اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

معرفی نسخه Beta سیستم عامل اندروید 12

از ابتدا اندروید با ارائه یک اکوسیستم متن باز به خاطر قابلیت های شخصی سازی و انتخاب های بیشتر برای کاربران معروف بوده است. اندروید 12 نیز همین مسیر را پیش گرفته تا گوشی شما تبدیل به دستگاهی کاملا شخصی و منطبق با نیازهای شما شود. همچنین با طراحی سیستم عاملی که از پایه و اساس و طراحی ایمن و حافظ حریم خصوصی شماست، امکان ارتباطی امن تر را با همه دستگاه های شما فراهم می کند.

اندروید 12 هم اکنون در قالب نسخه بتا در گوشی پیکسل گوگل ارائه شده است و باید منتظر بود تا سامسونگ و دیگر شرکت های تولید کننده گوشی های اندروید، نسخه های سفارشی شده خود را ارائه دهند که تا مدتی طول خواهد کشید. در کل به نظر میرسد بعد از سال ها اندروید با ارائه Android 12 با تغییرات بزرگی در راه است.

اندروید 12

ویژگی های اعلام شده اندروید 12

به گفته گوگل، از سال 2014 این اولین بازطراحی ساختاری و کلی  اندروید در بخش رابط کاربری است. زبان طراحی در نسخه 12 اندروید کاملاً تغییر کرده است، این در حالی است که هنوز کار کردن با آن به همان شکل قبل آسان است. در حوزه امنیت نیز خبرهای خوبی از اندروید 12 به گوش می رسد.

البته گفته می شود اندروید نیز به مانند اپل قصد دارد تا رویکرد خود را در قبال تبلیغات تغییر دهد، هر چند که مقامات مسئول این شرکت اعلام کرده اند که در حال حاضر خبری برای ارائه در این رابطه ندارند. خبر خوب دیگر در رابطه با زبان برنامه نویسی Kotlin است که پشتیبانی بیشتر از آن در اندروید 12 برای برنامه نویسان دلگرم کننده تر خواهد بود. در ادامه به بررسی ویژگی های توضیح داده شده در سایت گوگل در رابطه با Android 12 می پردازیم. 

شخصی سازی در اندروید 12

در نسخه اندروید 12 ، شما قادر هستید تا کل گوشی خود را با رنگ مورد علاقه خودتان تنظیم کنید. با انتخاب عکس پس زمینه، اندروید رنگ های غالب، مکمل و زیبا را تشخیص داده و تنظیمات رنگ کل سیستم عامل را به صورت خودکار تغییر می دهد. قسمت اعلان ها، صفحه قفل، کنترل های صدا، ویجت ها و … . این نتیجه همکاری تنگاتنگ تیم نرم افزار، سخت افزار و تیم طراحی Material Design است که به گوگل کمک کرده است تا سخت افزار و نرم افزار خود را در قالب زبان طراحی با نام Material You  یکپارچه کند.

شخصی سازی در اندروید 12

انیمیشن های نرم تر و روان تر

از همان ابتدای کار با دستگاه مجهز به اندروید 12 متوجه حس زنده بودن این دستگاه با هر اشاره و ضربه می شوید. گوشی شما با انیمیشن و حرکت نرم اجزاء، سریعاً به لمس شما واکنش نشان خواهد داد. برای مثال وقتی اعلان خود را در صفحه قفل کنار می زنید، با انیمیشنی نرم، ساعت بزرگتر خواهد شد تا به شما نشان دهد که تمامی اعلان ها بررسی شده اند. تعاملات و کلیه زیرساخت ها در سیستم عامل اندروید 12 بازسازی شده تا تجربه ای نرم تر و روان تر را در اختیار کاربر قرار دهد.

دستگاه اندرویدی شما در اندروید 12 سریعتر و کارآمد تر خواهد بود در حالی مصرف انرژی کمتری خواهد داشت. این دستاورد از طریق پیشرفت های تخصصی حاصل شد که زمان درگیری پردازنده را با سرویس های هسته مرکزی سیستم تا 22 درصد و استفاده هسته های بزرگ سرور سیستم را تا 15 درصد کاهش می دهد.

انیمیشن های نرم تر و روان تر

بازطراحی فضاهای پرکاربرد

در اندروید 12، برخی از فضاهای پرکاربرد سیستم عامل اندروید، مانند بخش اعلان ها، تنظیمات سریع و دکمه خاموش و روشن کردن با هدف کاربری راحتر از نو طراحی شده اند. قسمت اعلان ها درک بصری بهتری را در اختیار شما قرار می دهند و کار با آنها لذت بخش تر شده است تا با نگاهی سریع از همه اعلان ها، موسیقی و ویدئو های در حال پخش آگاه شوید.

در تنظیمات سریع شما قادر هستید تا تمام سیستم عامل خود را از طریق ضربه (Tap) با کشیدن (Swipe) کنترل نمایید. علاوه بر امکان شخصی سازی، خدمات Google Pay  نیز به این بخش اضافه شده است. با فشردن طولانی مدت دکمه پاور، دستیار فعال می شود تا بتوانید با استفاده از آن تماس بگیرید و یا نرم افزارها را اجرا کنید، سوال های خود را بپرسید و یا از آن بخواهید تا متن بلندی را برای شما بخواند.

بیشتر بخوانید: مودم کوالکام چیست؟

امنیت در Android 12

 در اندروید 12، ویژگی های جدیدی برای شفافیت بیشتر در دسترسی اپلیکیشن ها به اطلاعات شما قرار داده شده است. همچنین شما کنترل بیشتری بر حریم خصوصی خود  دارید تا انتخاب های آگاهانه تری در زمینه دسترسی نرم افزارها به اطلاعات خصوصی شما بگیرید. در داشبورد جدید حریم خصوصی، شما در یک نگاه به تمامی تنظیمات مجوز دسترسی  و اطلاعات بازدید شده در گوشی خود دسترسی دارید. همچنین شما قادر هستید تا به راحتی تنظیمات حریم خصوصی را برای هر برنامه تغییر دهید. شما کنترل بیشتری بر میزان اطلاعات ارائه شده به نرم افزار خواهید داشت. با امکان استفاده از ویژگی جدیدی با نام موقعیت تقریبی (Approximate Location)، شما به نرم افزار محل تقریبی خود را به جای موقعیت دقیق اعلام می کنید. برای مثال نرم افزاری مانند آب و هوا نیازی به محل دقیق شما برای ارائه وضع هوا ندارد.

علاوه بر این ویژگی های امنیتی، خصوصیات محافظتی بیشتری در خود سیستم عامل طراحی شده است. امروزه امکان استفاده از هوش مصنوعی فرصت بزرگی را برای خلق ویژگی های جدید در اختیار ما قرار داده است که باید در کنار سیستم امنیتی قوی ای قرار بگیرند. به همین منظور در نسخه 12 اندروید بخش جدیدی با عنوان هسته اختصاصی محاسبه گر اندروید (Android Private Compute Core) ارائه شده است که به توسعه دهندگان اندروید این امکان را می دهد تا ویژگی های جدیدی را در عین حفظ حریم خصوصی و ذخیره اطلاعات شخصی شما تنها در گوشی شما  ارائه دهند. با استفاده از این بخش جدید، تمامی پردازش های صوتی و متنی در خود گوشی انجام می شود و از شبکه مخفی می ماند. در ادامه سال جاری ویژگی های جدیدی نیز به آن اضافه خواهد شد.

امنیت در Android 12
5/5(1 امتیاز)