تغییرات احتمالی در گوگل کروم

تغییرات احتمالی در گوگل کروم در به روزرسانی بعدی این نرم افزار پر کاربرد اعمال خواهد شد. این تغییرات احتمالا بیش از همه، برای افزونه ‌های مسدود کننده‌ تبلیغات مضر خواهد بود. هر چند عملی شدن یا نشدن این تغییرات حتمی نشده است، اما باید بدانید که در صورت اجرایی شدن تغییرات احتمالی در گوگل کروم فرایند مسدود سازی تبلیغات در تمامی مرورگرهای مبتنی بر موتور کرومیوم، تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

این تاثیرات فقط بر افزونه ‌های مسدود کننده‌ تبلیغات نخواهد بود؛ بلکه دیگر پروژه‌ ها همچون NoScript و بازه‌ عظیمی از افزونه‌ های دیگر نیز (طبق گفته‌ سازنده‌هایشان) تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

تغییرات احتمالی در گوگل کروم

تغییرات احتمالی در گوگل کروم شامل چه مواردی است؟

با توجه به سندی که با نام Mabifest V3 درباره تغییرات احتمالی در گوگل کروم منتشر شده است، این تغییرات بیش از همه روی اصول کاری افزونه‌ ها تاثیر خواهد داشت. به این ترتیب پس از اعمال این تغییرات، افزونه‌ ها نمی توانند کد های مورد نظر خود را از سرور های دیگر در کروم بارگذاری کنند یا به ‌صورت اتوماتیک، روی همه‌ وبسایت‌ ها اجرا شوند.

به این ترتیب کاربران می توانند از همان ابتدا، اجرای افزونه روی همه‌ سایت‌ها، یا تنها سایت ‌های محدود را انتخاب کنند. بزرگترین مشکل احتمالی در برنامه ‌های پیش‌ روی گوگل، محدود یا ممنوع کردن webRequest API است. گوگل می خواهد وب ‌ریکوئست‌ ها را با API جدید با نام declarativeNetRequest جایگزین کند؛ در حالی که طبق شواهد موجود API جدید، نسبت به مدل قدیمی کارایی کمتری دارد.

تاثیر تغییرات احتمالی در گوگل کروم بر افزونه ها

طبق آنچه در بخش قبلی توضیح دادیم، توسعه ‌دهنده ‌های افزونه اکنون نظراتی کاملا منفی نسبت به تغییرات احتمالی در گوگل کروم دارند. مثلا محدودیت سفت و سخت روی آدرس ‌های مسدود شده یا منتقل ‌شده در افزونه ‌ها، تقریبا از سوی همه‌ افراد حاضر در فروم ‌های مرتبط با توسعه‌ کرومیوم، مورد نقد قرار گرفته‌ است. توسعه‌ دهندگان افزونه‌ های ضد فیشینگ و ضد هرزنامه نیز با تغییرات احتمالی در گوگل کروم مشکل دارند؛ زیرا پروتکل جدید، ذخیره‌ اطلاعات روی فایل‌ های متنی ساده را درخواست می‌کند، در حالی ‌که اکثر آنها، داده ‌ها را در فرمت ‌های هش ‌شده ذخیره می‌کنند.‌

این نگرانی ها به همین جا ختم نمی شود، چرا که توسعه ‌دهنده‌ های افزونه ‌های امنیتی هم درباره تغییرات احتمالی در گوگل کروم نگران هستند؛ آنها به این نکته اشاره می‌کنند که API جدید، مانع از به ‌روزرسانی پیوسته‌ فهرست تهدید های امنیتی می‌شود. به این ترتیب قدرت آنها برای به ‌روزرسانی سریع و به ‌موقع با هدف مقابله با بد افزارها و سایت ‌های مخرب، به حداقل می‌رسد.

پاسخ گوگل به این نگرانی ها

هنوز گوگل درباره این نگرانی ها و انتقادات پاسخ قطعی و منطقی ارائه نداده است. تنها عنوان کرده است که API قدیمی، تا حدودی به کار خود ادامه می‌دهد، زیرا سرویس جدید، توانایی مدیریت همه‌ موارد را به این سرعت ندارد و هنوز هم محدوده وظایف  APIها به طور کامل مشخص نشده است. در حالی که گوگل معتقد است تغییرات احتمالی در گوگل کروم منجر به بهبود امنیت در وب می‌شود، بسیاری از توسعه ‌دهنده ‌ها دیدگاهی کاملا مخالف در این باره دارند. در نهایت باید بدانید که Manifest V3 هنوز در مرحله‌ پیش‌نویس قرار دارد.

افزونه های گوگل کروم

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران درگاهی معتبر و قانونی است که در حوزه فروش و تعمیرات انواع و اقسام کالا های هوشمند فعالیت دارد. این مرکز نیاز عصر حاضر کاربران را به خوبی شناخته است و بر اساس همین نیاز ها برنامه ها و تسهیلات بسیار متنوع و کاربردی را فراهم کرده است. با توجه به این موضوع که هر روز نیاز به استفاده از تجهیزات هوشمند، افزایش می باید و آدمی ناگزیر است که از این تجهیزات استفاده کند، پس لازم است که مرکزی معتبر و مجهز خدمات فروش و تعمیرات این تجهیزات را حمایت و پشتیبانی کند.

مرکز سخت افزار ایران در خدمت تمام کاربران است تا تامین کننده نیاز های متنوع آنها باشد. تمام خدمات و سرویس های این مرکز همراه با ضمانت نامه های معتبر و کتبی است. برای دریافت اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+
تغییر تایم کاری