021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر سرور

تعمیر سرور یکی از خدمات تخصصی و بسیار حساسی است که انجام آن به مهارت و دانش بسیار بالایی نیاز دارد. چراکه این شبکه های پیچیده و حساس در واقع غالبا پوشش دهنده داده ها و ارتباطات مهم یک مجموعه بزرگ هستند. در نتیجه برای تعمیرات سرور قطعا باید به یک مرکز متخصص شبکه مراجعه کرد تا سرویس های مختلف مورد نیاز را در بالاترین سطح کیفی دریافت کرد. این خدمات و سرویس ها شامل تعمیرات، به روزرسانی، تمیز کردن و هر مورد دیگری می شوند.

مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تخصصی در زمینه تعمیر و نگهداری انواع سرور می تواند در این زمینه یک گزینه بسیار قابل اعتماد باشد که با تکیه به کارشناسان و متخصصان ماهر و با تجربه شبکه ای که دارد، تمامی سرویس های تخصصی و عمومی مرتبط با سرورها را ارائه می دهد. در این مقاله می خواهیم به صورت دقیق تمامی خدمات مرتبط با تعمیر سرورها را بررسی کنیم و ببینیم عموما چه کارهایی در این خصوص انجام می شود.

تعمیر سرور

خدمات تعمیر سرور

در خصوص خدمات تعمیرات سرور همان طور که گفته شد می توان به موارد بسیار گسترده ای اشاره کرد و سرویس های عمومی و تخصصی در محدوده خدمات تعمیر سرور جای می گیرند. از طرفی مانند هر سیستم و دستگاه دیگری تعمیرات این دستگاه ها نیز در دو دسته خدمات نرم افزاری و سرویس های سخت افزاری دسته بندی می شوند. رایج ترین موارد شامل گزینه های زیر می شود:

  • سرویس های عمومی شامل تمیز کردن سرور و پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی در آینده
  • عیب یابی تخصصی سرورها
  • نصب و راه اندازی سرور
  • ارتقا و به روز رسانی های نرم افزاری
  • پیکربندی سرور
  • ریکاوری و بازیابی داده های سرور
  • تعمیرات سخت افزاری نظیر تعمیر پاور، تعمیر فن، تعمیر و تعویض مادربرد سرور، تعمیر و تعویض شاسی، تعمیر و تعویض کنترلر، تعمیر و تعویض هارد، تعمیر و تعویض رایزر برد و …
  • سرویس های دوره ای که بسته به برند سرور ارائه می شود
  • نصب ویندوز سرور
  • تنظیمات بایوس و …

خدمات نرم افزاری تعمیرات سرور

بخش مهمی از خدمات تعمیرات سرور مربوط به سرویس های نرم افزاری در این دستگاه ها می شود. در مرحله اول نصب و راه اندازی سرور مطرح می شود و بعد از آن نیز خدماتی مانند ارتقای نرم افزاری سرور، نصب ویندوز سرور، نصب رول های سرور، انجام تنظیمات شبکه و به روز رسانی تنظیمات، راه اندازی اکتیو دایرکتوری سرور، نصب آنتی ویروس، انجام تنظیمات بایوس، پیکربندی سرور و مواردی از این دست می شود. بخش مهم دیگر خدمات نرم افزاری برای تعمیر سرور مربوط به ریکاوری داده های آن می شود.

در صورتی که مشکلی در خصوص شبکه به وجود بیاید و داده های مهم سرور به خطر بیفتد، در صورت از دست رفتن این اطلاعات یکی از مهم ترین سرویس هایی که توسط شرکت های پشتیبانی سرور ارائه می شود، ریکاوری و بازگردانی اطلاعات از دست رفته سرور است. نحوه ریکاوری داده های سرور از آن چه که به عنوان بازیابی اطلاعات می شناسیم پیچیدگی های بسیار بیشتری دارد و این کار به دقت، حساسیت و برنامه های تخصصی بیشتری نیاز دارد. کوچک ترین بی دقتی در این خصوص می تواند موجب از دست رفتن دائمی این اطلاعات بسیار حساس شود.

ارتقای نرم افزاری و سخت افزاری سرور

یکی دیگر از گزینه های بسیار رایج و مهم در لیست خدمات سرور، ارتقای این شبکه هاست. یک سرور برای این که عملکرد مناسبی داشته باشد باید به صورت مرتب بازبینی شده و در صورت نیاز ارتقا یابد. این ارتقا را می توان هم در بخش نرم افزاری و هم در قسمت های سخت افزاری سیستم انجام داد. دلیل آن هم این است که بسته به نوع و برند سرور، هم قطعات سخت افزاری مرتبط با آنها و هم برنامه های تحت شبکه و نرم افزار سرورها دائما در حال به روز شدن است.

این به روز رسانی ها در راستای از بین بردن باگ نسخه های قبلی هستند و می تواند ظرفیت بیشتر، سرعت بالاتر و توان و عملکرد بهبود یافته تری را ارائه دهد. در نتیجه با ارتقای سرور می توان بازدهی سرور را بهبود بخشید و آن را افزایش داد. باز هم چه برای ارتقای سخت افزاری سرور و چه برای ارتقای نرم افزاری آن باید از مراکز تخصصی تعمیر سرور کمک گرفت.

تعمیر و تعویض قطعات سرور

بخش بسیار زیادی از خدمات تعمیر سرور شامل تعمیر و تعویض قطعات مختلف این سیستم ها می شود. برای مثال مشکلات مادربرد یکی از موارد رایج و بسیار مهم است که باید سریعا برای تعمیر یا حتی تعویض این قطعه که نقش مرکزی سرورها را به عهده دارد، اقدام کرد.

هارد قطعه مهم دیگری است که محل ذخیره سازی داده هاست و بروز مشکل در آن قطعا دردسرساز خواهد شد. سایر قطعات مهم در بحث تعمیرات سرور، شامل پاور، فن، سی پی یو و … می شود. هر یک از این قطعات در صورت خرابی می توانند مشکلات بسیار زیادی را به وجود بیاورند.

تعمیر و تعویض پاور سرور

یکی از مهم ترین و رایج ترین گزینه ها در بین خدمات تعمیر سرور، تعمیر پاور در این سیستم هاست. پاور در سرورها نیز مانند سایر دستگاه ها موظف است ولتاژهای ورودی را کنترل کرده و آن را بین قطعات مختلف داخلی سرور مانند مادربرد، رم و سی پی یو توزیع نماید. در نتیجه این که سایر قطعات اصلی و مهم سرور چطور کار کنند و سالم بمانند در گرو کارکرد درست پاور است. اگر پاور به هر دلیلی دچار مشکل شود، در میزان برق ورودی اختلال ایجاد شده و با کاهش یا حتی  افزایش ولتاژ، سایر قطعات نیز آسیب می بینند.

نوسانات برقی، نویزهای شبکه و مواردی از این دست می توانند موجب خرابی پاور شوند. در نتیجه یا کلا پاور از کار می افتد و برقی وارد سیستم نمی شود یا این که در عملکرد آن اختلال ایجاد شده و ولتاژ مناسبی وارد نمی شود. در هر صورت تعمیر پاور به صورت تخصصی و کاملا دقیق باید در سریع ترین زمان ممکن انجام شود. این سرویس در دسته تعمیرات و سرویس های سخت افزاری است که در آن به مهارت و تجربه بالایی نیاز است.

نشانه هایی که می تواند به کارشناس تعمیرات سرور در خصوص خرابی پاور هشدار دهد شامل چشمک زدن یک چراغ سبز، صدای تق تق دادن پاور، روشن نشدن آن، قرار داشتن فن سرور در حالت استندبای و خاموش و روشن شدن چراغ نارنجی روی پاور می شود. تعمیرکار دستگاه باید با تعمیر یا تعویض پاور، مشکل به وجود آمده را در سریع ترین زمان ممکن برطرف کند.

تعمیر و تعویض فن سرور

فن نقش بسیار مهمی در سرورها دارد. خصوصا این که این دستگاه ها به دلیل حجم کاری بالا و سنگینی که دارند، حرارت زیادی نیز تولید می کنند و در نتیجه خنک شدن آنها اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر فن در این سیستم ها خراب شود هوای گرم درون سرور خارج نشده و در نتیجه قطعات داخلی سرور داغ می شوند که نتیجه آن سوختن و آسیب این قطعات است. از جمله این قطعات می توان به سی پی یو، مادربرد و هارد اشاره کرد.

در صورت خرابی فن سرور خاموش شده یا مدام ریست می شود. در صورت بروز این مشکلات در انتقال داده های مهم در شبکه اختلال ایجاد شده و تراکنش های روی سایت با مشکل مواجه می شود. در نتیجه بروز این مشکلات باید در سریع ترین زمان ممکن برای تعمیر سرور اقدام کرد و با کمک گرفتن از یک مرکز تعمیرات تخصصی سرور مشکل به وجود آمده در فن را برطرف کرد.

دلیل اصلی خرابی سرورها چیست؟

در درجه اول چیزی که می تواند در سرورها مشکل ساز شده و کاربران را مجبور به تعمیر سرور کند، عدم انجام سرویس های دوره ای این سیستم هاست. نصب نادرست سرور که توسط افرادی غیر متخصص انجام می شود و بی توجهی به ایرادات جزئی در عملکرد این سیستم ها نیز می تواند مشکلات بیشتری را به وجود بیاورد. برای مثال زمانی که فن درست کار نمی کند، در صورت عدم تعمیر به موقع آن سایر قطعات حساس نیز آسیب می بینند و مشکلاتی در خصوص از دست رفتن داده ها نیز به وجود می آید.

در کل باید برای خدمات مورد نیاز برای سرور مانند نصب برنامه ها یا مجازی سازی سرورها از کارشناسان با تجربه کمک گرفت. مورد دیگری که می تواند موجب خرابی سرورها شود، گرمای بیش از حد اتاق است. در کل باید سرور را در یک محیط استاندارد نصب کرد و شرایط ایده آلی را برای عملکرد آن فراهم نمود که یکی از آنها داشتن دمای مناسب است. در نهایت چیزی که همیشه می تواند سیستم های الکتریکی را با مشکل مواجه کند، نوسانات جریان برق است. در صورت کم و زیاد شدن ولتاژ، خصوصا اگر به صورت مداوم تکرار شود آسیب دیدن سرور حتمی است

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.