021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

نحوه تعمیر کلید حرارتی پکیج بوتان به چه صورت است؟

کلید حرارتی در پکیج بوتان قطعه ای است که به منظور افزایش ایمنی دستگاه و حفظ سلامت مصرف کنندگان این دستگاه ها در آن ها تعبیه شده است. در صورت خرابی و بروز مشکل در این قطعه، تعمیر کلید حرارتی پکیج بوتان در سریع ترین زمان ممکن باید به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شود. یکی از مشکلاتی که در گذشته در خصوص ایمنی آبگرمکن ها وجود داشت، امکان ایجاد یک شعله کاذب در این دستگاه ها بود که نتیجه این امر، خطر انفجار پکیج بود.

اما در مدل های جدید تر، طراحان پکیج های دیواری بوتان، راهکاری را برای رفع این مشکل ارائه کرده و با تغییراتی در ساختار و طراحی پکیج ها، ایمنی آن ها را نیز افزایش داده اند. برای این منظور، در پکیج های دیواری بوتان، قطعه ای تحت عنوان کلید حرارتی پکیج بوتان تعبیه شده است که در نتیجه عملکرد این قطعه، امنیت کارکرد پکیج ها تامین شده و افزایش می یابد. در این جا با توجه به نوع عملکرد این قطعه و نقشی که در پکیج ها دارد، مشکلات احتمالی ایجاد شده در آن را بررسی می کنیم و در خصوص نحوه تعمیر سنسور حرارتی پکیج بوتان بحث خواهیم کرد.

تعمیر کلید حرارتی پکیج بوتان

نقش کلید حرارتی در پکیج چیست؟

همان طور که در بالا نیز به آن اشاره شد، در مدل های قدیمی تر آبگرمکن ها، مشکلی تحت عنوان شعله کاذب ایجاد می شد که می توانست خطر آفرین شود. بروز این حالت به دلیل فرسوده شدن قطعات مختلف درون آبگرمکن رخ می داد. در صورت ایجاد شعله کاذب و داغ شدن دستگاه، در مواردی امکان انفجار نیز وجود داشت.

راه حل رفع این مشکل در مدل های جدید، استفاده از کلیدی حرارتی است که در مدل های مختلف، انواع متفاوتی نیز دارد. نقش کلید حرارتی پکیج بوتان، که در اتصال با ترموکوبل درون پکیج است، قطع کردن مسیر گاز ورودی در صورت بالا رفتن بیش از حد دمای پکیج است. علاوه بر جلوگیری از خطر انفجار، کلید های حرارتی برای مسدود کردن جریان دود نیز مورد نیاز اند و وجود آن ها مانع از گاز گرفتگی و خفگی در اثر جریان گاز خواهد شد.

 

عملکرد کلید حرارتی پکیج بوتان به چه صورت است؟

به صورت کلی، عملکرد این سنسور مانند یک کلید قطع و وصل است. از طرفی این قطع و وصل شدن در مسیر گاز ورودی بر اساس میزان حرارت تعیین می شود. به همین دلیل نیز نام این قطعه، متناسب با عملکردی که دارد، انتخاب شده است.

زمانی که حرارت زیاد می شود، کنتاکت هایی که در سنسور حرارتی پکیج بوتان وجود دارند در اثر خمیده شدن دو فلز مرتبط با آن ها در اثر انبساط، از هم جدا می شوند. در نتیجه این حالت، جریان الکترون ها از ترموکوپل متصل به کلید حرارتی پکیج بوتان متوقف شده و در نتیجه این کار، جریان گاز ورودی نیز متوقف خواهد شد. این فرایند تاثیر به سزایی روی افزایش ایمنی پکیج خواهد داشت.

انواع کلید های حرارتی در پکیج های بوتان

پیش از بررسی مشکلاتی که در این سنسور ها ممکن است ایجاد شود، باید به این موضوع اشاره کرد که کلید های حرارتی مورد استفاده در انواع پکیج های بوتان، می تواند مدل های متفاوتی داشته باشد. کلید های حرارتی مورد استفاده در پکیج ها در دو دسته NO و NC وجود دارند. مدل های جدید تر پکیج  بوتان، بیشتر دارای کلید های حرارتی از نوع NC هستند. علاوه بر این، دو کلید حرارتی NC اصلی که در اکثر مدل ها مشاهده می شود؛

کلید حرارتی عمودی و کلید حرارتی افقی است. این دو کلید به صورت کلی عملکردی مشابه هم دارند. یکی از آن ها، یعنی مدل عمودی سنسور دمایی است، در حالی که نمونه افقی این کلید های حرارتی به عنوان سنسور دود مورد استفاده قرار می گیرد. به نوعی می توان عملکرد آن ها را مکمل یک دیگر و در راستای هم توصیف کرد. برای تعمیر کلید حرارتی پکیج بوتان، باید نوع سنسور آن را در نظر گرفت.

چگونه می توان خرابی سنسور های حرارتی پکیج بوتان را تشخیص داد؟

با توجه به این که فرایند تعمیر کلید های حرارتی پکیج بوتان، فرایندی تخصصی و بسیار مهم است، تشخیص و شناسایی مواردی که نشان دهنده بروز مشکل و خرابی در این سنسور ها است، اهمیت زیادی دارد. به صورت کلی، در هر یک از این کلید ها، نشانه های زیر می تواند به شما بگوید که سنسور های حرارتی دچار مشکل شده اند و نیاز به تعمیر دارند:

  • اگر شمعک در آبگرمکن دائما خاموش و روشن می شود و ثبات لازم در عملکرد شمعک وجود ندارد، ممکن است مشکل از کلید های حرارتی پکیج بوتان مورد نظر باشد.
  • مشاهده ارور هایی که مشخص می کند کلید حرارتی در دستگاه دچار مشکل شده است ( این ارور ها متناسب با مدل های مختلف پکیج های بوتان، کد های متفاوتی دارند. برای مثال کد E02 یا کد E03 در برخی مدل ها نشان دهنده بروز مشکل در سنسور حرارتی پکیج بوتان است. برای این منظور، بهتر است مطلب ارورهای پکیج بوتان را مطالعه کنید یا از دفترچه راهنمای مخصوص هر مدل کمک بگیرید ).
  • در برخی مدل ها، روشن شدن چراغ روی دستگاه نشان دهنده بروز مشکل در کلید حرارتی است. در این حالت، چراغ قرمز رنگ شده و مدام روی حالت چشمک زن قرار دارد.
  • تست عملکرد کلید حرارتی با استفاده از یک مولتی متر؛ در این حالت اگر کلید مشکلی نداشته باشد، باید صدای بوق از آن شنیده شود. در غیر اینصورت، می توان نتیجه گرفت که سنسور حرارتی دچار مشکل شده است.

تعمیر کلید حرارتی پکیج بوتان در سریع ترین زمان ممکن

حال بعد از این که خرابی و بروز مشکل در کلید حرارتی دستگاه تشخیص داده شد، تعمیر به موقع آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. سنسور حرارتی نقش ایمنی را در پکیج ها دارد، به همین دلیل هر گونه تعلل و بی توجهی در خصوص رفع مشکل سنسور حرارتی پکیج بوتان، جایز نیست و می تواند خطر آفرین شود.

در صورتی که عملکرد دستگاه غیر عادی به نظر برسد، از سرویس کار مطمئنی که به ساختار و عملکرد پکیج های بوتان واقف است، بخواهید که برای بررسی و عیب یابی دقیق تر پکیج به کمک شما بیاید. تعمیرکار بعد از بررسی دقیق پکیج به کمک ابزار های تخصصی که در این زمینه دارد، مشکل دقیق پکیج را تشخیص داده و برای تعمیر یا تعویض این قطعه مهم اقدام می کند.

نکات مهمی که در خصوص تعمیر سنسور حرارتی پکیج بوتان باید در نظر داشته باشید

نکته مهمی که در خصوص این سنسور ها، خصوصا سنسور دود پکیج مطرح می شود این است که به هیچ عنوان نباید حتی برای مدتی کوتاه نیز آن را حذف کرد و بدون سنسور سالم، از پکیج استفاده شود. شاید مهم ترین فرایند تعمیراتی پکیج های بوتان را بتوان به همین تعمیر و رفع مشکل کلید حرارتی پکیج بوتان نسبت داد. مراجعه به مراکز تخصصی نظیر مرکز سخت افزار ایران در این خصوص می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

چرا که مراکز معتبر می توانند در زمانی کوتاه مشکل را تشخیص داده و برای رفع آن در کم ترین زمان ممکن اقدام کنند. برای نمونه، ممکن است بنا به تشخیص تعمیرکار، عدم ثبات شمعک در پکیج ارتباطی به سنسور حرارتی پکیج بوتان نداشته باشد و مشکل از بخش های دیگری، همچون ترموکوپل یا شیر مغناطیسی باشد. در نتیجه بررسی و عیب یابی دستگاه و تشخیص این که کدام قطعه در پکیج خراب است و نیاز به تعمیر یا حتی تعویض دارد، کاری است که تنها افراد حرفه ای به این دستگاه ها می توانند انجام دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گزینه های تعمیراتی پکیج های بوتان، می توانید به مقاله تعمیر پکیج بوتان مراجعه نمایید.

3/5(4 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.