021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

فناوری VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

در دنیای ارتباطات امروزی، افزایش سرعت اینترنت یکی از اولویت‌ ها و ملزومات اصلی کاربران بشمار می آید. فناوری VDSL، یکی از فناوری‌ های مورد استفاده برای ارتقاء سرعت اینترنت در خطوط تلفن در مسافت‌ های کوتاه است. در این مقاله، به معرفی این فناوری می پردازیم و تفاوت آن را با ADSL مورد بررسی قرار میدهیم.

فناوری VDSL چیست و چه تفاوتی با ADSL دارد؟

فناوری VDSL چیست؟

VDSL به معنای خط اشتراک دیجیتال با سرعت بالا است. این امواج اینترنت را با استفاده از یک خط اشتراک دیجیتال انتقال می‌دهد. این تکنولوژی جدیدتر از ADSL است و تجربه بهتری را برای کاربران اینترنتی فراهم می‌کند. در VDSL از کابل‌ های فیبر نوری و کواکسیال برای پوشش اطراف مسافت ‌های کوتاه تا 4500 فوت استفاده میشود. 

VDSL از مکانیسم مدولاسیون یا همان DMT (Discrete Multitone Technique)، که ترکیبی از FDM و QAM است، استفاده می‌کند. همچنین این فناوری در خطوط و مسافت های کوتاه، ظرفیت بالاتری نسبت به ADSL دارد. یکی دیگر از مزایای فناوری VDSL امنیت ارائه شده در اتصال به اینترنت است.

این مطلب جذاب را از دست ندهید : چطور بفهمیم چند نفر به مودم وصل هستند ؟

ویژگی‌های VDSL

تکنولوژی VDSL از ویژگی های بسیار زیادی بهره میبرد. از جمله این ویژگی ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این فناوری بر پایه دو تکنولوژی اصلی ساخته شده است. مدولاسیون کوانتومی (QAM) و مدولاسیون گسسته (DMT) و این مدولاسیون‌ها با یکدیگر سازگار نیستند.
 2. همچنین برای اتصال آسان به اینترنت از یک سرویس داده همسان و سرویس POTS استافده میکند.
 3. فناوری VDSL ظرفیت بیشتری نسبت به دیگر تکنولوژی‌ ها ارائه می‌دهد.

ADSL چیست؟

ADSL به معنای خط مشترک دیجیتال نامتقارن تعریف میشود. این فناوری، یک شکل دیگر از فناوری DSL است. تکنولوژی ADSL سرعت اتصال به اینترنت را نسبت به خطوط تلفن معمولی افزایش می‌دهد. از این سیستم برای برقرای اتصالات اینترنتی در سراسر جهان استفاده می‌شود. 

اگرچه تکنولوژی فیبر مدرن، اتصالات اینترنتی سریع‌تری ارائه می‌دهد، اما تکنولوژی ADSL به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که از خود نشان میدهد هنوز یک جایگاه محبوب بشمار می آید. همچنین، این سرویس فقط از 4 کیلوهرتز باند استفاده می‌کند و بقیه به عنوان باند نگهبان استفاده می‌شود که کانال‌های صوتی را از کانال‌های داده جدا می‌کند. 

باند دوم برای ارتباطات بالارونده استفاده می‌شود که دارای دامنه فرکانسی 20 تا 200 کیلوهرتز است. باند سوم برای انتقال پایین رونده استفاده می‌شود که معمولاً از 200 تا 1 مگاهرتز است. تکنولوژی ADSL دارای برد تا 18000 فوت است.

ویژگی‌های فناوری ADSL

تکنولوژی ADSL از ویژگی ‌های مختلفی بهره میبرد. برخی از ویژگی‌ های اصلی تکنولوژی ADSL به شرح زیر هستند:

 1. این تکنولوژی از طریق شبکه سراسری مخابرات و یا شرکت های ارائه دهنده اینترنت خانگی قابل مصرف و دریافت است.
 2. این فناوری دسترسی سریع به اینترنت فراهم می‌کند.
 3. همچنین خدمات تلفن و اینترنت را ارائه می‌دهد.
 4. برای ارتباطات بالارونده و پایین رونده از باند های فرکانسی 075 kHz تا 137.825 kHz برای ارتباطات بالارونده و 138-1104 kHz برای ارتباطات پایین رونده استفاده می‌کند. انتقال صدا در فرکانس‌های کمتر از 4 کیلوهرتز رخ می‌دهد. بنابراین، انتقال داده همزمان با انتقال صدا رخ می‌دهد.
 5. شرکت های ارائه دهنده خدمات ایترنتی و یا مخابرات سراسری، از یک سیستم چندگانه برای دسترسی به خطوط اشتراک دیجیتال (DSLAM) خود استفاده می‌کند تا چندین کاربر ADSL را به شبکه اصلی با سرعت بالا متصل کند.

تفاوت های فناوری VDSL و تکنولوژی ADSL:

تفاوت‌ های زیادی بین این دو تکنولوژی وجود دارد. برخی از تفاوت‌ های کلیدی بین ADSL و VDSL به شرح زیر هستند:

 • تکنولوژی ADSL ممکن است فاصله بیشتری را پوشش دهد تا VDSL، بطور کلی ADSL قادر به پوشش 18000 فوت است. در حالی که، VDSL ممکن است تا 4500 فوت پوشش دهد.
 • تکنولوژی VDSL اتصالات سریع تری نسبت به اتصالات ADSL ارائه می‌دهد. این اتصالات سرعت آپلود تا 10 مگابیت بر ثانیه و دانلود تا 70 مگابیت بر ثانیه را ارائه می‌دهد. در مقابل، ADSL حداکثر سرعت دانلود 24 مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود که به طور قابل توجهی پایین‌ تر از VDSL بشمار می آید.
 • ADSL به طور گسترده ‌تر و آسان‌ تر در دسترس است. اکثر ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت در سراسر جهان این خدمات را ارائه می‌دهند.
 • ADSL دارای بیشترین نرخ بیت دانلود (8 مگابیت بر ثانیه) و نرخ بیت آپلود (1 مگابیت بر ثانیه) است. در مقابل، VDSL نرخ بیت آپلود (5 مگابیت بر ثانیه) و نرخ بیت دانلود (55 مگابیت بر ثانیه) دارد.
 • تکنولوژی ADSL در سراسر جهان بیشتر استفاده می‌شود. در مقابل، فناوری VDSL کمتر استفاده می‌شود.
 • VDSL ممکن است هر دو سرویس داده و POTS را ارائه دهد. در مقابل، ADSL ممکن است فقط خدمات POTS و داده نامتقارن را پشتیبانی کند.
 • ضعف‌ ها ممکن است به راحتی بر تکنولوژی VDSL کمتر اثر بگذارد. در مقابل، ADSL نسبت به تضعیف حساس‌تر است.
 • VDSL ممکن است برای برنامه ‌هایی از جمله برنامه های تلویزیون های با کیفیت بالا (HDTV) پشتیبانی میکند. در مقابل، ADSL هیچ برنامه ‌ای را پشتیبانی نمیکند.
 • فناوری VDSL از تکنیک DMT یا Discrete Multitone Modulation برای مدولاسیون استفاده می‌کند. این تکنیک به VDSL این امکان را می‌دهد که اطلاعات را به باند های مختلف فرستاده و دریافت کند. این در حالی است که ADSL ممکن است از تکنیک‌ های DMT یا CAP (Carrierless Amplitude/Phase) برای مدولاسیون استفاده کند.
 • در فناوری VDSL سیگنال سرویس آن متوسط است اما اتصال اینترنت با سرعت بالایی ارائه میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : روشهای تقویت سیگنال وای فای و افزایش سرعت مودم

چکیده تفاوت VDSL و ADSL

فناوری VDSL با ارائه سرعت بالاتر در انتقال داده‌ ها و کاهش فاصله تا مرکز تلفن، یک گزینه جذاب برای افرادی است که به دنبال اتصال اینترنت با کیفیت بالا هستند. با افزایش استفاده از خدمات آنلاین، این فناوری به عنوان یک راه‌حل موثر برای افزایش سرعت اینترنت خانگی مورد توجه قرار گرفته است. در مقابل، ADSL نرخ داده کمتری دارد اما فاصله بیشتری نسبت به VDSL را پوشش می‌دهد.

 VDSL دارای برخی معایب مانند هزینه بالا و کاهش سرعت سیگنال با افزایش فاصله است. همچنین ADSL نیز دارای معایبی ماننده سرعت پایین تر و استفاده از تکنولوژی های قدیمی تر برای انتقال و دریافت اطلاعات است. بطورکلی توصیه میشود برای دریافت خدمات اینترنت، بسته نوع فعالیت هایی که بصورت روزمره و متمرکز انجام میدهید تکنولوژی اینترنت مصرفی خود را انتخاب نمایید. درصورتی که اطلاعات کافی در این زمینه ندارید و یا نیاز به دریافت مشاوره تخصصی جهت کسب اطلاعات دارید، کافیست تا از طریق مراکز پشتیبانی یا ارائه دهنده خدمات اینترنتی اطلاعات مورد نیاز خود را کسب نمایید و در نهایت خدمات موردنظر خود را دریافت کنید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.