021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چگونه دوام جوهرهای پرینتر را افزایش دهیم؟

یک سری راه کار ها و نکات وجود دارد که در صورت انجام دادن آن ها می توان موجب افزایش ماندگاری جوهر های پرینتر شد و به این ترتیب در هزینه ها صرفه جویی کرد. این کار ها موجب می شوند استفاده از پرینتر به مراتب مقرون به صرفه شود. البته قطعا استفاده از جوهر های با کیفیت و اصلی خود یک راه کار مناسب برای افزایش دوام جوهر های پرینتر است.  

هزینه ای که برای خرید یک پرینتر پرداخت می شود یک طرف، هزینه های بعدی برای خرید مواد مصرفی این دستگاه ها هم یک طرف. برای بسیاری از کاربران تمام شدن سریع جوهر کارتریج یا خشک شدن و بی مصرف شدن این مواد همیشه دردسر ساز است. 

خصوصا در مواقعی که حین پرینت اسناد و مدارکی مهم، ناگهان متوجه می شوند جوهر دستگاه تمام شده است. اما اگر با استفاده از یک سری ترفند ها بتوان موجب افزایش دوام جوهر های پرینتر شد چطور؟ در ادامه یک سری ترفند را برای بیشتر کردن دوام و ماندگاری این مواد به شما ارائه می کنیم.

افزایش دوام جوهر های پرینتر با تغییر اندازه فونت

یکی از مواردی که می تواند روی میزان مصرف و ماندگاری جوهر پرینتر تاثیر بگذارد، اندازه فونتی است که برای پرینت اسناد انتخاب می شود. کاملا مشخص است که فونت های کوچک تر میزان مصرف جوهر کم تری به نسبت فونت های درشت تر و بزرگ تر دارد. از طرفی نیز فونت های پیچیده تر و خاص تر، مصرف جوهر متفاوتی دارند.

برخی از فونت ها به خصوص حتی اگر اندازه های یکسانی هم داشته باشند میزان مصرف جوهر بیشتری دارند. در نتیجه یکی از توصیه ها برای کاهش مصرف و افزایش دوام جوهر های پرینتر، تغییر در اندازه فونت اسناد و استفاده از فونت های ساده تر است. برای مثال فونت Times New Roman میزان مصرف جوهر را بسیار کاهش خواهد داد.

تنظیمات پرینتر را تغییر دهید

راه کار بعدی برای افزایش ماندگاری جوهر های پرینتر که تکنسین های تعمیر پرینتر توصیه می کنند، تغییر دادن تنظیمات دستگاه مورد نظر است. برای مثال می توان از تنظیمات چاپ دو طرفه استفاده کرد. همچنین دستگاه را طوری تنظیم کنید که عرض حاشیه اطراف فایل کوچک تر شده و متن بیشتری روی صفحه جا بگیرد. به این ترتیب علاوه بر افزایش دوام جوهر های پرینتر می توان در مصرف کاغذ هم صرفه جویی کرد. 

نکته مهم در چاپ یک صفحه از وب

مورد مهم بعدی برای صرفه جویی در مصرف جوهر پرینتر، توجه به نکاتی مهم در چاپ صفحه ای از وب است. زمانی که یک صفحه وب را باز می کنید، اگر از Print Preview استفاده کنید، یک سری بخش های غیر ضروری نیز چاپ می شود. در نتیجه همین کار میزان مصرف جوهر بیخودی افزایش خواهد یافت.

در نتیجه بهتر است در این خصوص از یک برنامه استفاده کرد تا تمام صفحات وب چاپ نشود. برنامه های اسمارتی مانند HP Smart Print می تواند جزئیات غیر ضروری صفحه وب مانند پاورقی ها، سر صفحه و تبلیغات اضافی را حذف کرده و آن ها را چاپ نکند. این کار هم موجب افزایش دوام جوهر های پرینتر شده و هم در مصرف کاغذ صرفه جویی می کند.

از پرینت های سیاه و سفید استفاده کنید

این مورد بیشتر در مورد پرینتر هایی است که علاوه بر چاپ سیاه و سفید، چاپ رنگی هم دارند. در این خصوص برای افزایش ماندگاری جوهر های پرینتر توصیه می شود از جوهر های سیاه و سفید در مواردی که ضرورتی به چاپ رنگی نیست، استفاده شود. در نتیجه توصیه می شود تنظیمات پرینتر را روی حالت پیش فرض چاپ سیاه و سفید قرار داد تا در موارد غیر ضروری از جوهر های رنگی استفاده نشود. این کار می تواند به افزایش ماندگاری جوهر های رنگی پرینتر مورد نظر کمک کند و قطعا در مصرف مواد و هزینه ها صرفه جویی خواهد کرد.

استفاده از پرینت پیش نویس برای چاپ اسناد

گاهی اوقات اسنادی که برای چاپ هستند معمولا اسنادی عادی و معمولی هستند و از این رو کیفیت بالا و رنگ در این اسناد اهمیت چندانی ندارد. در نتیجه برای افزایش دوام جوهر های پرینتر توصیه می شود از حالت پیش نویس برای چاپ این اسناد استفاده شود.

با استفاده از این حالت پیش فرض برای چاپ اسناد هم دوام جوهر و کارتریج افزایش می یابد و هم این که سرعت عملکرد پرینتر برای چاپ اسناد افزایش می یابد. البته اسنادی که با این حالت و کیفیت چاپ می شوند کیفیت چندان بالایی ندارند. حتی در مواردی رنگ این تصاویر نیز چندان پررنگ و شفاف نیست. در نتیجه باید از این حالت تنها برای پرینت مدارکی باید استفاده کرد که کیفیت شان چندان اهمیتی ندارد.

افزایش دوام جوهر های پرینتر با استفاده از پرینت N- up

راه حل دیگری که با استفاده از آن می توان در مصرف جوهر پرینتر صرفه جویی کرد و موجب افزایش ماندگاری جوهر های پرینتر مورد نظر شد، استفاده از پرینت N- up است. این حالت برای مواقعی توصیه می شود که نیازی به چاپ اسناد روی برگه های مجزا از هم نیست. برای مثال در نظر بگیرد یک سری جدول یا نمودار هستند که همگی مربوط به هم بوده و می توان آن ها را در یک صفحه پرینت کرد.

با استفاده از حالت چاپ N- up می توان موجب افزایش دوام جوهر های پرینتر شد. در نظر داشته باشید میزان محتواهایی که پرینت می گیرید نباید از یک حد معمول بیشتر باشند. چرا که زیاد بودن شان می تواند محتویات اسناد را بسیار کوچک کرده و قابل خواندن نباشند. به این ترتیب تنها در برخی موارد می توان از این حالت پرینت استفاده کرد.

شارژ و تعویض کارتریج

در پایان بعد از بررسی تمام روش های موجود برای افزایش دوام جوهر های پرینتر باید به  زمان مناسب شارژ کارتریج، تعویض آن و از همه مهم تر استفاده از مواد مصرفی اصلی، با کیفیت و تعویض درست کارتریج نیز اشاره کرد. این موارد هم همگی می توانند روی نوع مصرف و میزان ماندگاری جوهر های پرینتر موثر باشند.

مرکزی که موادی با کیفیت را ارائه می دهد، قیمتی مناسب را پیشنهاد می دهد، خدمات و سرویس های خود را تضمین می کند و از متریال اصلی دستگاه استفاده می کند، قطعا می تواند در مجموع موجب صرفه جویی در هزینه ها شود. مرکز سخت افزار ایران، یک مرکز تعمیرات تخصصی بسیار معتبر است که انواع خدمات مربوط به تعمیرات ماشین های اداری مانند تعمیر انواع پرینتر و دستگاه کپی را با کیفیتی تضمین شده ارائه می دهد.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.