اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email
  • خانه
  • اخبار
  • آیا استفاده از کولر گازی در ایام کرونا خطرناک است؟

آیا استفاده از کولر گازی در ایام کرونا خطرناک است؟

با توجه به افزایش آمار مبتلایان به کرونا در استان های جنوبی کشور، این فرضیه مطرح شد که با توجه به گرما و رطوبت هوا در شهرهای جنوبی و احتمال شیوع ویروس کرونا به‌جای کولرهای آبی از کولرهای گازی برای تهویه و خشک نگه ‌داشتن دمای هوای منزل یا محل کار استفاده شود. همچنین اظهاراتی از سوی برخی کارشناسان مطرح شده است که با بستن پنجره ها و خشک نگه داشتن فضای اتاق می توان از خطر ابتلا به کرونا ویروس جلوگیری کرد یا احتمال ابتلا به آن را  کاهش داد. از آن جا که ویروس کرونا همچنان یک ویروس ناشناخته است این فرضیه ها به اثبات نرسیده است. در ادامه به اظهارات دکتر «محمود حسین پور»، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس در مورد استفاده از کولر گازی در ایام کرونا می پردازیم.

[us_image image=”17262″ size=”full” align=”center”]

استفاده از کولر گازی در ایام کرونا

تا قبل از گرم شدن هوا پیش‌بینی می‌شد که با افزایش دمای هوا ویروس کرونا هم ضعیف‌تر می‌شود اما الان ظاهراً خلاف آن اتفاق افتاده است. با گرم شدن هوا و افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹ متأسفانه به نظر می رسد انتشار ویروس کمتر نشده است. هنوز مدرک علمی وجود ندارد که افزایش آمار فقط به‌دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم است یا افزایش سرعت رشد و تکثیر ویروس در گرما و شرجی و رطوبت هوا. اینکه استفاده از کولر گازی در ایام کرونا هم واقعاً می‌تواند باعث افزایش این بیماری شود نیز هنوز مشخص نیست و در واقع تاکنون هیچ سندعلمی که این موضوع را با قطعیت ثابت کند، هنوز به اثبات نرسیده است.

آیا کولر باعث انتقال بیشتر ویروس می شود؟

با توجه به بیانات دکتر محمود حسین پور، این فرضیه هم که استفاده از کولر گازی در ایام کرونا باعث انتقال ویروس می‌شود هنوز به اثبات نرسیده اما گفته شده که این ویروس در جایی که رطوبت و شرجی است ممکن است رشد کند. بنابراین اگر این فرضیه درست باشد، کولر می‌تواند عامل رشد این ویروس در فیلترهای کولرها باشد اما بازهم تأکید می‌کنم این مسأله هم هنوز به لحاظ علمی ثابت نشده است.

استفاده ی صحیح از کولر گازی در ایام کرونا

در اتاق و فضاهای مسقف که کولر روشن است یک پنجره را باز بگذارید تا هوا جریان داشته باشد. لذا اگر در ادارات یا داخل ماشین یا در منزل از کولر استفاده می کنید حتماً باید یک پنجره برای تهویه و جریان هوا در آن محیط باز باشد یا از پنل تهویه هوا توسط کولرهای پنجره ای استفاده کنید.

امتیاز شما به این نوشته