021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش استفاده از Disk Utility در مک

Disk Utility یک ابزار بسیار کارآمد است که به شما امکان مدیریت درایوهای داخلی و خارجی مک را میدهد. این ابزار در  سیستم عامل macOS تعبیه شده است و میتواند بسیار مفید باشد. در اینجا، ما به برخی از قابلیت Disk Utility در مک  می پردازیم.

آموزش استفاده از Disk Utility در مک

قابلیت Disk Utility در مک چیست؟

Disk Utility یک مرکز مدیریت برای تمام ابزارهای مدیریت درایو در macOS است که به شما اجازه می دهد تا هر درایو داخلی و خارجی متصل به مک را مشاهده، تشخیص دهید، به  قسمت ها و بخش های مجزا تقسیم کنید و آنها را فرمت کنید. این ابزار همچنین جزئیات مختلفی و یک نمودار از پیکربندی هارد دیسک شما را  میدهد که به شما امکان تجزیه و تحلیل سریع ظرفیت کل و فضای آزاد و استفاده شده در هر درایو را نشان میدهد. 

به همین ترتیب، اگر یک درایو خارجی به مک خود متصل کرده اید و در macOS نمایش داده نمیشود و یا به درستی کار نمیکند، Disk Utility به شما امکان مشاهده و تشخیص درایو را میدهد تا ببینید چرا به درستی کار نمیکند. Disk Utility در طول سال ها در نسخه های مختلف macOS چندین بار باز طراحی و بروزرسانی شده است، بنابراین گزینه های دقیقی که روی صفحه نمایش میبینید ممکن است بسته به نسخه macOS سیستم شما تغییر کند.

8 راه استفاده از Disk Utility در macOS

قابلیت Disk Utility ویژگی های مختلفی را برای مدیریت هارد درایو ارائه میدهد، از جمله تشخیص درایوی که مشکل دارد و تعمیر آن، فرمت کردن درایو، تقسیم آن و موارد دیگر. در اینجا به راه های مختلف استفاده از این قابلیت میپردازیم. این راه ها عبارت اند از:

بررسی هارد درایو

اگر مشکلی با درایو خارجی یا اکسترنال متصل به مک خود دارید، می توانید از ویژگی First Aid در Disk Utility برای بررسی و تشخیص درایو خود استفاده کنید. ویژگی First Aid، همانطور که از نامش پیداست، بررسی های مختلفی را روی درایو اجرا میکند و هر مشکلی که تشخیص دهد را تعمیر میکند. 

با این حال، شما نمیتوانید از این روش برای تعمیر مشکلات درایو داخلی مک خود استفاده کنید. برای انجام این کار (در مورد مشکلات دیسک داخلی مک) باید مک خود را در حالت بازیابی (Recovery Mode) راه اندازی کنید. برای اجرای First Aid در مک خود برای بررسی یک درایو خارجی، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • Disk Utility را در مک خود باز کنید. برای انجام این کار میتوانید از Finder استفاده کنید و از بخش Applications > Utilities به آن دسترسی داشته یا از قسمت Spotlight جستجو کنید.
  • در نوار کناری، درایوی که مشکل دارد را انتخاب کنید. اگر نمیتوانید دستگاه را ببینید، روی گزینه Show All Devices (در منوی بازشو بالای View) کلیک کنید.
بررسی هارد درایو
  • روی First Aid کلیک کنید.
  • Disk Utility به بررسی حجم درایو برای مشکلات میپردازد و در صورت لزوم آن را تعمیر میکند. برای بررسی این گزینه ، روی Run کلیک کنید.
  • شما نمیتوانید در حین انجام بررسی حجم توسط Disk Utility از مک خود استفاده کنید. بسته به حجم هارد درایو شما، این ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد، بنابراین باید آماده باشید.
بررسی هارد درایو لپ تاپ

اگر Disk Utility مشکلی در درایو پیدا کند، بعد از دسترسی شما تلاش میکند تا آن را تعمیر کند. اگر Disk Utility نتواند درایو را تعمیر کند یا در معرض خرابی میباشد ، به شما هشدار میدهد. در این مورد، بهتر است از داده های خود را پشتیبان گیری یا بکاپ گیری کنید تا از هر گونه از دست رفتن اطلاعات مهم جلوگیری شود. به همین ترتیب، اگر Disk Utility گزارش دهد که درایو در حالت خوبی قرار دارد، این به معنای عدم وجود مشکلات در درایو شماست.

تعمیرات درایور استارت آپ مک

شما همچنین میتوانید First Aid را روی درایو استارت آپ Mac خود اجرا کنید تا هر مشکل یا خطایی که ممکن است مواجه شوید را تعمیر کنید. اما اگر Disk Utility مشکلی پیدا کند، درایو استارت آپ Mac شما را تا زمانی که مک خود را در حالت بازیابی macOS راه اندازی کنید، تعمیر نخواهد کرد. 

راه اندازی مک در مدل های مختلف متفاوت است و در تراشه های Intel یا Apple silicon فرق میکند. اگر یک مک Apple silicon دارید، مک خود را خاموش کرده و دکمه Power را زمانی که روشن میشود فشار دهید. اگر اما یک مک Intel دارید، مک خود را   مجدد کنید و دکمه Command + R را در صفحه کلید خود نگه دارید. بعد از ورود به macOS Recovery، مراحل زیر را دنبال کنید تا درایو Mac خود را تعمیر کنید :

  • هنگامی که در macOS Recovery هستید، باید صفحه macOS Utilities را مشاهده کنید. گزینه Disk Utility را انتخاب کنید.
  • بر روی درایو داخلی که میخواهید تعمیر کنید را انتخاب کرده و بر روی First Aid کلیک کنید.
  • Disk Utility بررسی های خود را انجام داده و تلاش میکند تا درایو را تعمیر کند، مشابه فرآیند قبلی. فرآیند تعمیر ممکن است مدتی طول بکشد.
تعمیرات درایور استارت آپ مک

فرمت کردن هارد درایو در مک

 شما میتوانید از Disk Utility برای فرمت کردن هر هارد درایوی که متصل به مک شما میباشد ، استفاده کنید. به همین ترتیب، میتوانید از آن برای تغییر فرمت فایل هر درایو استفاده کنید، که در صورتی که تازه یک درایو خارجی خریداری کرده اید و میخواهید آن را با مک خود سازگار کنید، قطعا کارامد خواهد بود جهت انجام این اقدام ، حتماً قبل از پاک کردن (فرمت) درایو مک خود، از داده های خود را پشتیبانگیری کنید، زیرا فرمت کردن یک درایو باعث از دست رفتن داده ها میشود. 

در صورتی که میخواهید درایو داخلی مک خود را برای نصب تازه macOS فرمت کنید، باید به macOS Recovery راه اندازی شده و گزینه Reinstall macOS را از صفحه macOS Utilities انتخاب کنید.

اضافه کردن یک هارد درایو جدید

 Disk Utility همچنین به شما امکان میدهد تا حجم ها را به درایوهای مختلف در macOS اضافه کنید. هارد درایوهای ذخیره سازی با فرمت فایل APFS میتوانند حجم ها را اضافه کنند، که به عنوان حافظه ی جداگانه در مک شما عمل میکنند. همچنین میتوانید نسخه های مختلف macOS را روی هارد خود  نصب کرده و همان فضای در دسترس درایو را به اشتراک بگذارید.

تقسیم بندی هارد یا پارتیشن بندی هارد در مک

 اگر میخواهید حجم های متفاوت و جداگانه را در یک درایو ایجاد کنید تا مدیریت فایل بهتری داشته باشید، میتوانید با استفاده از Disk Utility در macOS یک درایو را تقسیم کنید. این کار شامل ایجاد بخش هایی با مراحل مختلف است که میتوانید از آن ها برای این اقدام استفاده کنید. 

همچنین میتوانید برای هر بخش یک فرمت خاص تنظیم کنید. به عنوان مثال، میتوانید یک بخش را صرفاً برای macOS اختصاص دهید و از آن برای راه اندازی Time Machine برای پشتیبان گیری منظم از مک خود استفاده کنید.

بررسی SMART

این ویژگی به کاربران این امکان را میدهد تا وضعیت درایوها و دیسک های خود را از طریق فناوری SMART بررسی کنند. این اطلاعات مهمی راجع به سلامتی درایو ارائه میدهد.

ایجاد تصاویر درایو

 Disk Utility به شما اجازه میدهد تا تصاویر (images) از درایوها و دیسک های خود بسازید. این کار مفید است زمانی که نیاز به پشتیبان گیری از داده هاو اطلاعات خود دارید.

انجام عملیات اسکن

 شما میتوانید با استفاده از Disk Utility درایوها و پارتیشنهای خود را اسکن کنید تا مشکلاتی مانند بدسکتورها را تشخیص دهید.

Disk Utility یکی از ابزارهای مهم در macOS است که به کاربران این امکان را میدهد تا درایوها و دیسک های خود را مدیریت کرده و به بهترین شکل از آنها استفاده کنند. با استفاده از قابلیت های این ابزار، شما میتوانید درایوها را فرمت بندی کنید، پارتیشن ها را ایجاد و حذف کنید، مشکلات فنی را تعمیر کنید و بسیاری از وظایف دیگر را انجام دهید. بنابراین، Disk Utility یکی از ابزارهای ضروری برای هر کاربر macOS است که نیاز به مدیریت درایوها و دیسک های خود دارد. برای تعمیرات تخصصی مک بوک و دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.