021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت روشن نشدن مادربرد چیست؟

روشن نشدن مادربرد که به دلایل مختلفی ایجاد می شود، مشکلات بسیاری را در عملکرد سیستم های کامپیوتری ایجاد می کند. با توجه به این که مادربرد با تمام اجزای رایانه در ارتباط است، باید مشکلات آن را جدی گرفته و هرچه زودتر آنها را برطرف کرد. اگر مادربرد کامپیوتر روشن نشود، سیستم راه اندازی نشده و نمی توان با آن کار کرد.

اما علت بروز این مشکل چیست؟ در ادامه دلایل روشن نشدن مادربرد را بررسی کرده و راهکارهایی را برای حل این مشکل به شما معرفی می کنیم. اگر موفق به حل این مسئله نشدید، با نمایندگی تعمیر کامپیوتر  در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا کارشناسان ما ضمن ارائه مشاوره رایگان، خدمات مورد نیاز را نیز به شما ارائه دهند.

روشن نشدن مادربرد

دلایل روشن نشدن مادربرد

عوامل متعددی وجود دارند که مانع از روشن شدن مادربرد شده و یا مشکلاتی را در عملکرد این قطعه ایجاد می کنند. یکی از دلایل بروز این مشکل، خرابی آداپتور است. اگر آداپتور یا کابل برق کیس ایراد داشته باشد، ولتاژ مورد نیاز مادربرد به این قطعه نمی رسد. در نتیجه ممکن است مادربرد روشن نشده و حتی نتوانید با رایانه کار کنید. همچنین ممکن است روشن نشدن مادربرد، ناشی از خرابی خود این قطعه باشد.

به عنوان مثال ممکن است سوکت ها ایراد داشته باشند و یا اجزای دیگر به درستی کار نکنند. ممکن است خرابی رم یا دیگر قطعاتی که روی مادربرد نصب شده اند هم گاهی مانع از روشن شدن این قطعه شود. حتی خرابی پاور هم می تواند موجب روشن نشدن برد اصلی رایانه شود. در هر صورت بهتر است از یک کارشناس مجرب در زمینه  تعمیر مادربرد، برای عیب یابی دقیق و تعمیر برد اصلی رایانه خود کمک بگیرید تا این قطعه به بهترین شکل تعمیر شود.

عیب یابی روشن نشدن مادربرد

پیش از هرگونه اقدام برای حل مشکل روشن نشدن مادربرد، بهتر است مسئله را عیب یابی کنید. به این ترتیب متوجه می شوید که ایراد دقیقا از کدام بخش هاست و چطور باید مشکل را برطرف کنید. اگر پس از زدن آداپتور به برق و روشن کردن سیستم، شاهد هیچ گونه عکس العملی از کامپیوتر نبودید، یعنی برد اصلی دچار آسیب دیدگی شده و یا به دلایل دیگر، درست کار نمی کند.

چنانچه چراغ دستگاه روشن می شود و فن آن کار می کند، اما هیچ صدایی از هارد به گوش نمی رسد هم یعنی ایراد از خود مادربرد است. همچنین بد نیست که کامپیوتر خود را با آداپتورهای دیگر هم امتحان و روشن کنید. اگر مادربرد با آداپتورهای متفرقه هم روشن نشد، باید کابل را تعویض کنید تا مشکل حل شود.

رفع مشکل روشن نشدن برد اصلی کامپیوتر

راهکارهای رفع مشکل روشن نشدن برد اصلی کامپیوتر

تعمیر یا تعویض پاور

یکی از روش های حل مشکل روشن نشدن مادربرد، تعمیر پاور کامپیوتر  یا در صورت نیاز، تعویض این قطعه است. بهتر است در این شرایط، اول پاور را در یک کامپیوتر دیگر امتحان کنید؛ اگر مشکل حل نشد، این قطعه را تعمیر یا تعویض نمایید. البته هرگونه اقدام تعمیراتی در مورد پاور باید توسط تعمیرکاران مجرب و با استفاده از ابزار پیشرفته و مخصوص انجام شود.

اطمینان از عدم اتصال مین برد به بدنه کیس

گاهی روشن نشدن مادربرد به این دلیل ایجاد می شود که مین برد به بدنه کیس وصل شده است. برخورده برد به بدنه، بار الکتریکی ایجاد کرده و در این صورت ممکن است مادربرد روشن نشود. درواقع این مسئله، وضعیتی را ایجاد می کند که به آن اتصال کوتاه گفته می شود؛ اتصال کوتاه مشکلاتی را در سیستم ایجاد کرده و بعضا مانع از روشن شدن مادربرد هم می شود.

تعویض کابل پاور

راهکار دیگری که موجب رفع مشکل روشن نشدن مادربرد می شود، تعویض کابل پاور است. در این صورت باید کابل را تعویض کرده و از یک کابل سالم استفاده کنید تا مشکل برطرف شود. دقت کنید که تداوم استفاده از کابل های معیوب، می تواند مشکلات جدی تری را در سیستم ایجاد کند و هزینه های تعمیراتی را نیز افزایش دهد.

3.3/5(3 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.