021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

عملکرد منبع انبساط پکیج

رفع مشکل نوسانات دما در پکیج به دلیل افزایش دمای آب در چرخش، نیازمند عملکرد صحیح یک منبع انبساط می باشد. منبع انبساط قطعه ی مهمیست که در تمامی پکیج ها تعبیه می شود تا در هنگام بالا رفتن فشار آب در مدار، حجم افزایش یافته ی آب کنترل شده و از آسیب احتمالی اتصالات مدار پکیج و لوله های گرمایشی جلوگیری شود، در واقع منبع انبساط پکیج با تحت فشار قرار دادن سیستم به وسیله ی تیوپی پر از باد، همواره فشار دستگاه را ثابت نگه داشته و نوسان فشار ناشی از منقبض و منبسط شدن آب در سیستم را به حداقل می رساند.

منبع انبساط چیست و چه وظیفه ای دارد ؟

منبع انبساط، یکی از قطعات مشترک در تمام مدلهای پکیج است که بعضا به شکل استوانه یا بشقاب در این دستگاه تعبیه شده است. وظیفه این قطعه، ثابت نگه داشتن فشار آب داخل سیستم گرمایش در پکیج است. دمای آب که بالا می رود، حجم آن نیز افزایش پیدا می کند. در نتیجه فشار دستگاه نیز افزایش پیدا کرده و آب گرم مصرفی به دست کاربر می رسد. در این شرایط، باید فشار کنترل شود تا پکیج و اجزای آن آسیب نبینند. این کار توسط منبع انبساط انجام می شود تا ضمن کنترل فشار آب، مانع از عمل کردن شیر اطمینان شود.

تنظیم منبع انبساط پکیج

تنظیم منبع انبساط پکیج، معمولا به معنی تنظیم باد است. پیش از باد زدن منبع انبساط، باید بدانید که علت خالی شدن باد این بخش دقیقا چیست. برای تنظیم باد منبع انبساط پکیج، معمولا از تلمبه استفاده می شود. روند کار به این ترتیب است که اول پکیج خاموش شده و تکنسین مطمئن می شود که مدار گرمایش خالی است. آب مدار باید خالی شود و ضمن باز کردن شیر پرکن، آب دستگاه به طور کامل تخلیه گردد. بعد از اینکه فشار بار روی دستگاه روی عدد صفر آمد، باید والف منبع باز شود. تیم تعمیرات پکیج برای تست سلامت منبع انبساط، با یک پیچ گوشتی سوزن والف را فشار می دهند.

اگر آب به مقدار زیاد خارج شد،  یعنی تنظیم منبع انبساط پکیج بی فایده است و باید این قطعه را تعویض کرد. اما اگر آب وجود نداشت، می توان با یک تلمبه، منبع انبساط و باد آن را تنظیم کرد. فراموش نکنید که پس از پایان کار، باید شیر زیر پکیج را باز کرده و فشار پکیج را روی عدد 1.5 تنظیم تنظیم کنید.

خرابی منبع انبساط پکیج

منبع انبساط در سیستم پکیج غالبا در انتهای پکیج و یا در کنار سیستم کار گذاشته می شوند و حالتی بشکه ای و یا مخزنی شکل دارد. کارکرد صحیح این منبع در سیستم پکیج از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورتی که این منابع انبساط پکیج به هر دلیلی دچار اختلال شود و ایراد از بخش داخلی منبع باشد، تنها راه رهایی از اختلال موجود تعویض منبع انبساط می باشد، اما اگر خرابی به دلیل پیدایش عوامل تخریب کننده ی بیرونی شکل گیرد، نیاز به تعویض نبوده و مشکل خرابی منبع انبساط پکیج قابل تعمیر خواهد بود.

به طور کلی می توان گفت: مشکلاتی مانند خروج هوا از سوزن هوای مخزن، خرابی پرده دیافراگم و یا بالن درون مخزن انبساط، پارگی منبع انبساط پکیج و دفرمه شدن ساختار آن در سیستم گرمایشی پکیج قابل تعمیر نبوده و نیازمند تعویض قطعه تحت نظر تعمیرکاران مجرب می باشد، اما اگر با گرفتگی مسیر لوله ها و یا اتصال نامناسب لوله ها و مهره های سیستم، نشتی جزیی در قسمت پایینی مخزن انبساط پکیج مشاهده شود، به راحتی با تعمیر اتصالات و پاکسازی لوله ها می توان مشکل منبع انبساط در سیستم پکیج را توسط سرویسکار ماهر برطرف نمود.

 علائم خرابی منبع انبساط در سیستم پکیج

موارد مختلفی می تواند نمایانگر خرابی منبع انبساط پکیج باشند، اما به طور کلی بالا رفتن بیش از اندازه فشار، افت فشار و نوسان آن سه عامل کلیدی نشان دهنده ی خرابی منبع انبساط در سیستم پکیج می باشند. معمولا این نوسان فشار در صفحه مانومتری پنل پکیج قابل رویت است.

در صورت خرابی منبع انبساط عقربه و نشانگر فشار بسیار بالا می رود و در هنگام سرد شدن عقربه پایین تر از حد نرمال قرار می گیرد، گاهی آنقدر فشار مدار بالا می رود که شیر اطمینان پکیج وارد عمل می شود و سبب نشتی مقداری از آب داخل مدار می شود و به همین دلیل با سرد شدن مدار گرمایشی دما به شدت پایین آمده و باعث خاموشی کامل پکیج می شود، این بالا و پایین شدن شدید فشار نشان دهنده ی عدم کارکرد صحیح منبع انبساط پکیج است و نیاز به دانش تعمیرکار مجرب دارد.

راهکارهای رفع مشکل خرابی منبع انبساط پکیج

برای اینکه اطمینان پیدا کنید خرابی پکیج از منبع انبساط می باشد، روش ساده ای وجود دارد که می توانید به وسیله ی آن مطمئن شوید که منبع دچار اختلالات داخلیست. جهت انجام این کار کافیست سوزن والو منبع انبساط را با سر پیچ گوشتی کمی فشار دهید. اگر هوا از آن خارج شود به احتمال زیاد منبع انبساط سالم است، اما اگر شاهد خروج آب از این بخش باشید، قطعا منبع انبساط خراب شده و باید تعویض شود. لازم به ذکر است که، به علت حساسیت بالای ساختار پکیج و نیز منبع انبساط در سیستم پکیج در صورتی که با فرآیند کاری این دستگاه آشنا نمی باشید، از هرگونه دستکاری، تست خرابی و تعویض قطعات آن بپرهیزید.

نمایندگی تعمیرات پکیج

نگهداری از سیستم های پکیج امر بسیار مهمی می باشد که نیاز به دقت فراوانی در جلوگیری از ایجاد عوامل  تخریب کننده ی پکیج دارد. همکاران و کارشناسان مجرب ما در نمایندگی تعمیرات پکیج، با  استفاده از پیشرفته ترین ابزارها و تکنیک های سرویس دهی، شما را در جهت سرویس پکیج  و نصب و راه اندازی سیستم های گرمایشی انواع پکیج ها یاری می نمایند، همچنین در بخش تعمیرات نیز مقالات و راهکارهای کاربردی بسیاری در جهت حفظ سلامت سیستم ها اراﯬ می شود.

4.6/5(5 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.