021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

افزایش عمر مفید یخچال

افزایش عمر مفید یخچال یکی از دغدغه های اصلی کاربران این محصول پر مصرف است. یخچال به عنوان یکی از پر کاربرد ترین محصولات گروه لوازم خانگی، ساعات زیادی در طور شبانه روز را کار کرده و به همین دلیل روند فرسایشی آن زود تر از سایر محصولات شروع می شود. 

این اصلا اتفاق خوبی نیست که بعد از گذشت مدت کمی از خرید یخچال، به خاطر پایان عمر کاری اش ناچار به صرف هزینه ای چند برابر و خرید یک یخچال جدید شوید. این در حالی است که شما می توانید تنها با رعایت چند نکته، عمر مفید یخچال خود را افزایش داده و به این ترتیب، مدت زمان بیشتری از آن استفاده نمایید. 

این نکات باعث می شوند که یخچال بهتر کار کرده و فرسایش آن روند کند تری به خود بگیرد. برای آشنایی با ترفند های افزایش عمر مفید یخچال، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

افزایش عمر مفید یخچال
  • پاک کردن رادیاتور :

یکی از کاربردی ترین روش هایی که باعث افزایش عمر مفید یخچال می شود، تمیز کردن رادیاتور این دستگاه است. رادیاتور عنوان مجموعه شبکه ای است که پشت یخچال قرار داشته و گرمای کمپرسور را کاهش می دهد. آلوده شدن این شبکه با گرد و خاک یا پرز فرش و …، حرارت دستگاه را افزایش داده و به این ترتیب باعث کاهش عمر کاری آن می شود. اگر شما به صورت مداوم، مثلا هر سه ماه یک بار، رادیاتور را تمیز کرده و آلودگی های آن را برطرف نمایید، کمک زیادی به افزاش بهره وری و عمر عملکردی یخچال خود کرده اید.

  • پوشش برای مواد داخل یخچال :

اغلب کاربران مواد غذایی را به صورت باز و بدون پوشش داخل یخچال می گذارند. جالب است بدانید که قرار دادن غذا در ظروف سر پوشیده و دارای در می توانید به میزان قابل توجهی در مصرف برق یخچال صرفه جویی نماید. با انجام این کار، علاوه بر حفظ تازگی و فرش ماندن مواد غذایی، عملکرد موتور را نیز بهبود می بخشید. به این ترتیب با کاهش مدت زمان کارکرد موتور برای خنک نگه داشتن مواد غذایی، شاهد افزایش عمر مفید یخچال خود خواهید بود.

  • در یخچال را باز نگذارید :

یکی از مواردی که در  تعمیرات یخچال  از اهمیت بالایی برخوردار بوده و کارشناسان تاکید بسیاری روی آن دارند، کاهش زمان باز و بسته بودن درب یخچال است. جالب است بدانید که هر چقدر دفعات باز و بسته کردن درب یخچال بیشتر باشد و زمانش طولانی ‌تر شود، گرمای محیط منزل وارد یخچال شده و سرمای آن وارد محیط خانه می شد. به دنبال بروز این اتفاق، موتور یخچال برای جبران هدر رفت سرما باید کار بیشتری انجام دهد.

بدیهی است که تداوم هر روزه این روند در نهایت منجر به کاهش طول عمر یخچال می شود. بنابراین برای افزایش عمر مفید یخچال بهتر است تا حد امکان در یخچال را به مدت طولانی باز نگذاشته و سعی کنید زمان باز و بسته کردن درب را به حدقل برسانید.

  • تنظیم دمای مناسب برای یخچال :

یکی از کاربردی ترین ترفند ها برای افزاش عمر مفید یخچال، تنظیم دمای این دستگاه به شکل صحیح و مناسب می باشد. در واقع وقتی دمای یخچال بیش از حد استاندارد باشد، امکان فاسد شدن مواد غذایی افزایش پیدا می کند. بیش از حد خنک نگه داشتن یخچال هم مواد غذایی درون آن را خراب می کند. طبق گفته های کارشناسان، دمای نرمال و مناسب برای یخچال بین ۳۷ تا ۴۰ درجه فارنهایت (۲.۷ تا ۴.۴ درجه سانتی گراد بالای صفر) می باشد.

  • همواره یخچال را پر نگه دارید :

یکی دیگر از نکاتی که معمولا برای افزایش عمر مفید یخچال توصیه می شود، پر بودن همیشگی یخچال است. نکته جالب در عملکرد این محصول این است که مواد و وسایل سرد در یخچال، مواد دیگر داخل آن را نیز سرد نگه داشته و به این ترتیب، دمای داخل یخچال را همیشه تنظیم می کنند.

وقتی یخچال شما خالی باشد، با هر بار باز و یا بسته کردن آن میزان زیادی از سرما که درونش آزاد است، از آن‌ خارج می ‌شود. در حالی که پر بودن یخچال باعث حفظ سرما شده و به این ترتیب، فشار کمتری به موتور وارد می ‌شود. بنابراین بهتر است حتی با استفاده از ظرف آب فضای خالی یخچال و را پر نگه دارید.

  • خاموش کردن یخ ساز :

یخ ساز علی رغم همه ویژگی های مثبتی که دارد، برق زیادی مصرف کرده و به این خاطر به موتور فشار وارد می کند. به همین منظور بهتر است برای افزایش عمر مفید یخچال خود، یخ ساز را در مواقعی مثل زمستان که به آن نیازی ندارید، خاموش کنید.

  • دور نگه داشتن یخچال و یا فریزر از کانون گرما :

موتور یخچال به گرما حساس است و قرار گرفتن آن در محیط های گرم، مصرف آن را به شدت افزایش می دهد. به همین دلیل بهتر است تا حد امکان این دستگاه را در کنار اجاق گاز، رادیاتور، پکیج و به طور کلی محصولات گرما زا نصب نکنید. به این ترتیب شاهد عملکرد بهتر موتور و افزایش عمر مفید یخچال خود خواهید بود.

چند ترفند بی ‌نظیر برای افزایش عمر مفید یخچال

به طور میانگین عمر مفید یخچال‌ های امروزی چیزی بین 10 تا 18 سال تخمین زده می ‌شود. البته با رعایت یک سری نکات می‌ توانید به دوام و ماندگاری دستگاه خود کمک نمایید. با در نظر گرفتن این نکات ضمن صرفه‌ جویی در مصرف برق، فرسودگی موتور و سایر قطعات را به حداقل می‌ رسانید. در ادامه چند ترفند کاربردی را برای افزایش عمر مفید یخچال بیان می‌ کنیم.

تعویض نوار دور درب

پیرامون درب تمام مدل ‌های یخچال ‌فریزر یک نوار لاستیکی وجود دارد که باعث می‌ شود هوای محیط به داخل کابین نفوذ نکند. حال اگر نوار دور درب چسبندگی کافی نداشته یا فرسوده شده باشد، باعث خرابی دستگاه خواهد شد. به همین دلیل کارشناسان نمایندگی تعمیر یخچال توصیه می‌ کند هر چند وقت یک بار اقدام به تعویض نوار دور درب نمایید.

در نظر گرفتن فاصله بین یخچال و دیوار پشت آن

در صورتی که یخچال را به دیوار پشتی آن بچسبانید، موتور به اندازه کافی خنک نمی ‌شود. زیرا در این حالت جریان هوایی وجود ندارد که گرمای حبس شده در بخش پشتی دستگاه را حرکت دهد. بی توجهی به این مسئله به مرور زمان سوختن کامل وسیله را به دنبال دارد. لذا باید فاصله مناسبی را بین یخچال و دیوار پشتی آن در نظر بگیرید.

تراز کردن یخچال

یکی از مؤلفه ‌های موثر در افزایش عمر مفید یخچال این است که وسیله را کاملاً تراز کنید. اگر ارتفاع پایه‌ های دستگاه به درستی تنظیم نشده باشند، در فریزر و نواحی پایین یخچال مشکلاتی همچون یخ زدگی ایجاد می شود. در حالی که با تراز کردن یخچال گاز به طور یکنواخت در قسمت‌ های مختلف آن جریان یافته و دستگاه مدت طولانی ‌تری دوام می ‌آورد.

قرار ندادن یخچال در محیط های بیش از حد گرم یا خیلی سرد

نصب یخچال در محیط ‌هایی با دمای نامناسب موجب کاهش طول عمر آن می ‌شود. چنانچه محل قرار گرفتن دستگاه خیلی سرد باشد، مواد غذایی درون آن یخ می ‌زنند. در طرف مقابل اگر فضای آشپزخانه شما بیش از حد گرم باشد، رطوبت یخچال افزایش می ‌یابد. از این رو بهتر است آن را در محیطی قرار دهید که دمای مناسبی داشته باشد.

تمیز کردن یخچال

برای افزایش ماندگاری یخچال خود لازم است همواره بخش‌ های مختلف آن را به دقت تمیز نمایید. چسبیدن مواد غذایی به قفسه‌ ها و دیواره ‌های دستگاه به مرور زمان آن را خراب می ‌کند. شما باید با استفاده از اسپری های مخصوص بخش ‌های داخلی کابین را کاملاً پاک نمایید. همچنین برای افزایش عمر مفید یخچال از تمیز کردن قطعات بیرونی آن مانند کمپرسور نیز غافل نشوید. چون تجمع گرد و غبار روی این قسمت‌ ها موجب افزایش حرارت دستگاه و آسیب دیدن قطعات می‌ گردد.

قرار ندادن مواد غذایی داغ داخل کابین

پیش از گذاشتن مواد غذایی داخل یخچال باید مطمئن شوید که خوراکی ها داغ نیستند. زیرا گرمای ناشی از مواد غذایی فشار زیادی را به موتور وارد کرده و در نهایت آن را خراب می ‌کند. 

نمایندگی تعمیرات یخچال

نمایندگی تعمیرات یخچال، یکی از تخصصی ترین بخش های مرکز سخت افزار ایران است. این مرکز به صورت متمرکز و ویژه بر تعمیر و ترمیم انواع مدل های یخچال از کلیه برندها اشتغال دارد. انواع مدل های این محصول در واحدی اختصاصی مورد بررسی قرار گرفته و به شکل تخصصی تعمیر می گردند. 

استفاده از تجهیزات پیشرفته متناسب با هر محصول، سطح کیفی خدمات واحد مورد بحث را به میزان چشمگیری افزایش داده و موجبات رضایت کاربران را فراهم نموده است. اگر مشاهده کردید که یخچال شما به درستی کار نمی کند، کافی است با این واحد تماس گرفته و خدمات تعمیری را در منزل خود دریافت نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.