اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تعمیر مدار شارژ لپ تاپ

چرا لپ تاپ روشن نمی شود؟ چرا باتری لپ تاپ شارژ نمی شود؟ چرا با وجود متصل بودن آداپتور به لپ تاپ شارژ باتری آن کم می شود؟ چرا آداپتور لپ تاپ نمی تواند باتری آن را شارژ کند؟ چرا باتری لپ تاپ نمی تواند این سیستم را روشن نگه دارد و برای روشن نگه داشتن لپ تاپ دائم باید آداپتور به آن وصل باشد؟

بروز هر یک از این مشکلات در لپ تاپ نشان می دهد که مدار شارژ این سیستم خراب شده است؛ البته مدار شارژ لپ تاپ از قطعات متعددی تشکیل شده است که خرابی هر یک از آن ها می تواند موجب بروز یکی از این مشکلات شود؛ با این وجود پیدا کردن منشا اصلی هر مشکلی در رابطه با شارژ شدن لپ تاپ به عیب یابی دقیق اجزا تشکیل دهنده مدار شارژ باتری لپ تاپ نیاز دارد. ادامه این مطلب را دنبال کنید تا علاوه بر آشنایی با اجزا مدار شارژ لپ تاپ با نحوه کار این مدار و مهم ترین عاملی که موجب خرابی و تعمیر مدار شارژ لپ تاپ می شود آشنا شوید.

نگاهی کلی به اجزا تشکیل دهنده مدار شارژ لپ تاپ

بهتر است قبل از اشاره به عواملی که موجب خرابی و تعمیر مدار شارژ لپ تاپ می شوند، کمی با اجزا تشکیل دهنده مدار شارژ لپ تاپ آشنا شوید. مدار شارژ لپ تاپ از قطعات ریز و درشت متعددی تشکیل شده است که از مهم ترین آن ها می توان به 4 ترانزیستور، یک آی سی شارژ و فیوز اشاره کرد. اما می توان گفت که مدار شارژ لپ تاپ به صورت کلی از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت آن کانکتور باتری و قسمت دیگر آن کانکتور آداپتور است. آنچه که موجب تامین شارژ باتری لپ تاپ می شود، ارتباط تنگاتنگی است که بین قطعات مدار شارژ از جمله آی سی های ورودی / خروجی، آی سی شارژ و کانکتورهای باتری و آداپتور وجود دارد. در ادامه شما را با نحوه کار هر یک از این اجزا در مدار شارژ لپ تاپ آشنا خواهیم کرد.

مراحل کار مدار شارژ لپ تاپ به چه شکل است؟

قبل از آشنایی با عواملی که کاربر را وادار به تعمیر مدار شارژ لپ تاپ می کنند بهتر است با مراحل کار مدار شارژ لپ تاپ آشنا شوید؛ اما برای اینکه بتوانید مراحل کار مدار شارژ لپ تاپ را به بهترین شکل ممکن درک کنید، تصمیم داریم پروسه شارژ شدن لپ تاپ را در سه مرحله به شما توضیح دهیم:

مرحله اول: آداپتور را به لپ تاپ متصل می کنید؛ درحالیکه باتری درون لپ تاپ نیست

زمانی که آداپتور لپ تاپ را به این سیستم وصل می کنید، جریان برق به سمت ترانزیستور 1 حرکت کرده و سپس به آی سی شارژ می رسد. حالا آی سی شارژ دست به کار شده و شروع به تحریک کردن ترانزیستور 1 می کند و باعث می شود که جریان به سمت آی سی ورودی / خروجی (IC I/O) برود. از طرف دیگر جریان به سمت ترانزیستور 2 به حرکت در می آید.

مرحله دوم: باتری را درون لپ تاپ قرار می دهید؛ در حالیکه آداپتور هنوز به لپ تاپ متصل است

حالا اگر باتری را درون لپ تاپ قرار دهید بار دیگر ترانزیستور 2 توسط آی سی شارژ تحریک شده و ولتاژ را به ترانزیستور 3 ارسال می کند؛ درصورتی که باتری شارژ نداشته باشد، ترانزیستور 3 دست به کار شده و جریان را برای شارژ باتری آزاد می کند. بعد از اینکه باتری به صورت کامل شارژ شد ترانزیستور 3 به دستور آی سی شارژ، موجب افت ولتاژ شده و درنتیجه قطع شارژ باتری می شود. با این وجود فرضیه خراب شدن باتری لپ تاپ به دلیل جدا نکردن آداپتور از لپ تاپ؛ در حالیکه باتری آن 100 درصد شده است، کاملا غلط است.

مرحله سوم: آداپتور را از لپ تاپ جدا می کنید؛ در حالیکه باتری درون لپ تاپ است

حالا اگر آداپتور را از لپ تاپ جدا کنید ولتاژ باتری بر روی مدار اعمال می شود و آی سی شارژ این بار ترانزیستور 4 را تحریک می کند و ولتاژ بر روی آی سی وروی / خروجی اعمال خواهد شد.

[us_image image=”22454″ size=”full” align=”center”]

خرابی های اجزا مدار شارژ لپ تاپ

در ادامه شما را با نشانه های خرابی مهم ترین اجزای مدار شارژ لپ تاپ آشنا خواهیم کرد؛ درصورتی که شما هم با هر یک از این نشانه ها در لپ تاپ خود مواجه شده اید، بهتر است عیب یابی و تعمیر مدار شارژ لپ تاپ خود را به مرکز سخت افزار ایران بسپارید.

  • خرابی آی سی شارژ: درصورتی که آی سی شارژ لپ تاپ خراب شود و آسیب ببیند، یا باتری لپ تاپ شارژ نمی شود یا اصلا لپ تاپ روشن نمی شود؛ حتی امکان دارد زمانی که آداپتور و باتری هر دو به لپ تاپ متصل هستند، باز هم شارژ باتری لپ تاپ کم شود تا زمانی که این دستگاه با وجود اتصال به آداپتور خاموش شود.
  • خرابی ترانزیستور 1: با آسیب دیدگی ترانزیستور 1 مدار شارژ لپ تاپ، با اتصال آداپتور به لپ تاپ، سیستم روشن نمی شود؛ چراکه آداپتور نمی تواند باتری لپ تاپ را شارژ کند.
  • خرابی ترانزیستور 2 و 3: با خرابی ترانزیستورهای 2 و 3 نیز، باتری لپ تاپ شارژ نمی شود.
  • خرابی تزانزیستور 4: خرابی چهارمین ترانزیستور مدار شارژ لپ تاپ، موجب می شود که باطری لپ تاپ به تنهایی نتواند لپ تاپ را روشن نگه دارد و کاربر برای روشن نگه داشتن لپ تاپ مجبور باشد، آداپتور را از آن جدا نکند.

نوسان برق؛ مهم ترین دلیل خرابی مدار شارژ لپ تاپ

حالا که با قطعات مدار شارژ لپ تاپ، نحوه کار آن و همچنین خرابی های اجزا مدار شارژ لپ تاپ آشنا شدید، وقتش رسیده است که بدانید چه عاملی در خرابی و تعمیر مدار شارژ لپ تاپ دست دارد؟ می توان گفت که مهم ترین و حتی تنها ترین عاملی که در بروز چنین مشکلی دست دارد، نوسان برق است.

بروز نوسان برق در لپ تاپ هم می تواند به دلیل متصل نکردن این دستگاه به محافظ برق باشد و هم می تواند به دلیل خرابی آداپتور لپ تاپ باشد؛ چراکه خرابی آداپتور لپ تاپ موجب تغییر ولتاژ ورودی به لپ تاپ شده که همین عامل به آی سی شارژ سیستم آسیب وارد می کند. مطمئنا تشخیص اینکه آداپتور لپ تاپ دچار مشکل شده است برای کاربران عادی خیلی سخت است اما حداقل کاری که می توانید برای محافظت از مدار شارژ سیستم خود انجام دهید این است که لپ تاپ خود را هنگام شارژ کردن به محافظ برق متصل کنید.

طریقه اصولی تعمیر مدار شارژ لپ تاپ

از آن جایی که مدار شارژ لپ تاپ از ترانزیستورها و آی سی های متعددی تشکیل شده است، تشخیص اینکه مشکل به وجود آمده دقیقا از کدام ترانزیستور یا آی سی است، کار خیلی پیچیده و سختی است؛ به همین دلیل سپردن عیب یابی و تعمیر مدار شارژ لپ تاپ به یک مرکز معتبر که دارای تکنسین های متخصص باشد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از بهترین مراکزی که در این زمینه پیشنهاد می شود، مرکز سخت افزار ایران است که تکنسین های آن به خوبی با مدار شارژ لپ تاپ و تک تک قطعات آن آشنایی دارند؛ از این رو درصورت بروز هر مشکلی برای این مدار خیلی سریع قطعه آسیب دیده را پیدا کرده و آن را تعمیر یا تعویض می کنند.

امتیاز شما به این نوشته