021-62948

اشتراک گذاری

علت بوی سوختگی تلویزیون چیست ؟

در این مقاله می خواهیم به توضیح دلایل مختلف بوی سوختگی تلویزیون بپردازیم.

کارکرد طبیعی یک مدار الکتریکی باعث مصرف انرژی شده و به نسبت راندمان کاری که مدار انجام می دهد مقداری از این انرژی به صورت توان تلفاتی به گرما تبدیل می شود؛که این مورد کاملا طبیعی بوده و مشکلی ندارد.

اما مشکل زمانی است که قطعه یا قطعاتی به دلیل ایجاد خرابی،بیش از حد معمول جریان الکتریکی مصرف کرده و در نتیجه انرژی بیشتری هم به گرما تبدیل می کنند.این انرژی گرمایی زیاد در قطعاتی که ساختار پلاستیکی دارند باعث ایجاد سوختگی فیزیکی در قطعه و بوی ناشی از آن در هوای اطراف ما می شود.

علت بوی سوختگی تلویزیون چیست ؟

دلیل بوی سوختگی در تلویزیون های مختلف

دلایل بروز بوی سوختگی در تلویزیون های CRT و پروجکشن:

در این نوع تلویزیون ها از قطعات با توان مصرفی بالاتر و در نتیجه انرژی اتلافی بیشتر نسبت به سایر تلویزیون ها،استفاده شده است.

این مقاله برای شما مفید است : چگونه از تلویزیون به جای مانیتور استفاده کنیم ؟

علل بروز بوی سوختگی در این نوع تلویزین ها عبارت است از:

در این تلویزیون ها خرابی قطعاتی مانند:ترانس های ولتاژ بالا،مقاومت های وات بالا،خازن های ظرفیت بالا و ولتاژ بالا می تواند باعث بایجاد سوختگی و بروز بوی ناشی از آن شود.

بوی سوختگی ناشی از عملکرد لامپ تصویر موجود در این نوع تلویزین ها؛زیرا لامپ تصویر نیازمند یک ولتاژ بالا (در حدود چند ده هزار وات) است.

عملکرد مدارهای ورتیکال،اوست وست،آمپلی فایر،مدار RGB در این نوع تلویزیون ها نیازمند ولتاژهای تغذیه است که باید به وسیله بخش پاور تامین گردد.

با وجود این ساختار باید از قطعات با توان تلفاتی بالا استفاده شود که در هنگام اتصال کوتاه ممکن است باعث بروز بوی سوختگی تلویزیون شود.

دلیل بروز بوی سوختگی در تلویزیون های پلاسما:

در ساخت تلویزیون های پلاسما از بردهای پاور XMAIN و YMAIN استفاده می شوداین بردها وظیفه ی شارژ و دشارژ پنل تلویزیون را دارند که همین امر باعث می شود.این نوع تلویزیون ها انرژی زیادی مصرف کرده و در نتیجه گرمای بیشتری تولید می کننداین گرما می تواند باعث سوختگی در قطعات مختلف این تلویزیون شده و موجب بروز بوی ناشی از آنها گردد.

دلایل بروز بوی سوختگی در تلویزیون های LCD

در پشت صفحه ی این نوع تلویزیون از لامپ های فلورسنت استفاده می شود که اصطلاحا به این بخش از این نوع تلویزیون ها بک لایت می گویند.بیشترین توان مصرفی نیز در این نوع تلویزیون مربوط به بخش بک لایت است.حال به دلایل مختلف بروز بوی سوختگی در این نوع تلویزین اشاره می کنیم:

  • سوختن فیزیکی قطعات پاور
  • ایجاد لحیم سردی در پایه چوک های بک لایت
  • جدا شدن لامپ های فلورسنت و ایجاد جرقه در داخل پنل تلویزیون
  • جدا شدن پایه قطعات مربوط به ولتاژ بک لایت

دلایل بروز بوی سوختگی در تلویزیون های LED

در پشت صفحه ی این نوع تلویزیون از لامپ های LED استفاده می کنند که به این بخش از این نوع تلویزیون نیز بک لایت گفته می شود.بیشترین توان مصرفی نیز مربوط به این بخش است.

دلایل مختلف بروز بوی سوختگی در تلویزیون های LED عبارت است از:

  • سوختن لامپ های بک لایت
  • سوختن قطعات برد پاور در اثر عواملی مانند نوسان برق
  • سوختن منشور لامپ های بک لایت
  • جریان کشیدن لامپ های بک لایت و تاثیر آن روی کاغذ رفلکتور بخش بک لایت تلویزیون

برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید : علت تار شدن تلویزیون چیست ؟

نکات مهم درباره ی بوی سوختگی تلویزیون

گاهی بوی سوختگی تلویزیون ممکن است که در تلویزیون های تازه خریداری شده هم بروز کند.اما این بو ناشی از گرم شدن ساختار فیزیکی آن دسته از قطعات تلویزیون است که دارای پوشش پلاستیکی هستند؛این بو معمولا پس از چند روز استفاده از بین می رود و دیگر بروز نمی کند.

برای پایین آوردن گرما در انواع تلویزون ها می توان از طریق تنظیمات مربوط به بخش تصویر اقدام کرده و همه ی گزینه های موجود در این منو را بر روی 80 درصد گذاشت.

اگر بعد از اعمال این تغییرات و خاموشی یک ساعته تلویزیون باز هم دستگاه دارای بوی سوختگی بود یعنی تلویزیون دچار مشکل جدی تری شده است.

در صورت برطرف نشدن بوی سوختگی تلویزیون آن را از برق جدا کرده و با متخصصین تعمیرات تلویزیون مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا در اسرع وقت به مشکل دستگاه شما رسیدگی شود.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.