماژولار را  با نام لاتین (Loaded) می‌شناسند. توصیه می‌شود در شبکه های بزرگ که امکان توسعه دارند از پچ پنل های ماژولار استفاده گردد. در توضیح این بخش باید گفت که در کابل‌کشی ساخت‌یافته، پچ پنل‌ها را  در درون «رک‌ها» قرار می دهند. بدین‌ترتیب همه کابلهای شبکه به این پچ‌پنل‌ها اتصال می‌یابند. ارتباط این دو بخش به این صورت است که یک سر تمام کابل‌های شبکه درون پریز شبکه و سر دیگر آن به پچ پنل متصل می‌شود. پچ پنل‌های غیر ماژولار در انواع Cat5e و Cat6 و با تعداد پورتهای ۱۶ ، ۲۴ ، ۳۶ و ۴۸ پورتی بصورت رنگی و مشکی و با زوایای ۱۸۰ درجه و ۴۵ درجه تولید می شوند.

  اما در انواع Patch Panel های ماژولار می توان چندین نوع پورت را در کنار هم قرار داد. مثلاً  می‌توان برخی از پورت‌های فیبر نوری مالتی مود و سینگل مود و نیز  STP ،UTP و FTP و Cat7 , Cat6 , Cat5e , Cat5 را در کنار هم به‌کار گرفت. شایان ذکر است که در صورت بروز نقض و اشکال در یک پورت، نیاز به تعویض کامل پنل نیست و فقط کیستون تعویض می‌گردد. پچ پنل‌های ماژولار در ابعاد ۱۲ ، ۱۶ ، ۲۴ ، ۳۲ ، ۳۶ و … ساخته و تولید می شوند.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+
تغییر تایم کاری