021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

یخ زدن وسایل داخل یخچال چه دلایلی دارد؟

یکی از مشکلاتی که برخی از کاربران انواع یخچال و یخچال فریزر با آن مواجه می شوند، انجماد وسایل در یخچال است. یعنی مثلا بطری های داخل یخچال یا مواد غذایی و … یخ می زنند. به نظر شما دلیل یخ زدن وسایل داخل یخچال چیست؟ آیا این اتفاق نشان دهنده بروز یک ایراد در قطعات داخلی دستگاه است؟ ممکن است موتور آسیب دیده باشد؟ به طور کلی عوامل متعددی منجر به انجماد مواد و وسایل داخل یخچال می شوند.

هریک از این موارد باید شناسایی شده و به شکل تخصصی برطرف شوند. ممکن است یکی از قطعات اعم از موتور، ترموستات یا … معیوب شده و نیاز به تعمیر داشته باشند. این احتمال هم وجود دارد که مساله ساده تر از این حرف ها بوده و با اصلاح تنظیمات دما برطرف گردد. اگر با چنین وضعیتی مواجه شده اید ادامه مطلب به شما کمک خواهد کرد. ما ضمن بررسی دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال ، روش هایی را برای برطرف کردن این مشکل به شما پیشنهاد می دهیم.

یخ زدن وسایل داخل یخچال چه دلایلی دارد؟

دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال

منجمد شدن یا یخ زدن وسایل و ظروف داخل یخچال معمولا مربوط به مولفه های دماست. اولین و مهم ترین علت بروز این مشکل تنظیم نبودن درجه دماست. مثلا ممکن است درجه را بسیار پایین تنظیم کرده باشید و دمای داخل یخچال از میزان عادی کمتر باشد. بدیهی است که در این شرایط وسایل و مواد غذایی یخ می زنند. مقاله  آموزش تنظیم دمای یخچال  به شما کمک می کند که دمای دستگاه را به درستی تنظیم کنید.

دیگر عامل موثر در یخ زدن وسایل داخل یخچال نیز خرابی ترموستات است. همچنین ممکن است بخش هایی همچون ترموستات، ترمیستور، برد کنترل دما، دمپر و … نیز درست کار نکنند و موجب انجماد مواد در یخچال شوند. در زیر مهم ترین دلایل یخ زدن مواد داخل یخچال را مورد بررسی قرار می دهیم:

خرابی ترمیستور

ترمیستور یکی از قطعات مهم یخچال است که دمای دستگاه را خوانده و آن را به مدار کنترلی می فرستد. مدار کنترلی با توجه به دمای دریافتی، میزان انرژی ورودی فن‌های کمپرسور و تبخیرکننده را تنظیم می‌کند. از کار افتادن ترمیستور یا عملکرد معیوب آن باعث می شود که فن کمپرسور و تبخیرکننده بیش از حد نیاز کار کنند.

در نتیجه یخچال بیش از حد سرد شده و مواد داخل آن منجمد می شوند. برای تشخیص علت یخ زدن وسایل داخل یخچال در این شرایط باید ترمیستور را با یک مولتی متر امتحان کنید. اگر مقاومت ترمیستور با دمای یخچال تطابق نداشت، نیاز به تعویض این قطعه خواهد بود.

خرابی ترموستات کنترل دما

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم، خرابی ترموستات دمای یخچال را به هم میریزد. جالب است بدانید که ترموستات کنترل دما، ولتاژ را به کمپرسور، موتور فن تبخیرکننده و موتور فن چگالنده می رساند. با خرابی ترموستات، سیستم سردسازی یخچال بیش از حد مجاز کار می کند و شاهد یخ زدن وسایل داخل یخچال تان خواهید بود. 

برای  عیب یابی یخچال  در این شرایط باید چرخانه ترموستات را از کمترین مقدار تا بالاترین مقدار بچرخانید و به یک صدای کلیک دقت کنید. شنیده شدن این صدای کلیک مانند نشان دهنده سالم بودن ترموستات است. اما اگر چنین صدایی نشنیدید، باید اقدام به تعمیر ترموستات یخچال خود کنید. حتی گاهی ممکن است نیاز به تعویض این قطعه باشد.

خرابی سیستم کنترل دمپر

یکی دیگر از دلایل یخ زدن وسایل داخل یخچال ، از کار افتادن سیستم کنترل دمپر هوا است. این سیستم به شکل خاصی باز و بسته می شود تا میزان مناسبی از هوای سرد وارد فضای یخچال گردد. اگر دمپر در حالت باز گیر کند، سرمای زیادی وارد یخچال شده و در نتیجه مواد داخل آن منجمد می شوند. در این صورت باید روند کاری سیستم دمپر اصلاح شود،. تعمیر و تعویض دمپر هم در رفع این مشکل موثر خواهد بود.

خرابی برد کنترل دما

خرابی برد کنترل دما هم می تواند منجر به یخ زدن وسایل داخل یخچال شود. برد کنترل دما موظف است که ولتاژ لازم کمپرسور و فن موتورها را تامین کند. وقتی این بخش به هر دلیلی درست کار نکند، جریان ولتاژ بی ‌وقفه‌ به سیستم سردسازی ارسال می شود و فضای داخلی یخچال بیش از اندازه سرد می شود. بهترین کار در چنین شرایطی این است که یخچال توسط یک تکنسین مجرب در حوزه تعمیرات یخچال بررسی شود. با ترمیم یا تعویض برد کنترل دما مشکل یخ زدن وسایل نیز برطرف خواهد شد.

مرکز تعمیرات یخچال

نمایندگی تعمیرات یخچال، یکی از تخصصی ترین بخش های مرکز سخت افزار ایران است. این مرکز به صورت متمرکز و ویژه بر تعمیر و ترمیم انواع مدل های یخچال از کلیه برندها اشتغال دارد. تعمیر یخچال ال جی، سامسونگ، شارپ، توشیبا، دوو، بوش و … در این مجموعه به شکل حرفه ای به انجام می رسد. 

استفاده از تجهیزات پیشرفته متناسب با هر محصول، سطح کیفی خدمات مرکز تعمیرات یخچال را به میزان چشمگیری افزایش داده و موجبات رضایت کاربران را فراهم نموده است. اگر مشاهده کردید که یخچال یا فریزر شما به درستی کار نمی کند، کافی است با نمایندگی تعمیر یخچال تماس گرفته و تخصصی ترین خدمات را در اسرع وقت دریافت نمایید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.