021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر آسانسور

آسانسورها چه آنهایی که در خانه ها و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند و چه آسانسورهای بزرگ مورد استفاده در ساختمان های بزرگ تجاری و اداری، باید در دوره های منظم و مشخصی سرویس شوند تا مشکلی در عملکرد آنها به وجود نیاید. علاوه بر سرویس منظم آنها، گاهی نیز به خدمات مختلف تعمیر آسانسور به صورت تخصصی نیاز است. این خدمات در زمینه تعمیر و نگهداری آسانسور برای رفع مشکلات آن و بهبود کارایی انجام می شود.

از طرفی نیز گاهی خدمات مورد نظر به دلیل حفظ سلامت آسانسور و جلوگیری از وقوع خرابی و حوادث احتمالی در آینده است. این خدمات معمولا باید از سمت شرکت های معتبر ارائه شود و در بیشتر مواقع خود شرکت نصب کننده آسانسور، کار تعمیر آسانسور را انجام می شود. در ادامه با لیست خدماتی که در این زمینه انجام می شود بیشتر آشنا می شویم.

تعمیر آسانسور با گارانتی

خدمات تعمیر آسانسور

برای سرویس و نگهداری آسانسور باید خدمات اقدامات مختلفی انجام شود. از خدمات نگهداری بخش های فیزیکی آسانسور گرفته تا کنترل سیستم برق و بخش های الکترونیکی آسانسور، همگی جزو خدمات تعمیر آسانسور هستند. رایج ترین موارد در زمینه سرویس و تعمیر آسانسور شامل موارد زیر می شود:

  • سرویس و نگهداری روغن دان آسانسور
  • تعمیرات بکسل ها و پاراشوت های آسانسور
  • خدمات تعمیر و نگهداری درب های آسانسور
  • تعمیرات و سرویس بیرینگ ها
  • سرویس کامل آسانسور
  • سرویس و نگهداری بخش های برقی و الکتریکی آسانسور

سرویس و نگهداری روغن دان آسانسور

یکی از بخش هایی که می توان در لیست تعمیر آسانسور آن را قرار داد، سرویس و نگهداری روغن دان های آسانسور است. در آسانسور بخش هایی به نام روغن دان وجود دارد که برای حرکت و جا به جای روان و بدون صدای آسانسور تعبیه شده است. این روغن دان باید همیشه پر باشد و روغن کافی در آن وجود داشته باشد.

در صورتی که روغن کافی در روغن دان وجود نداشته باشد، آسانسور در زمان کار دائما سر و صدای زیادی تولید می کند و به دلیل خشکی زیادی که بین بخش کفشک و ریل آسانسور به وجود می آید، اصطحکاک زیاد ایجاد شده می تواند به این بخش ها نیز آسیب برساند. به این ترتیب باید به عنوان یک روتین تعمیر و نگهداری آسانسور در دوره های مشخص روغن دان چک شود و در صورت نیاز روغن کافی در آن ریخته شود.

برای تعمیر دوربین مدار بسته با ما تماس بگیرید.

تعمیرات بکسل ها و پاراشوت های آسانسور

یکی دیگر از بخش های بسیار مهم در تعمیر آسانسور، سیم بکسل های آن است. این بخش در واقع در بالا و پایین رفتن آسانسور نقش دارد و باید همیشه از سلامت سیم بکسل ها و روان بودن شان مطمئن بود. در صورتی که این سیم بکسل ها خشک شوند یا بخش هایی از آن زخمی شده باشند، باید سریعا برای سرویس و تعمیر آنها اقدام کرد. علاوه بر این ترمزها و پاراشوت های آسانسور نیز اهمیت زیادی دارند و باید حتما به سرویس و نگهداری آنها توجه بسیار زیادی داشت.

نقش این قطعات در زمانی پررنگ می شود که سیم بکسل های آسانسور آسیب دیده و پاره می شوند. در این شرایط پاراشوت یا ترمز آسانسور مانع حرکت بسیار تند و سریع کابین های آسانسور می شوند و موجب قفل شدن شان در یکی از طبقات خواهند شد. از این رو حتما باید در تعمیر و نگهداری آسانسور این بخش ها به صورت کامل بررسی و عیب یابی شوند.

تعمیر و نگهداری درب های آسانسور

بخش های دیگری نیز در تعمیر آسانسور جزو موارد رایج هستند که از جمله آنها می توان به تعمیر درب ها اشاره کرد. درب ها نیز باید دائما سرویس و بررسی شوند. برای مثال باید روان بودن و بی سر و صدا کار کردن درب ها به صورت دوره ای چک شود. ریل ها و سردرب نیز بخش دیگری است که باید سرویس آنها مد نظر باشد.

بخش های دیگری که در درب های آسانسور باید مورد بررسی قرار بگیرند شامل کنتاکت های درب آسانسور، سیستم مکانیکی درب ها، دیکتاتورها یا آرام بند های درب لولایی آسانسور، قفل ها و مگنت درب آسانسور، کابین و پیچ و مهره های درب ها می شود. تمامی این بخش ها باید به دقت در برنامه سرویس آسانسور مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز تعمیر قطعات یا حتی تعویض برخی از آنها انجام شود.

تعمیرات آسانسور

تعمیرات و سرویس بیرینگ ها

بیرینگ ها از دیگر قطعات اصلی آسانسور هستند که معمولا در صورتی خرابی آنها، آسانسور در حین بالا و پایین شدن سر و صدای بسیار زیادی ایجاد خواهد کرد. این بیرینگ ها خصوصا در آسانسورهایی که به دفعات زیاد مورد استفاده قرار می گیرند بیشتر در معرض خرابی یا استهلاک هستند.

از این رو باید قبل از آسیب های جدی تر در دستگاه، سرویس و تعمیرات بیرینگ های آسانسور را در نظر داشت. برای تعمیر آسانسور در این شرایط باید این قطعات توسط کارشناسان مجرب مورد بررسی قرار گرفته تا بعد از تشخیص ایراد به وجود آمده، مشکل با تعمیر، سرویس یا حتی تعویض قطعه معیوب برطرف شود.

سرویس کامل آسانسور

سرویس های دوره ای آسانسور که در آن تمامی بخش های دستگاه و عملکرد آسانسور مورد بررسی قرار می گیرد، بخش دیگر سرویس و نگهداری این دستگاه هاست. در این سرویس ها تمامی بخش ها بررسی می شود، صدا و حرکت آسانسور چک شده و خدماتی مانند روغن کاری برای آن انجام می شود. در این سرویس ها وضعیت کلی کابین آسانسور بررسی شده و بخش های برقی و مکانیکی آن نیز به صورت کامل چک می شود.

بررسی عملکرد گاورنر، بررسی جک های هیدرولیکی آسانسور، اتصالات هیدرولیکی و … در این سرویس ها مورد بررسی قرار می گیرد. سرویس های ماهانه آسانسور به نوبه خود بخشی از خدمات تعمیر آسانسور محسوب می شود که حتما باید انجام به موقع آنها را جدی گرفت.

سرویس بخش های برقی و الکتریکی آسانسور

در تعمیر آسانسور بخش تخصصی دیگر مربوط به کنترل و عیب یابی سیستم برقی آسانسور می شود. برای مثال در این عیب یابی تابلوی برق آسانسور چک خواهد شد و در صورت وجود هر گونه اخطاری روی این تابلوی برق، کارهای لازم جهت رفع مشکل انجام می شود. تمامی اتصالات برقی باید کامل سفت و سالم باشد و هیچ گونه اتصالی در این سیستم وجود نداشته باشد.

در عیب یابی بخش های برقی دستگاه تمامی سیستم برقی و تمامی سیم کشی ها، کابل ها و داکت های سیستم آسانسور مورد بررسی تخصصی قرار گرفته تا در صورت وجود هر گونه ایرادی در این بخش ها، خدمات تعمیر و نگهداری آسانسور ارائه شود.

رایج ترین مشکلات آسانسور

مشکلاتی که در آسانسورها دردسرساز شده و می تواند مشکلاتی را به دنبال داشته باشد به صورت معمولا در بخش های مکانیکی و برقی دستگاه رخ می دهد. برای مثال بروز مشکل در بخش برقی و تابلوی فرمان آسانسور از جمله رایج ترین مواردی است که می تواند به صورت کامل آسانسور را از کار بیاندازد. در این شرایط با قطع شدن برق، تمامی چراغ های آسانسور خاموش شده و موتور آن نیز از کار می افتد.

یکی دیگر از موارد رایج در بین مشکلات آسانسور، اتمام روغن است. در بخش های هیدرولیکی و همچنین روغن دان آسانسور در صورت اتمام روغن قطعات دچار فرسایش و استهلاک خواهند شد و همین می تواند روی عملکرد کلی آسانسور تاثیر منفی و مخربی داشته باشد. خرابی بیرینگ ها نیز جزو رایج ترین مشکلات مشاهده شده در آسانسورها محسوب می شود و معمولا سر و صدای دستگاه به دلیل خرابی این قطعات است.

فواصل دوره های تعمیر و نگهداری آسانسور

یکی از مهم ترین سوالاتی که کاربران در خصوص خدمات تعمیر آسانسور و سرویس این سیستم ها دارند، فواصل زمانی لازم برای انجام این خدمات و سرویس هاست. این که سرویس و تعمیر آسانسور باید هر چند وقت یک بار انجام شود به نوع استفاده از آسانسور و تعداد دفعات استفاده روزانه از آن است. نوع کاربری آسانسور نیز مهم است. برای مثال آسانسورهایی که در ساختمان های اداری و تجاری هستند و استفاده بسیار بیشتری دارند، قطعا دوره های سرویس و نگهداری آنها باید بیشتر و با فاصله کمتری انجام شود.

در مقابل هر چه میزان و دفعات استفاده روزانه از آسانسور کمتر باشد، دوره های سرویس و تعمیر آسانسور نیز فاصله دار تر خواهد بود. موارد تاثیر گذار دیگر روی دوره های سرویس و نگهداری آسانسور شامل کیفیت آسانسور، کیفیت خدمات انجام شده قبلی، کیفیت قطعات مورد استفاده برای تعویض یا تعمیر آسانسور، شرایط آب و هوایی و طول عمر آسانسور می شود.

5/5(2 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.